Ухвала суду № 64367484, 26.01.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2017
Номер справи
712/6280/16-а
Номер документу
64367484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/6280/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Романенко В.А. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

26 січня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Приходько К.М.,

за участю представників сторін:

від позивача Вдовиченко Ю.В.,

від відповідача Король А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкас» на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2016 року у справі за позовом позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкас» до Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача з проведення перевірки правильності складання кошторису доходів і видатків на 2016 рік та ефективності використання коштів за 2015 рік та 3 місяці 2016 року в позашкільному навчального закладі «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкас» та складання довідки перевірки від 18.05.2016.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Скаржник зазначає, що у відповідача відсутні повноваження на проведення перевірки позашкільного навчального закладу.

Перевіряючи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів виходить з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до статуту, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 19.07.2007 року № 2-914, позашкільний навчальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси» є комунальним комплексним позашкільним навчально-виховним закладом, заснованим на комунальній власності міста, розміщений за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 33.

Засновником «Центру дитячої та юнацької творчості м. Черкаси» є Черкаська міська рада.

«Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси» підпорядкований Черкаській міській раді, виконавчому комітету Черкаської міської ради, управлінню освіти виконкому Черкаської міської ради.

Фінансування Центру творчості здійснюється за рахунок міського бюджету, а також може здійснюватись за рахунок додаткових джерел фінансування.

Головним розпорядником коштів по галузі «Освіта» є департамент освіти та гуманітарної політики, якому підпорядкований ПНЗ «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси».

Фінансування закладу здійснюється по КТКВК 070401 «Позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми».

За наслідками проведеної перевірки Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради 18 травня 2016 року складено довідку перевірки правильності складання кошторису доходів і видатків на 2016 рік та ефективності використання коштів за 2015 рік та 3 місяці 2016 року в позашкільному навчальному закладі «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси» (КТКВК 070401) департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради.

У вказаній довідці встановлено ряд порушень бюджетного законодавства та запропоновано вжити заходи з метою їх усунення.

Посилаючись на ту обставину, що у посадових осіб відповідача відсутні повноваження на проведення перевірки та вказуючи, що перевірка за аналогічний період була проведена органом Державної фінансової інспекції України, про що складено відповідний акт, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при проведенні перевірки відповідач діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень, передбачених законодавством.

Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з проведенням Департаментом фінансової політики Черкаської міської ради, до сфери управління якого входить позашкільний навчальний заклад, що належить до комунальної власності, перевірки правильності складання кошторису доходів і видатків на 2016 рік та ефективності використання коштів за 2015 рік та 3 місяці 2016 року в цьому закладі.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються бюджетним кодексом України.

Частиною 2 ст. 111 Бюджетного кодексу України передбачено, що місцеві фінансові органи здійснюють контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів.

Міністерство фінансів України та місцеві фінансові органи у встановленому законодавством порядку одержують від центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, банків та інших фінансових установ усіх форм власності пояснення, матеріали та інформацію з питань, що виникають під час складання, розгляду, затвердження і виконання бюджетів та звітування про їх виконання (ч. 3 ст. 111 Бюджетного кодексу України).

Положення про департамент фінансової політики затверджене рішенням Черкаської міської ради від 23.05.2013 № 3-1682 (далі по тексту - Положення).

Згідно з п. 1.1 Положення Департамент є місцевим фінансовим органом, що відповідно до Бюджетного кодексу України здійснює функції з складання, виконання місцевого бюджету, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов'язані з управлінням коштами місцевого бюджету.

Відповідно до п. 2.1.5 Положення до основних напрямків діяльності Департаменту належить здійснення відповідно до чинного законодавства контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності та громадянами, використання ними бюджетних коштів та коштів цільових фондів, утворених міською радою.

Пунктом 2.2.15 Положення передбачено, що Департамент забезпечує захист фінансових інтересів територіальної громади міста та здійснює у межах своєї компетенції контроль за дотриманням бюджетного законодавства.

Згідно з п. 2.2.25 Положення Департамент перевіряє правильність складання і затвердження кошторисів та планів використання коштів установами і організаціями, які фінансуються з міського бюджету.

Пунктом 42 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 встановлено, що Мінфін, Держфінінспекція, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, місцеві фінансові органи щороку у межах своєї компетенції після прийняття відповідних бюджетів перевіряють правильність складення і затвердження кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів.

З аналізу наведених нормативно-правових актів випливає, що Департамент фінансової політики Черкаської міської ради наділений повноваженнями щодо перевірки правильності складання кошторису доходів і видатків розпорядниками коштів міського бюджету та ефективності використання ними цих коштів, до яких відноситься позивач.

Як встановлено судом першої інстанції, спірна перевірка була проведена на виконання Плану роботи відділу фінансування галузей соціально-культурної сфери департаменту фінансової політики на квітень - травень 2016 року, затвердженого директором департаменту фінансової політики Черкаської міської ради.

З огляду на викладене, в суду відсутні підстави для визнання дій відповідача щодо проведення перевірки протиправними.

Посилання апелянта на акт ревізії господарської діяльності позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкаси» за період з 01.05.2009 року по 31.08.2015 року Державної фінансової інспекції в Черкаській області № 03-18/15 від 25 грудня 2015 року як на підставу для неможливості проведення спірної перевірки відповідачем колегія суддів відхиляє, оскільки перевірки вказаних органів мали неоднаковий предмет, а право відповідача на проведення перевірки передбачено Бюджетним кодексом.

Колегя суддів відхиляє також посилання апелянта на положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки ст. 2 вказаного Закону передбачено, що його дія не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів контролю за дотриманням бюджетного законодавства.

Стосовно вимог адміністративного позову про визнання протиправними дій відповідача щодо складання довідки за наслідками перевірки колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у їх задоволенні, оскільки складання довідки є службовою діяльністю працівників контролюючого органу на виконання своїх посадових обов'язків із збирання доказової інформації щодо дотримання підконтрольним суб'єктом вимог законодавства, тому і дії посадових осіб контролюючого органу із складання цього акта не створюють жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення будь-яких прав підконтрольної установи.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.

За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості м. Черкас» залишити без задоволення.

Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 06 грудня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська

Постанову в повному обсязі виготовлено 30.01.2017

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.