Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2017 р. справа № 820/6959/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису від 17 червня 2005 року № 15 про народження дитини ОСОБА_2, доповнивши прізвище дитини як "ОСОБА_2", змінити ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", по батькові прочерк, доповнивши прізвище батька "ОСОБА_3", змінити ім'я батька з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові прочерк, доповнити прізвище матері "ОСОБА_1", змінити ім'я матері з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові прочерк.
В обґрунтування позовної заяви представник позивач, що при складанні актового запису про народження дитини від 17 червня 2005 року № 15 було допущено помилки у зазначенні відомостей про дитину та її батьків.
Таким чином, зважаючи на те, що повноваження щодо внесення відповідних змін до актових записів віднесено до безпосередніх повноважень Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, то позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, в позовній заяві просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач, Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, до суду надав заяву з проханням слухати справу без його участі, а також зазначив, що не має заперечень проти позову.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Зі свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного на підставі актового запису № 15 від 17.06.2005 року, вбачається, що у відповідних графах прізвище дитини значиться "-" , ім`я - " ОСОБА_2" , по-батькові "-", прізвище батька дитини "- ", власне ім'я та по-батькові батька дитини - "ОСОБА_3", власне ім'я та по-батькові матері дитини- " ОСОБА_1", прізвище матері дитини "-" (а.с. 13).
Згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту батька дитини, виданого 05.12.2012 року Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище батька дитини - "ОСОБА_3", ім'я - " ОСОБА_3" (а.с. 10).
Згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту матері дитини, виданого 14.06.2012 року Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище матері дитини - "ОСОБА_1", ім'я - " ОСОБА_1" (а.с. 15).
Відповідно до висновку Червонозаводського районного відділу у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Харківській області про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 15 від 17.06.2005 року, зазначено, що станом на даний час, для з'ясування вірності написання анкетних даних дитини необхідно витребувати архівних даних з країни походження батьків з Вєтнаму, що є неможливим через непередбаченість такої процедури відповідно до наявних міжнародних договорів щодо надання правової допомоги (а.с. 18).
Згідно частини 4 статті 144 Сімейного кодексу України реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до статей 145, 146 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частиною 3, 4 ст. 22 Закону передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом п. 1.5 Правил визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).
Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Зі свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного на підставі актового запису № 15 від 17.06.2005 року, вбачається, що у відповідних графах прізвище дитини значиться "-" , ім`я - " ОСОБА_2" , по-батькові "-", прізвище батька дитини "- ", власне ім'я та по-батькові батька дитини - "ОСОБА_3", власне ім'я та по-батькові матері дитини- " ОСОБА_1", прізвище матері дитини "-" (а.с. 13).
Згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту батька дитини, виданого 05.12.2012 року Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище батька дитини - "ОСОБА_3", ім'я - " ОСОБА_3" (а.с. 10).
Згідно нотаріально посвідченого перекладу національного паспорту матері дитини, виданого 14.06.2012 року Посольством В'єтнаму в Україні, прізвище матері дитини - "ОСОБА_1", ім'я - " ОСОБА_1" (а.с. 15).
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 вказаних Правил, встановлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 201 Цивільного кодексу України особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є ім'я (найменування).
Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Таким чином, прізвище, ім'я є особистим немайновим благом та дає можливість набувати прав та створювати для себе цивільні обов'язки та здійснювати ці права та виконувати цивільні обов'язки під своїм іменем, а відтак відмова у виправленні відповідним суб`єктом владних повноважень невірно зазначених даних під час вчинення актових записів, є порушенням прав та законних інтересів особи та підлягає виправленню.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Окрім того, представник відповідача через канцелярію суду 12.01.2017 року надав пояснення, відповідно до яких зазначив, що не має заперечень проти позову.
Так, відповідно до приписів ст.ст. 112, 136 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Враховуючи той факт, що позивачем до суду надано належні та допустимі докази в обґрунтування своєї правової позиції, а відповідач не має заперечень щодо внесенні вказаних змін до актового запису про шлюб № 15 від 17.06.2005 року, то суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Комінтернівський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису від 17 червня 2005 року № 15 про народження дитини ОСОБА_2, доповнивши прізвище дитини як "ОСОБА_2", змінити ім'я дитини з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", по батькові прочерк, доповнивши прізвище батька "ОСОБА_3", змінити ім'я батька з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові прочерк, доповнити прізвище матері "ОСОБА_1", змінити ім'я матері з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові прочерк.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( адреса:61105, АДРЕСА_1.) судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 21 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Комінтернівського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Плеханівська, 73).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Мельников