ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-8490/08/1770
«12» червня 2009 року 12 год. 50 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, відповідно до якого та з урахуванням уточнень до нього просить визнати дії щодо невиплати в повному розмірі одноразової допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до 3-х років протиправними та зобовязати вчинити певні дії провести перерахунок та здійснити виплату недоотриманої одноразової допомоги при народженні в сумі 362 грн. 00коп., та недоотриманої решти допомоги, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців в сумі 576 грн. 00 коп., а також провести перерахунок та здійснити виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за період з 09 липня 2007р. по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 по 31 жовтня 2008 р. в сумі 6112 грн. 70 коп., що передбачена ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленому Законом України Про Державний бюджет України на 2007 рік та 2008 роки та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позовні вимоги щодо одноразової грошової допомоги при народженні мотивує тим, що одноразова грошова допомога при народженні дитини повинна була бути нарахована та виплачена в розмірі згідно ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми”, визначатись у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини та повинна була здійснена одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідачем же було нараховано та виплачено 8500,00 грн.
В судове засідання позивач не зявилася, від її представника надійшла заява, в якій просить розглянути справу за її відсутності.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації в судове засідання не зявився, подав письмове заперечення проти позову, в якому просить розглянути справу без участі його представника, проти позову заперечив з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобовязання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились. А так, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Позивач ОСОБА_1 згідно посвідчення НОМЕР_2 (копія а.с. 10) потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження а.с. 6), що згідно посвідчення НОМЕР_3, виданого Рівненською облдержадміністрацією (копія а.с. 10), є потерпілим від Чорнобильської катастрофи. Позивач є застрахованою особою у системі загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, що підтверджується довідкою від 13.01.2009 р. вих. № 60 (а.с. 17), їй була призначена одноразова грошова допомога принадженні дитини а також державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Щодо позовних вимог про визнання дій по не нарахуванні та невиплаті в повному обсязі одноразової допомоги при народженні в сумі 362 грн. 00коп., та недоотриманої решти допомоги, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців в сумі 576 грн. 00 коп., то в цій частині в позові слід відмовити з таких підстав.
Позивач, мотивуючи вимоги в цій частині, покликається на 12 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми”, проте таке обґрунтування є безпідставним, оскільки, як пояснює відповідач у своїх запереченнях і стверджує позивач, останньому така допомога була призначена та виплачена відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”. Так, ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, встановлює, що допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Однак, позивачем не враховано, що дію даної норми Закону було зупинено на 2006 рік згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 р. N 3235-IV, яка неконституційною не визнавалась, а відтак є чинною, отже підстав для її незастосування у відповідача не було.
Відповідно до преамбули Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, у 2006 році розмір допомоги, відповідно до цього Закону, здійснюється у таких розмірах: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як стверджує позивач у позовній заяві, а також не заперечує відповідач, ОСОБА_1 допомога при народженні дитини була нарахована та виплачена Управлінням праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації в сумі 8500,00 грн., як то передбачено Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Отже дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги при народженні правомірними, а відтак підстав для задоволення позову в цій частині у суду немає.
Що стосується позовних вимог в частині визнання дій протиправними щодо невиплати позивачу в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року, та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої обумовленої допомоги, то вони підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 43 Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції станом на 09.07.2007 р.) застрахованій особі надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом., який з 01.04.2007 р. становив 463,00 грн., з 01.10.2007 р. 470,00 грн., з 1 січня 2008 р. - 526 грн., з 1 квітня 2008 р. - 538 грн., з 1 липня 2008 р. - 540 грн., з 1 жовтня 2008 р. - 557 грн.
Пунктом 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), встановлено, що батькам потерпілих дітей, допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року № 13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону
України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” зупинено на 2007 рік і розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнано неконституційним, та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Так само, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 неконституційними визнані зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу ІІ Закону України № 107-VІ від 28.12.2007 р. «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було виключено статтю 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Також цим же Рішенням визнані неконституційними зміни, внесені підпунктом "а" підпункту 5 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими було виключено перше речення абзацу третього пункту 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яким встановлено подвійний розмір допомоги по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку батькам потерпілих дітей.
Отже, право позивача на отримання допомоги по догляду за потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи дитиною до досягнення нею трирічного віку в подвійному розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” було відновлено у 2007 році з 09.07.2007 р., у 2008 році з 22.05.2008 р. відповідно.
Згідно довідки № 1102 від 20.11.2008 р. (а.с. 5), виданої відповідачем, за період з 09 липня по 31 грудня включно 2007 року позивач отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 565,57 грн., з 22.05.2008 р. по 31.10.2008 р. 766,98 грн., що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Оскільки відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), згідно ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року № 32 “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку”, в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб, то вимоги позивача до Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької райдержадміністрації є правомірними.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а також п.п. "а" підпункту 5 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які визнані неконституційними згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є, порушенням прав позивача. А відтак, дії відповідача в цій частині слід визнати протиправними, як такі, що порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Відповідно, вимоги щодо зобовязання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, передбаченої ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” за періоди: з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 жовтня 2008 року з урахуванням здійснених в обумовлені періоди виплат, є обґрунтованими, а відтак підлягають до задоволення. При цьому відповідача слід зобовязати провести нарахування позивачеві обумовленої допомоги не у конкретному розмірі, як про це просить позивач, я це передбачено ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”: за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році); за період з 22 травня по 31 жовтня 2008 року з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році) з урахуванням здійснених в обумовлені періоди виплат, оскільки саме на відповідача покладено обовязок проводити нарахування та виплату обумовленої допомоги, в звязку з чим суд не може перебирати на себе функцію державного органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Заперечення відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, то підстав для застосування вимог ст. 94 КАС України у суду немає.
Керуючись ст.ст. 160163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку в розмірі, що обчислюється за період з 09 липня по 31 грудня 2007 р. з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), та за період з 22 травня по 31 жовтня 2008 року з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), протиправними.
Зобовязати відповідача Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (34300, вул. Соборна, 23, селище Володимирець Рівненської області, код ЄДРПОУ 25797471) здійснити перерахунок та виплату позивачу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, передбаченої ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” за періоди: з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році); за період з 22 травня по 31 жовтня 2008 року з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"та з урахуванням п. 10 ст. 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, яка діяла в 2007 році), з урахуванням здійснених в обумовлені періоди виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України. Заяву про апеляційне оскарження може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справу.
Суддя Л.А. Жуковська