ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/9622/16а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання перерахувати пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФУ в Одеській області) в якому просила зобов'язати вчинити дії щодо подальшого підвищення пенсії шляхом здійснення її перерахунку та виплати, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01 травня 2015 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі - 13 413,38 грн.; грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі - 4 733,54 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі - 5 070,86 грн.; одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в загальному розмірі - 15 258,64 грн.
В обґрунтування позову зазначено про те, що відповідачем протиправно, всупереч нормам матеріального права, не включено до розрахунку пенсії вказані виплати, оскільки такі відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2016 року в задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та прийняття нової постанови, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Апелянт та його представник у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, належним чином сповіщені про дату, час та місце судового розгляду справи.
Представник відповідача надала суду апеляційної інстанції клопотання, в якому просила розглядати справу в порядку письмового провадження.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню на наступних підставах.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з квітня 2012 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Одеській області, як пенсіонер Збройних Сил України, де отримує пенсію за вислугу років, призначену їй на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Військовою частиною А 2238 позивачу видано довідку від 09 березня 2016 року за №154/54/4/631 про нарахування грошового забезпечення за період з травня 2010 року по квітень 2012 року (а.с.12), в якій визначені суми отриманого позивачем грошового забезпечення, а саме:
- індексації грошового забезпечення;
- матеріальної допомоги на оздоровлення;
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
19 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до ГУПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням даних, зазначених у довідці про нарахування грошового забезпечення від 09 березня 2016 року за №154/54/4/631.
ГУПФУ в Одеській області, листом від 29 квітня 2016 року за №526/В-11, відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с.10).
Мотивуючи дану відмову, відповідач посилався на те, що статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій, вказаних видів грошового забезпечення.
Крім цього, відповідач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року за №4-рп/2015 встановлено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції погодився з правовою позицією ГУПФУ в Одеській області, що виплати у вигляді: індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, не включені до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та не можуть бути такими в розумінні положень ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції та його правова позиція не відповідає вимогам ст.159 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла в період призначення позивачу пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 5 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - Постанова № 393), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Тобто, аналіз вказаного законодавства дає можливість зробити висновок, що врахування видів грошового забезпечення залежить від того чи сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Якщо такі внески сплачувалися, то пенсіонер має право на включення у розрахунок пенсії грошового забезпечення, з якого такі внески утримані.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294 (далі - Постанова № 1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за №638/15329 (далі - Інструкція).
Так, відповідно до п.п.3 п.5 Постанови №1294 та п.п.30.3 п.30 розділу ХХХ Інструкції, розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Як встановлено у п.п.3 п.5 Постанови №1294 та п.п.33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції, розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Військовою частиною А2238, на вимогу суду, надана довідка про те, що з матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Проте, з індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не утримувався.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах суду від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 та від 20 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а.
Відповідно до абз.2 ст.244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Враховуючи, що ГУПФУ в Одеській області при призначенні позивачу пенсії та її розрахунку не враховувались суми отриманих позивачем грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення частини позовних вимог, що стосується зобов'язання ГУПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням вказаних виплат, а саме грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
На думку колегії суддів, зазначені правові позиції Верховного Суду України не суперечать рішенню Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року за № 4-рп/2015, на яке посилався суд першої інстанції, оскільки предметом його розгляду було тлумачення підстав перерахунку пенсії у зв'язку з введенням після її призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Між тим, предметом даного спору є законність рішення відповідача щодо відмови у включені до складу грошового забезпечення видів виплат отриманих позивачем до призначення пенсії.
Доводи апеляції про те, що суд першої інстанції неправомірно їй відмовив у зобов'язанні відповідача врахувати при перерахунку пенсії індексацію грошового забезпечення і одноразової грошової допомоги при звільненні, не знайшли свого підтвердження в ході апеляційного розгляду, у зв'язку з наступним.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Як вбачається з довідки військової частини А2238, на індексацію грошового забезпечення та одноразову грошову допомогу при звільненні єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не утримувався, а тому позивач не має права на врахування цих виплат при перерахунку пенсії.
До того ж, спростовуючи довід апеляції щодо врахування при перерахунку пенсії одноразової грошової допомоги при звільненні, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до абз.2 п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом ч.7 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI, перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, ч.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на одноразову допомогу при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З урахуванням ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2017 року про залишення адміністративного позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог з 01 травня 2015 року по 18 жовтня 2015 року - без розгляду, перерахування пенсії необхідно здійснити з 01 листопада 2015 року, як це передбачено ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Враховуючи, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, рішення суду, відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нового - про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем було сплачено судовий збір за подачу позову та апеляційної скарги в загальному розмірі 1157,52 грн., у зв'язку з чим такі судові витрати підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає (ч.10 ст.183-2 КАС України).
Враховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду, прийняте в порядку скороченого провадження, постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 24 червня 2016 року - скасувати.
Прийняти у справі нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання перерахувати пенсію - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань починаючи з 01 листопада 2015 року.
У задоволенні позовних вимог щодо включення до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та індексації грошового забезпечення - відмовити.
«Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1157 (одна тисяча сто п'ятдесят сім) грн. 52 коп.».
Постанова апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова