Справа № 404/5705/16-а
Номер провадження 2-а/404/39/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2017 року Кіровський районний суд міста Кіровограда
в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.
за участю секретаря Муравйової С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому позовні вимоги викладені наступним чином:
визнати рішення Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 19.08.2016 року № 824421 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця ц звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним та скасувати;
зобовязати Кіровоградське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести з 01.09.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, а також державним службовцям, які на момент призначення пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Кіровоградською районною державною адміністрацією Кіровоградської області від 10.08.2016 року № 85 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку 87% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кіровоградському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 23.03.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача складає 87% заробітної плати за посадою начальника відділу культури і туризму Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області. Позивач 16.08.2016 року звернулася до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2016 року. Проте, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки на разі не передбачено порядку перерахунку пенсії держаного службовця, в звязку з чим у ОСОБА_1 не виникає прав на проведення перерахунку.
Позивач в судове засідання не зявилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 37, 42). Подала до суду клопотання (вх. № 33235 від 17.10.2016 року) про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с. 28).
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 31) та розписка про наступний розгляд справи (а.с. 40). Причини неявки суду не повідомив. Подав до суду письмові заперечення (вх. № 34303 від 24.10.2016 року, а.с. 32-33) про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та з 23.03.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.2011 року № 3723-ХІІ до 01.06.2015 року. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У звязку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції до 01.05.2016 року) було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. З 01.05.2016 року з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 втратили чинність. Таким чином, Управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення певних правовідносин, стосовно позивача це лютий 2016 року, саме стосовно перерахунку пенсії.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кіровоградському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 23.03.2010 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний процент для розрахунку пенсії від заробітку позивача становить 87%, що не заперечується відповідачем.
Позивач 16.08.2016 року звернулася до Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою (а.с. 13) про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в звязку із збільшенням посадових окладів державних службовців та з врахуванням довідки Кіровоградської районної державної адміністрації № 85 від 10.08.2016 року (а.с. 11).
Однак, позивачеві рішенням № 824421 від 19.08.2016 року відмовлено у здійсненні вищевказаного перерахунку (а.с. 14). Відмова мотивована тим, що відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (у редакції до 01.05.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України. З 01.05.2016 року з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 втратили чинність. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року. Нормами Постанови № 865 на час звернення заявника із заявою про перерахунок пенсії 05.08.2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, форма довідки правлінням Пенсійного фонду України не затверджена. З 01.05.2016 року питання пенсійного забезпечення урегульовано статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-19 і норми про перерахунок пенсій в даному Законі відсутні. З 01.05.2016 року норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (1993 рік) втратила чинність.
Судом встановлено, що згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до положень статті 33 вищевказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01.01.2015 року) було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01.01.2015 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Верховною Радою України 02.03.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII, що набрав чинності із 01.04.2015 року, пунктом 5 розділу III Прикінцевих та перехідних положень якого визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відтак, вказаною правовою нормою встановлено, що з 01.06.2015 року не здійснюється саме призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про державну службу», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.
Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» як на підставу відмови у перерахунку пенсії суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідачем застосовуються нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Крім того, суд вважає, що до даних правовідносин також не можуть застосовуватися положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, що набув чинності із 01.05.2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 05.05.2016 року, а відтак дія цього закону не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності, що не позбавляє позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, в якій закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд погоджується з доводами позивача ОСОБА_1, що остання має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Враховуючи викладене, рішення Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 824421 від 19.08.2016 року про відмову в перерахунку пенсії є протиправним, а тому в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, з огляду на викладене, відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 16.08.2016 року, документів пенсійної справи, а також довідки Кіровоградської районної державної адміністрації № 85 від 10.08.2016 року, виходячи із 87% суми заробітної плати, зазначеної у вказаній довідці, починаючи з 01.09.2016 року.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року; ст.ст. 6-11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О СТ А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 824421 від 19.08.2016 року про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців.
Зобовязати Кіровоградське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем, а також державним службовцям, які на момент призначення пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої Кіровоградською районною державною адміністрацією Кіровоградської області від 10.08.2016 року № 85 із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку 87% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум, з 01.09.2016 року.
Присудити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1102,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (що знаходиться за адресою: місто Кропивницький, вулиця Соборна, 4, код ЄДРПОУ 40385148).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд міста Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_2