Дата документу 25.01.2017
Справа № 320/8432/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Пономаренко Л.Е., розглянувши у скороченому провадженні в м.Мелітополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-ХІІ (чинної на момент призначення мені пенсії, а саме на 21.03.2014 року); зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію №08-03/1043 від 20.10.2016 року, з розрахунку 80 відсотків заробітної плати з 01.11.2016 року, як призначеної довічно та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та у разі подальшого підвищення заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця проводити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу»; стягнути з відповідача на її користь судові витрати у сумі 551,20грн.; постанову суду звернути до негайного виконання.
Позов обґрунтовує тим, що вона, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 21 березня 2014 року та отримує пенсію призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
На момент призначення їй пенсії ст.37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 року було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У зв'язку з тим, що стаж державної служби у неї склав 21 рік 8 місяців, пенсію їй призначено у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
П.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-ІУ передбачено, що порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а отже поширюється і на неї.
02.11.2016 року нею до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, з розрахунку 80 відсотків виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, до якої додавалася довідка територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію №08-03/1043 від 20.10.2016 року, щодо розміру заробітної плати на посаді, яку вона обіймала та з якої вона вийшла на пенсію.
У перерахунку пенсії їй відмовлено, про що повідомлено листом Відповідача від 11.11.2016 року №10326/03, який вона отримала 16.11.2016 року.
Свою відмову Відповідач аргументував тим, що Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон 889) не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій.
Вважає такі дії Відповідача незаконними та необґрунтованими.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, де зазначено, що позивачка отримує пенсію за віком з 21 березня 2014 року відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року. Позивачка посилається на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка була чинна на момент призначення їй пенсії) у якій зазначалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Проте, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII статтю 37-1 Закону України «про державну службу» викладено в новій редакції, а саме: умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Одночасно п.16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. На момент звернення позивачки до суду Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не були визначені. Посилання позивачки на Постанову Кабінету міністрів України «про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000, вважає помилковим, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка як в ній зазначено, застосовується з 01.12.2015, п.4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 виключено, абзац перший п.5 викладено в новій редакції - «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Таким чином, вважає, що постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 до спірних правовідносин не застосовується. Крім того, з 23.09.2016 вказана постанова взагалі втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622. З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889. Статтею 90 Закону №889 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, у момент звернення позивачки до Управління з заявою про перерахування пенсії державного службовця, Управління не мало законних підстав для здійснення перерахунку пенсії через збільшення заробітної плати.
Ухвалою суду від 26.12.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Відповідно до ч.1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 21.03.2014 отримує пенсію призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.
02.11.2016 позивачкою до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 N 3723-XII з розрахунку 80 %, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У перерахунку пенсії позивачці відмовлено, про що повідомлено листом Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11.11.2016 №10326/03.
Свою відмову Відповідач аргументував тим, що Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон 889) не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій, в тому числі призначених згідно із Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві з 2014 р. за Законом України «Про державну службу» (в редакції чинній на той час) на підставі довідки про заробітну плату від 20.10.2016 року.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, на які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що надається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст.ст. 37,37-1 Закону України № 3723-ХІІ (у редакції станом на дату призначення пенсії) з розрахунку 80 % місячного заробітку.
З 16 лютого 2016 року, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Між тим, пенсія позивачу призначена в 2014 р., тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Із викладеного вбачається, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Державну службу» (зі змінами, які набрали чинності з 01.01.2015 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно тих осіб, яким пенсія призначається в період дії цієї норми, а при перерахунку пенсії особам, яким пенсія була призначена раніше, має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачу, на підставі його заяви згідно з довідкою про заробітну у відповідності до ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції яка діяла на момент призначення пенсії, з розрахунку 80% середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Отже, відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, а тому, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачці є протиправними.
Разом з тим, вимоги позивачки в частині зобов'язання відповідача здійснювати їй перерахунок пенсії при наступному підвищенні розмірів заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця не ґрунтуються на законі, оскільки адміністративним законодавством передбачено захист вже порушених прав, свобод чи інтересів осіб.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159,163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (чинної на момент призначення ОСОБА_1 пенсії, а саме на 21.03.2014).
Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію №08-03/1043 від 20.10.2016 року, з розрахунку 80 відсотків заробітної плати з 01.11.2016 року, як призначеної довічно та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині адміністративного позову - відмовити.
Стягнути з Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вулиця Івана Алексєєва, 2, м. Мелітополь, Запорізька область, 72319, код ЄДРПОУ 37927773) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1)судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови або з дня складання її у повному обсязі.
СУДДЯ: Л.Е.Пономаренко