ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"27" січня 2017 р. Справа № 809/1902/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Федів А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бойковича Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання про залишення без розгляду позову Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 48 175, 69 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
Івано-Франківським окружним адміністративним судом розглядається вказана адміністративна справа.
27.01.2017 представником відповідача надано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у відповідності до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок пропущення позивачем, встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду.
Подане клопотання мотивоване тим, що позивачем пропущено строк на звернення до адміністративного суду із заявленими позовними вимогами про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу працевлаштування інвалідів, передбаченого статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в 2015 році, оскільки перебіг строку звернення із такими вимогами розпочався з 16.04.2016, тобто з наступного дня, після завершення строку, встановленого частиною 4 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для самостійної сплати зазначених санкцій.
Представник відповідача подане клопотання підтримав із зазначених в ньому мотивів.
Представник позивача проти задоволення заявленого клопотання заперечив, мотивуючи тим, що позивачем не пропущено строків на звернення до адміністративного суду із заявленими вимогами, оскільки перебіг таких строків розпочався з моменту, коли позивач дізнався про факт несплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій. Таким моментом позивач вважає 24.10.2016, тобто день отримання відомостей від Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про середньооблікову чисельність штатних працівників, кількість працюючих інвалідів та фонд оплати праці штатних працівників згідно поданої звітності, в тому числі щодо відповідача. Вказав суду, що відомостей про невиконання відповідачем обов'язку сплати зазначених адміністративно-господарських санкцій та пені станом на 16.04.2016 у позивача не було, оскільки відповідач в порушення встановленого обов'язку не здійснив свою реєстрацію у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням.
Суд, розглянувши заявлене клопотання, зазначає наступне.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзацом 2 частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до пункту 2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №223 від 15.05.2007 адміністративно-господарська санкція за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - це грошове зобов'язання, альтернативне зобов'язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», сплачується у порядку і розмірах, передбачених Законом та постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Виходячи із наведеної дефініції та завдань Фонду соціального захисту інвалідів стосовно здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені, фактом вчинення правопорушення є несплата адміністративно-господарських санкцій.
З огляду на викладене, право звернення до суду у відділень Фонду соціального захисту інвалідів виникає після встановлення факту несплати адміністративно-господарських санкцій.
Роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, у разі самостійної несплати роботодавцями адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у встановлені строки, днем виникнення підстав, що дають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів право на пред'явлення вимог про стягнення таких санкцій та, одночасно, початком перебігу строку на звернення до адміністративного суду із вимогами про їх стягнення є 16 квітня, що настає за роком, в якому відбулося порушення.
При цьому, суд зазначає, що завдання Фонду соціального захисту інвалідів стосовно здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені забезпечуються встановленим частиною 9 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов'язком роботодавців, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєстрації у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щорічного подання цим відділенням звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
У випадку відсутності такої реєстрації роботодавців у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів та несплати ними адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, то днем виникнення підстав, що дають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів право на пред'явлення вимог про стягнення таких санкцій є день встановлення факту несплати адміністративно-господарських санкцій, і перебіг строку звернення до адміністративного суду з вимогами про стягнення таких санкцій розпочинається з наступного за ним дня.
Відповідач в Івано-Франківському обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, як роботодавець, в якого за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб не зареєстрований.
Факт несплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання в 2015 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів позивач встановив 24.10.2016.
Як наслідок, початком перебігу строку на звернення до адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2015 році є 25.10.2016.
Із вимогами про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2015 році позивач звернувся 23.12.2016.
Таким чином, Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів позовні вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 48 175, 69 гривень з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 заявлено в межах шестимісячного строку, встановленого абзацом 2 частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку із наведеним, в даній справі відсутні підстави для застосування наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду, передбачені статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України, а також підстави для залишення позовної заяви без розгляду, передбачені пунктом 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та керуючись статтями 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 48 175, 69 гривень, відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Остап'юк С.В.