печерський районний суд міста києва
Справа № 757/4559/17-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Писанець В.А. при секретарі Ясеновенко К.О. за участю сторони кримінального провадження - слідчого Нестерчука А.Ю., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Слісаренко Я.А. про проведення позапланової виїзної ревізії,
В С Т А Н О В И В :
26.01.2017 року до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про надання дозволу на проведення Державною аудиторською службою України та її міжрегіональними територіальними органами у кримінальному провадженні № 42016000000002675 від 05.10.2016, позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 08592537, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036), замість якого, відповідно до постанови КМ України від 16 вересня 2015 року № 730 утворено Головне управління Національної поліції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036).
У судовому засіданні слідчий внесене клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
З матеріалів клопотання вбачається, що Департаментом спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016000000002675 від 05.10.2016 за фактом зловживання владою та службовим становищем, надання службовими особами ДГБ МВС України неправомірної вигоди працівникам правоохоронних органів, задіяних в охороні громадського порядку під час акцій протесту громадян, які відбувалися у центральній частині м. Києва у період грудня 2013 року - лютого 2014 року, за вчинення ними в інтересах третіх осіб дій з використанням наданої їм влади та службового становища, вчинених за попередньою змовою групою осіб, а також незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищення влади та службових повноважень, що призвело до масових жертв серед цивільних учасників акцій протесту та заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, тобто до настання тяжких наслідків, за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 41, ст. 340, ч. 4 ст. 369, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що у даному провадженні повідомлено про підозру колишньому заступнику начальника Департаменту громадської безпеки - начальнику управління організації служби та роботи конвойних підрозділів спеціальних установ і судової міліції Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 41, ст. 340 КК України, ч. 4 ст. 369 КК України (у ред. від 18.04.2013); ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 365 КК України (в редакції від 07.04.2011).
Зазначає слідчий, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2, працюючи на посаді заступника начальника Департаменту громадської безпеки - начальника управління організації служби та роботи конвойних підрозділів спеціальних установ і судової міліції, у період грудня 2013 року - лютого 2014 року, на виконання явно злочинного наказу вчиняв дії, спрямовані на незаконне перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів та демонстрацій та здійснив за попередньою змовою групою осіб надання службовим особам, які займають відповідальне становище неправомірної вигоди за вчинення ними в інтересах третіх осіб дій з використанням наданої їм влади чи службового становища, а також організував перевищення влади та службового становища працівниками правоохоронних органів, чим спричинив настання тяжких наслідків.
Вказує слідчий, що у період грудня 2013 року, заступник начальника Департаменту - начальник управління ДГБ МВС України ОСОБА_2, діючи умисно, за попередньою змовою з Міністром внутрішніх справ України ОСОБА_3 та заступником Міністра внутрішніх справ України ОСОБА_4, іншими невстановленими слідством особами, зокрема з числа ДГБ МВС України, здійснив видачу службовим особам, які займають відповідальне становище - співробітникам спецпідрозділів МОП «Беркут» МВС України, неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у загальній сумі приблизно від 10 млн. - до 12 млн. грн., за вчинення службовими особами вищевказаних підрозділів дій з використанням наданої їм влади чи службового становища, зокрема вчинення протидії протестним акціям громадян, у тому числі вчинення дій, пов'язаних із силовим розгоном учасників акції протесту, застосуванням працівниками правоохоронних органів надмірної сили до протестувальників.
Аналогічним чином здійснювалася видача грошових коштів у січні та лютому 2014 року, у тому самому місці за участі заступника начальника Департаменту - начальника управління ДГБ МВС України ОСОБА_2
Таким же чином здійснювалося отримання грошових коштів співробітниками підрозділів МОП «Беркут» МВС України.
У органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 08592537, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036), яке відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 ліквідовано як юридична особа публічного права та одночасно, відповідно до пункту другого вказаної постанови, утворено як юридичну особу публічного права - Головне управління Національної поліції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036).
Метою перевірки є встановлення законності, наявності достатніх підстав для виплати заробітної плати, грошового забезпечення, премій, заохочень, матеріальних допомог, коштів на відрядження та інших грошових виплат, а також з метою встановлення їх розміру та кола осіб, які їх отримували.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що доказуванню підлягають також вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Статтею 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що за зверненням правоохоронного органу для забезпечення розслідування під час кримінального провадження орган державного фінансового контролю проводить позапланову виїзну ревізію.
Позапланова виїзна ревізія як підконтрольної установи (державного сектору економіки) так і суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені до підконтрольних установ, може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Крім того, Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться, у числі іншого, у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку, що є достатні підстави вважати для задоволення клопотання слідчого про дозвіл на призначення позапланової виїзної ревізії.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 40, 99, 309 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Слісаренко Я.А. про проведення позапланової виїзної ревізії - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення Державною аудиторською службою України та її міжрегіональними територіальними органами у кримінальному провадженні № 42016000000002675 від 05.10.2016, позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 08592537, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036), замість якого, відповідно до постанови КМ України від 16 вересня 2015 року № 730 утворено Головне управління Національної поліції в Черкаській області (код ЄДРПОУ 40108667, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, 18036), за період із 01.01.2010 по 30.03.2014, строком на 20 (двадцять) робочих днів, починаючи з 13.02.2017.
На вирішення інспекторам Державної аудиторської служби України поставити наступні запитання:
1. Правильність нарахування та сплати (виплати) заробітної плати, матеріальної допомоги, премій, доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат, інших обов'язкових нарахувань тощо УМВС України в Черкаській області відповідно до вимог Кодексу законів про працю України, Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про міліцію», постанов Кабінету Міністру України та інших нормативних актів України співробітникам правоохоронних органів (міліції), у тому числі співробітникам спецпідрозділів «Беркут» МОП «Беркут» МВС України, які відрядженні до м. Києва з різних регіонів України у період із 01.01.2013 по 01.06.2014?
2. Чи були допущенні порушення чинного на той час законодавства при нарахуванні та сплаті (виплаті) заробітної плати, матеріальної допомоги, премій, доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат, інших обов'язкових нарахувань тощо УМВС України в Черкаській області, у період із 01.01.2013 по 01.06.2014?
3. Чи відповідає вимогам діючого законодавства України розміри встановлених співробітникам УМВС України в Черкаській області надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у період із 01.01.2013 по 01.06.2014? Чи були допущенні порушення чинного на той час законодавства при визначені розміру (процентних ставок) надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат тощо? Якщо так, які саме порушення, ким саме вони допущені та до яких наслідків (шкоди) вони призвели?
4. У якій формі здійснювалася виплата заробітної плати, матеріальної допомоги, премій, доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат, інших обов'язкових нарахувань тощо УМВС України в Черкаській області, у тому числі співробітникам спецпідрозділів «Беркут» МОП «Беркут» МВС України, які були відрядженні до м. Києва у період із 01.01.2013 по 01.06.2014?
5. Який розмір заробітної плати, матеріальної допомоги, премій, доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат нараховано та виплачено УМВС України в Черкаській області (із зазначенням помісячно) у період із 01.01.2013 по 01.06.2014? Чи відрізняється розмір нарахованої та виплаченої заробітної плати, матеріальної допомоги, премій, доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат працівникам правоохоронних органів у зв'язку із залученням їх до охорони громадського порядку у центральній частині м. Києва у період із 21.11.2013 по 20.02.2014?
6. Які фонди були створенні та діяли при УМВС України в Черкаській області у період із 01.01.2010 по 01.06.2014?
7. З якими фондами мало співробітництво УМВС України в Черкаській області у період із 01.01.2010 по 01.06.2014?
8. Який розмір грошових коштів надійшов на розрахункові рахунки благодійних та інших фондів, з якими мало співробітництво УМВС України в Черкаській області та їх цільове використання у період із 01.01.2010 по 01.06.2014?
9. Який стан збереження та яка ефективність використання, цільове призначення майна - грошових коштів здійснена на рахунках благодійного фонду взаємодії та соціального захисту родин загиблих в боротьбі зі злочинністю співробітників МВС та надання допомоги органам та підрозділам правоохоронних та силових структур?
10. Чи з дотриманням чинного законодавства проведені безготівкові та готівкові операції у національній та іноземній валюті благодійним фондом взаємодії та соціального захисту родин загиблих в боротьбі зі злочинністю співробітників МВС та надання допомоги органам та підрозділам правоохоронних та силових структур «Милосердя» розрахунковий рахунок 260052882 в ПАТ Укргазбанк» м. Києва МФО 32078, код ЄДРПОУ 20063439?
11. Чи відповідає вимогам закону здійснення та достовірність відображення витрат благодійного фонду взаємодії та соціального захисту родин загиблих в боротьбі зі злочинністю співробітників МВС та надання допомоги органам та підрозділам правоохоронних та силових структур «Милосердя» розрахунковий рахунок 260052882 в ПАТ Укргазбанк» м. Києва МФО 32078, код ЄДРПОУ 20063439, у офіційній звітності у період 01.01.2013 - 01.06.2014?
12. Чи проводилися виплати із каси профспілкового комітету?
13. Чи проводилися виплати з фондів соціального захисту (фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, з фонду з тимчасової втрати працездатності)?
14. Чи відповідає вимогам діючого законодавства України нараховування та виплата грошових коштів співробітникам УМВС України в Черкаській області у період із 01.01.2010 по 01.06.2014 на відрядження, у тому числі суми та склад витрат на відрядження.
Надати можливість інспекторам Державної аудиторської служби України та її міжрегіональним територіальним органам в ході проведення позапланової виїзної ревізії ознайомлюватися із оригіналами і копіями нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, у тому числі з необхідними матеріалами кримінального провадження № 42016000000002675 від 05.10.2016, робити з них копії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя В.А. Писанець