Ухвала суду № 64398164, 26.01.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2017
Номер справи
529/1016/16-а
Номер документу
64398164
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2017 р.Справа № 529/1016/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Городової А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Диканського районного суду Полтавської області від 01.11.2016р. по справі № 529/1016/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області

про визнання неправомірною відмову у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

28.09.2016 року ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернулася до Диканського районного суду Полтавської області з позовом до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, в якому просила суд визнати неправомірними дії Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області щодо відмови у наданні їй довідки про заробітну плату для перерахування пенсії непрацюючим державним службовцям та зобов'язати видати їй цю довідку.

Постановою Диканського районного суду Полтавської області від 01.11.2016 року позовну заяву задоволено в повному обсязі.

Визнано дії Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Полтавській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 з 01.12.2015 року незаконними.

Зобов'язано Полтавську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби України у Полтавській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату державного службовця, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 з 01.12.2015 року, за формою, передбаченою Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04. 09. 2013 року № 15-1.

Відповідач, Полтавська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просила ухвалити рішення, яким задовольнити апеляційну скаргу та скасувати постанову Диканського районного суду Полтавської області від 01.11.2016 року по справі №529/1016/16-а.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення норм матеріального та процесуального прав, а саме: ст. 19 Конституції України, пп.21.1.1 п.21.1 ст. 21 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), ст. 7,9, 11,86 та 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України).

У відповідності до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання 26.01.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 08 червня 1998 року і по теперішній час перебуває на обліку в Решетилівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Полтавській області як пенсіонер, що отримує пенсію державного службовця.

21 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби України у Полтавській області із заявою про видачу їй довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом від 13.07.2016 року №1973/Г/16-24-05-53 Полтавська об'єднана державна податкова інспекція у Полтавській області повідомила ОСОБА_1, що їй відмовлено у видачі довідки, мотивуючи це тим, що підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу", та видачі довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04. 09. 2013 р. № 15-1 відсутні.

ОСОБА_1, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату, яка необхідна для перерахунку пенсії, звернулася за захистом своїх прав та інтересів до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем по справі не було доведено правомірності своєї відмови у наданні позивачу довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Статтею 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

В подальшому, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів" у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії":

1) пункт 4 виключено;

2) абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції:

"5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.".

"Так, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" (є чинною) затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Колегія суддів зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. не виключала права позивача на отримання довідки про заробітну плату, яку одержує державний службовець на відповідній посаді.

В ході розгляду справи встановлено, що у заяві від 21.06.2016 року ОСОБА_1 просила надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року.

Висновок Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, викладений у листі від 13.07.2016 року про те, що з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" відсутні, колегія суддів не приймає до уваги, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Таким чином, питання перерахунку пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідач на день звернення позивача зобов'язаний був видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року N 15-1.

Колегією суддів не приймаються до уваги посилання скаржника на те, що Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016р. №15-2 було внесено зміни до Постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р. за №1661/24193 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/2670" та скасовано форму довідки, оскільки вказані зміни набули чинності з 02.09.2016 р., тобто після подання ОСОБА_1 заяви від 21.06.2016 року.

Відповідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти адміністративного позову не виконав покладений на нього ч. 2 ст. 71 КАС України обов'язок.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Диканського районного суду Полтавської області від 01.11.2016 року по справі №529/1016/16-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Полтавської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Диканського районного суду Полтавської області від 01.11.2016р. по справі №529/1016/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Зеленський В.В.Судді Пянова Я.В. Калитка О.М. Повний текст ухвали виготовлений 31.01.2017 р.