Постанова № 64393201, 23.01.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2017
Номер справи
803/1886/16
Номер документу
64393201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2017 рокуСправа № 803/1886/16

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

суддів Дмитрука В.В., Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-2) про визнання бездіяльності протиправною щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зобов'язати відповідача-1 надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України та зобов'язати відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з листопада 2016 року, з врахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону має право на перерахунок пенсії із урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» збільшено грошове забезпечення працівників МВС України, які виконують функції по проведенню дізнання, оперативно-розшуковій роботі, досудового слідства тощо, тобто виконують функції колишніх працівників міліції, а саме - встановлено нові розміри грошового забезпечення для поліцейських, які є працівниками Міністерства внутрішніх справ. На своє звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення перерахунку призначеної пенсії отримав відповідь про те, що повідомлення про перерахунок пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ з Пенсійного фонду України не надходило.

На своє звернення до МВС України позивач отримав лист про відмову щодо направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про необхідність проведення перерахунку його пенсії у зв'язку з відсутністю законних для цього підстав.

ОСОБА_1 вважає такі дії протиправними та просив позов задовольнити повністю.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 12.01.2017 № 12/6-1 (а. с. 35-36) представник відповідача-1 МВС України адміністративний позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, а постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, оскільки вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII та не має зворотної дії в часі.

Представник відповідача-2 ГУ ПФУ у Волинській області у письмових запереченнях на адміністративний позов від 12.01.2017 № 184/07-38 просила відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки на даний час Пенсійний фонд України від МВС України не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Зазначила, що колишні працівники органів внутрішніх справ не мають права на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Від позивача та представника відповідача ГУ ПФУ у Волинській області надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 46,52).

Представник відповідача МВС України в судове засідання не прибув з невідомих суду причин, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 45).

З урахуванням вимог частини першої статті 41, частини четвертої статті 122, частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснювався у відсутності осіб, які беруть участь у справі, в порядку письмового провадження без фіксування судового процесу технічними засобами, на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням від 21.10.2014 № 246117 серії ААИ (а.с.11).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звертався до ГУ ПФУ у Волинській області щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам органів МВС України у зв'язку з створенням Національної поліції України.

Листом від 29.11.2016 № 810/Г-01 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств та відомств. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наведеного, силові міністерства та відомства про такі рішення КМУ повідомляють Пенсійний фонд України, який, в свою чергу, повідомляє головні управління Фонду в областях про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Однак, повідомлення про перерахунок пенсій з Пенсійного фонду України на адресу ГУ ПФУ у Волинській області не надходило (а. с. 14-15).

На підставі зазначеного, позивач звернувся до МВС України щодо перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ.

Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, за дорученням керівництва Міністерства листом від 30.11.2016 № 22/6-Г-2162 повідомив позивачу, що факт прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції, оскільки вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», відтак не має зворотної дії в часі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини в даному випадку регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавством передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку, коли змінюється грошове забезпечення працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію», при цьому підлягали ліквідації органи міліції, а така категорія осіб, як працівники органів внутрішніх справ для цілей застосування Закону №2262-ХІІ перестала існувати.

Водночас Законом України «Про Національну поліцію» введено нову категорію осіб, пенсійне забезпечення, яких здійснюється за Законом №2262-ХІІ, поліцейські (стаття 102 Закону України «Про Національну поліцію»), проте Закон України «Про Національну поліцію» не поширив гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції.

Як наслідок, у подальшому з метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» та статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Так, відповідно до абзацу 2 пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Разом з тим, Законом №900-VII статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, частиною вісімнадцятою статті 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом №900-VII), серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, у даному випадку поліцейських.

Судом встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988, якою підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїм складом відповідає грошовому забезпеченню працівників органів внутрішніх справ, однак є більшим за розміром.

Отже, після прийняття постанови КМУ №988 відбулася зміна грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, що зумовлює наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ згідно з Порядком №45.

Відтак, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови КМУ №988.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, нормами Порядку №45, передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Проаналізувавши наведене, суд зазначає, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто колишнім працівникам міліції, покладено на МВС України.

Відповідачем-1 не надано суду належних та допустимих доказів щодо направлення вказаної інформації до Пенсійного фонду України.

При цьому, суд вважає необґрунтованою відмову МВС України щодо відсутності підстав для направлення Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників органів внутрішніх справ з тих підстав, що Постанова №988 прийнята до внесення змін до статті 63 Закону №2262-XII.

Так, в силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону №2262-XII (із змінами, внесеними Законом №900-VII) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що після набуття чинності внесених Законом №900-VII змін до Закону №2262-XII та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Таким чином, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії, однак МВС України не надало інформацію до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії працівників міліції у строк, що встановлений Порядком № 45, тому суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, з огляду на що відповідача-1 слід зобов'язати надіслати до Пенсійного фонду України відповідне повідомлення.

При цьому суд зазначає, що в силу пункту 2 Порядку №45 відповідач-1 був зобов'язаний повідомити Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій без зазначення прізвищ осіб, яких стосується таке повідомлення.

Однак, враховуючи завдання адміністративного судочинства та беручи до уваги, що судом захищається лише порушене право осіб, які є стороною у справі, а постанова за своїм змістом повинна бути конкретизованою в частині осіб, яких вона стосується, суд з огляду на зміст частини другої статті 11 КАС України, а також з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо не надіслання Пенсійному фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України, пенсія яким призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині, що стосується ОСОБА_1, та зобов'язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справи України для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з листопада 2016 року, то суд зазначає, що вона є передчасною та задоволенню не підлягає, оскільки між позивачем та ГУ ПФУ у Волинській області ще не виникли правовідносини щодо перерахунку пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону №2262-XII.

При цьому, наведеними вище нормами чинного законодавства, а саме Порядком № 45 передбачено чіткий алгоритм дій для перерахунку пенсії працівникам міліції (поліції) у зв'язку із зміною розміру посадового окладу. Без їх дотримання (зокрема, направлення МВС України інформації до Пенсійного фонду України) питання про перерахунок і виплату пенсії ГУ ПФУ у Волинській області є передчасним.

Разом з тим, слід вказати, що суд здійснює захист порушеного права, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.

Протилежного судом не встановлено.

Керуючись статтями 41, 122, 128, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання Пенсійному фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк

Судді В.В. Дмитрук

Н.Б. Плахтій