Постанова № 6430138, 08.09.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2009
Номер справи
2-а-8494/08/1770
Номер документу
6430138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

К О П І Я

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-8494/08/1770

«08» вересня 2009 року м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Юрчука М.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 4259,88 грн., зобовязати вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації з позовом про визнання дій неправомірними та стягнення суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 4259,88 грн., зобовязати вчинити певні дії.

До початку судового розгляду справи позивач подав заяву, відповідно до якої справу просить розглядати без його участі.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги заперечує в повному обсязі, в задоволенні позову просить відмовити. Просить справу розглядати без участі представника.

За таких обставин суд вважає, що справа може бути розглянута без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши подані позивачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача слід задовольнити частково.

Суд виходив з такого.

Позивач ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини НОМЕР_2 від 12.05.2006 року.

Позивач є непрацюючим, перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно із довідкою Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації №01-17/891 від 10.12.2008 року, позивачу, з січня місяця 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений і Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми”. Крім того, вказаною постановою призупинено дію абзацу першого п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України від 27.12.2007 року №1751, якою передбачався розмір вказаної допомоги на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Суд приходить до висновку, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми” є підзаконним нормативно-правовим актом, а відтак, застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Отже, з вказаної статті слідує, що до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації належить нарахування та виплата позивачу щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”.

А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.

В задоволенні позовних вимог позивача про зобовязання відповідача встановити розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що проводиться Управлінням праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації, з 01 серпня 2008 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням в порядку, встановленому законодавством України слід відмовити виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Щоб постанова була обґрунтованою при її прийнятті суд насамперед повинен вирішити питання факту, тобто вирішити, чи мали місце обставини, що входять до предмету доказування.

Зміст позовних вимог позивача не підтверджується відповідним викладом обставин. Позивач взагалі не обґрунтовує позовну вимогу щодо зобовязання відповідача встановити розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що проводиться Управлінням праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації, з 01 серпня 2008 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням в порядку, встановленому законодавством України, як і не повідомляє про порушення його прав, свобод чи інтересів відповідачем при виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 серпня 2008 року.

Відтак, з огляду на викладене, в цій частині вимоги позивача є безпідставним, необґрунтованим та задоволенню не підлягають.

Відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.

Оскільки порушення щодо невиплати позивачу державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку є триваючим, і неможливо визначити початок перебігу строку звернення до суду, строк позовної давності не застосовується.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються позивачу відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Гощанської районної державної адміністрації (35400, Рівненська область, Гощанський район, смт. Гоща, вул. Заставя, 22, код за ЄДРПОУ 22575480) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоплачену щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що обчислений з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Присудити з Державного бюджету України на корись ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 грн. 70 коп. за позовними вимогами немайнового характеру.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя підпис М.І.Юрчук

Постанова законної сили не набрала

«З оригіналом згідно»

Суддя М.І.Юрчук