Постанова № 64400514, 31.01.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
656/544/16-а
Номер документу
64400514
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2017 р.м. ОдесаСправа № 656/544/16-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Ковальчук Т.М.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Бойка А.В., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Іванівського районного суду Херсонської області від 01 листопада 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Іванівській селищній раді Херсонської області, а саме: визнання протиправним та скасування рішення № 18 «Про перейменування вулиць, площі та парку селища» від 03 грудня 2015 року, в частині перейменування вулиці Леніна; зобов'язання провести повторне перейменування вулиці Леніна у відповідності до вимог законодавства.

Постановою Іванівського районного суду Херсонської області від 01 листопада 2016 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно встановлено обставини справи та зроблено необґрунтований висновок про відмову у задоволенні позовних вимог, так як оскаржуване рішення селищної ради № 18 «Про перейменування вулиць, площі та парку селища» від 03 грудня 2015 року прийняте всупереч вимогам чинного законодавства, без проведення необхідних громадських обговорень.

Крім того, апелянтом зазначено, що оскаржуване рішення прийняте Іванівською селищною радою Херсонської області з порушенням встановленої процедури, так як 03 грудня 2015 року таке рішення мало прийматися у формі розпорядження голови Іванівською селищною радою Херсонської області, відповідно до вимог ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 30 липня 2015 року на засіданні виконавчого комітету Іванівської селищної ради Херсонської області винесено на порядок денний питання про перейменування вулиць селища, що підтверджується протоколом № 7 від 30 липня 2015 року (а.с. 40-43).

За результатами розгляду даного питання прийнято рішення № 43 від 30 липня 2015 року, яким затверджено перелік вулиць, площі, парку, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, зокрема вулиці Леніна, крім того, вирішено опублікувати оголошення в районній газеті «Нове життя» про надання пропозицій мешканців селища до Іванівської селищної ради, у строк до 01 вересня 2015 року, про перейменування вулиць, площ та парку селища в письмовій, усній формі та телефонному режимі (а.с. 44).

В свою чергу 06 серпня 2015 року у районній газеті «Нове життя» за № 30 (8595) надруковано вищевказане оголошення (а.с.45-46).

Згодом, 03 грудня 2015 року на ІІ сесії Іванівської селищної ради VІІ скликання прийнято рішення № 18 про перейменування вулиць, площі та парку селища (а.с. 47).

Згідно вказаного рішення вулицю Леніна в смт. Іванівка перейменовано на вулицю імені Кібенка, відповідно до п. 6 ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», з врахуванням думки та пропозицій мешканців селища.

При цьому, 08 грудня 2015 року мешканці вулиці Леніна, в тому числі і позивач, звернулися на адресу голови Іванівської селищної ради з проханням призупинити рішення щодо перейменування вулиць смт. Іванівна, в частині перейменування вулиці Леніна, у зв'язку з тим, що громадське обговорення по даному питанню не проводилося і більшість мешканців вулиці Леніна не згодні із здійсненим перейменуванням на вулицю ім. Кібенка (а.с. 81-84).

Згідно витягу з протоколу ІІІ сесії Іванівської селищної ради VІІ скликання від 10 грудня 2015 року, розглянуто звернення мешканців вулиці Леніна щодо перейменування назви вулиці та вирішено провести додаткове опитування мешканців вулиці щодо перейменування вулиці Леніна (а.с.75-77).

В той же день, 10 грудня 2015 року, комісією у складі депутатів селищної ради та мешканців вулиці Леніна проведено опитування 114 мешканців вулиці Леніна в смт. Іванівка щодо перейменування вулиці, за результатами якого за назву вулиці імені Кібенка віддано найбільше голосів.

В свою чергу, не погоджуючись з прийнятим 03 грудня 2015 року на ІІ сесії Іванівської селищної ради VІІ скликання рішенням № 18, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким не погоджується судова колегія, про відмову у задоволенні позовних вимог, так як оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, а також з урахуванням думки населення, з огляду на наступне.

Так, ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», засуджено комуністичний та націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні, визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом в установленому порядку здійснити демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932-1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, а також в установленому порядку перейменувати райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об'єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об'єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

У разі якщо протягом зазначеного в абзаці першому цього пункту строку сільською, селищною, міською радою в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке рішення у формі розпорядження приймається відповідним сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у тримісячний строк, що обчислюється з моменту закінчення строку, встановленого абзацом першим цього пункту. Таке розпорядження приймається з урахуванням вимог, встановлених цим Законом, статтею 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Відповідно до ч. 5 ст. 3 ЗУ «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об'єктам права власності лише після проведення громадського обговорення та за згодою відповідного трудового колективу.

Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 989 від 24 жовтня 2012 року, громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення.

Участь у громадському обговоренні можуть брати фізичні та юридичні особи, а також громадські об'єднання, що не є юридичними особами.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

Згідно пп. 1 п. 4 Порядку, громадське обговорення передбачає: оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення громадського обговорення.

Відповідно до п. 5 Порядку, рішення про проведення громадського обговорення приймається його організатором з урахуванням вимог, установлених Законом України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", і повинно містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення, перелік заходів, які планується здійснити у рамках такого обговорення, та відповідальних осіб.

Згідно п. 9 Порядку, організатор громадського обговорення протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення.

Пропозиції (зауваження), отримані в ході проведення громадського обговорення, оприлюднюються у спосіб, за допомогою якого було оприлюднене інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення.

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності п. 1 рішення Іванівської селищної ради Херсонської області № 18 «Про перейменування вулиць, площі та парку селища» від 03 грудня 2015 року, в частині перейменування вулиці Леніна на вулицю імені Кібенка, на підставі вимог ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

З вищевикладених норм вбачається, що здійснення перейменування вулиць у населених пунктах здійснюється лише після проведення громадського обговорення, відповідно до встановленого порядку.

Згідно вищезазначеного порядку проведення громадського обговорення, рішення про його проведення приймається його організатором і повинно містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення, перелік заходів, які планується здійснити у рамках такого обговорення, та відповідальних осіб.

При цьому, організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

За наслідком проведеного громадського обговорення організатором готується звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення.

В даному випадку, із зібраних матеріалів у справі вбачається, що відповідачем не проведено обов'язкове громадське обговорення спірних питань до прийняття оскаржуваного рішення, а як наслідок не складено необхідного для прийняття рішення звіту за наслідком обговорення.

В свою чергу, надруковане відповідачем оголошення в районній газеті «Нове життя» про заклик мешканців селища щодо надання пропозицій Іванівській селищній раді до 01 вересня 2015 року про перейменування вулиць, площ та парку селища в письмовій, усній формі та телефонному режимі, на думку колегії, не відповідає вищевказаному порядку проведення громадського обговорення, а як наслідок не є таким.

Тому, враховуючи, що оскаржуване рішення, в частині перейменування вилиці Леніна, прийняте без проведення у встановленому порядку обов'язкового громадського обговорення, а як наслідок є протиправним та підлягає скасуванню.

Більш того, колегія суддів погоджується з посиланнями апелянта, що відповідачем порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на наступне.

Так, відповідно до перехідних положень ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», органам місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом доручено у установленому порядку перейменувати райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об'єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об'єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

Згідно до ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

В свою чергу, колегією суддів встановлено, що вказаний закон опубліковано 20 травня 2015 року у № 87 офіційного видання «Голос України», а як наслідок цей закон набрав чинності 21 травня 2015 року.

При цьому, перехідними положеннями ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» також встановлено, що у разі якщо протягом зазначеного шестимісячного строку сільською, селищною, міською радою в установленому порядку не прийнято рішення про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке рішення у формі розпорядження приймається відповідним сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у тримісячний строк, з моменту закінчення вищевказаного шестимісячного строку.

Тому, враховуючи що встановлений шестимісячний строк для прийняття селищною радою рішення про перейменування вулиць, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, сплинув 21 листопада 2015 року, то таке рішення 03 грудня 2015 року мало прийматись відповідним селищним головою у формі розпорядження.

В свою чергу, зі вказаних підстав не підлягає задоволенню вимога позивача про зобов'язання селищної ради здійснити повторне перейменування вулиці Леніна, при цьому, вимоги іншим суб'єктам владних повноважень, у межах спірних правовідносин, позивачем не пред'являлись.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

В даному випадку, здійснені позивачем судові витрати, підтверджені наявними в матеріалах справи квитанціями, присуджуються йому відповідно до однієї задоволеної позовної вимоги, у сумі 881,92 грн.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Іванівського районного суду Херсонської області від 01 листопада 2016 року - скасувати та прийняти у справі нову постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Іванівської селищної ради Херсонської області.

Визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення Іванівської селищної ради Херсонської області № 18 «Про перейменування вулиць, площі та парку селища» від 03 грудня 2015 року, в частині перейменування вулиці Леніна на вулицю імені Кібенка.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Іванівської селищної ради Херсонської області на користь ОСОБА_1 частину сплаченого судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги, у розмірі 881,92 грн. (вісімсот вісімдесят одну гривню та дев'яносто дві копійки).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло