У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 824/718/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Лелюк О.П.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
19 січня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Коваль К.В.,
представника позивача Котельбан Н.Д.
представника відповідача Раздорського Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Чернівецькій області до Міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - управління освіти Чернівецької міської ради про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2016 року позивач - ДФІ у Чернівецькій області звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" про стягнення коштів в сумі 358 215,72 грн.
Чернівецький окружний адміністративний суд постановою від 01.11.2016 року вказаний позов задовольнив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі, в свою чергу представник позивача заперечив проти апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що відповідно до п.1.2.1.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області на ІV квартал 2015 року Державною фінансовою інспекцією в Чернівецькій області з 23 листопада 2015 року по 15 лютого 2016 року проведено ревізію фінансово - господарської діяльності управління освіти Чернівецької міської ради за період з 01 листопада 2012 року по 31 грудня 2015 року.
Ревізією проведення витрат за комунальні послуги, спожиті понад затверджені ліміти юридичними особами - надавачами послуг з харчування, встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідно до пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 28 липня 2009 року №535/14 міському комунальному підприємству "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" надано в позичку нежитлові приміщення терміном на два роки та одинадцять місяців. Пунктом 2 указаного рішення визначено, що ряд установ, які харчують учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста, серед яких і міське комунальне підприємство "Харчування учнів шкіл міста Чернівці", звільняються від сплати комунальних послуг (газу, води, електроенергії, опалення та ін.) за приміщення, які використовуються під буфети та їдальні.
На підставі цього рішення між відповідачем та Департаментом економіки Чернівецької міської ради укладено ряд договорів позички, а саме № 155/БО, № 156/БО, №187/БО від 09 липня 2012 року, №131/БО від 30 липня 2014 року строком дії на два роки та одинадцять місяців. За умовами договорів відповідачу надано в позичку нежитлові приміщення, які використовуються як буфети та їдальні.
Згідно пункту 4.1.9 договорів позички передбачено, що оплата комунальних послуг та енергоносіїв у межах встановлених лімітів, необхідних для забезпечення харчування учнів, здійснюється за рахунок коштів, передбачених у кошторисі управління освіти Чернівецької міської ради. Оплата комунальних послуг та енергоносіїв за межами лімітів здійснюється за рахунок надавача послуг.
Строк дії договорів позички № 155/БО, № 156/БО, №187/БО від 09 липня 2012 року до 08 червня 2015 року, №131/БО від 30 липня 2014 року - до 29 червня 2017 року.
Отже, указані договори були чинними в період, який був предметом ревізії.
Згідно з матеріалами справи, в ході ревізії позивачем направлено запити №24-03-15-15/392 від 21 січня 2016 року до Чернівецької міської ради та №24-03-15-15/561 від 02 лютого 2016 року до Департаменту економіки Чернівецької міської ради з метою підтвердження факту поширення на договори позички, укладені у 2012 році рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 28 липня 2016 року №535/14 щодо здійснення оплати комунальних послуг та енергоносіїв у межах лімітів, за рахунок коштів, передбачених у кошторисі управління освіти Чернівецької міської ради та за межами лімітів - за рахунок надавачів послуг з харчування.
Згідно відомостей, зазначених у відповідях Департаменту економіки Чернівецької міської ради №02/01-17/165 від 26 січня 2016 року та №02/01-17/235 від 05 лютого 2016 року договори позички з надавачами послуг з харчування, укладені в 2012 році на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 28 липня 2009 року №535/14 та заяви позичкодавця є чинними.
Наказами управління освіти Чернівецької міської ради №36 від 24 січня 2016 року і №77 від 03 березня 2014 року затверджено ліміти використання енергоносіїв для організацій, що харчують учнів м. Чернівці у 2013 році та у 2014 році, в тому числі і міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці". Зі змістом зазначених наказів відповідач ознайомлений, що підтверджується підписом керівника підприємства.
В ході ревізії позивачем встановлено, що протягом періоду дії договорів позички відповідачем не в повному обсязі відшкодувалися комунальні послуги, які спожиті підприємством понад встановлені ліміти.
При цьому, проведеним співставленням доведених лімітів з даними про фактичне споживання міським комунальним підприємством "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" комунальних послуг встановлено, що протягом 2012-2014 років управлінням освіти Чернівецької міської ради проведено оплату за комунальні послуги, які спожиті відповідачем понад встановлені ліміти на загальну суму 358 215,72 грн.
Таким чином, в ході ревізії позивачем встановлено, що загальному фонду міського бюджету завдано збитків в сумі 358 215,72 грн.
Зазначені порушення були відображені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності управління освіти Чернівецької міської ради від 19 лютого 2016 року №24-03/3.
За результатами проведеної ревізії управлінню освіти Чернівецької міської ради направлено вимоги Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області №24-03-15-15/1918 від 09 березня 2016 року про усунення порушень законодавства виявлених ревізією.
Крім цього відповідно матеріалам справи, будь-яких заперечень чи зауважень до акту ревізії від 19 лютого 2016 року №24-03/3 чи до вимог №24-03-15-15/1918 від 09 березня 2016 року третьою особою чи відповідачем не заявлялось.
В листі управління освіти Чернівецької міської ради від 04 квітня 2016 року №01-15, направленого Державній фінансовій інспекції в Чернівецькій області, повідомлено про усунення порушень та недоліків, які встановлені в акті ревізії від 19 лютого 2016 року №24-03/3. Окрім того, зазначено, що порушення в частині повернення на рахунок управління освіти та перерахування в дохід держави коштів за спожиті комунальні послуги в повному обсязі не усунуті, зокрема, в частині їх повернення міським комунальним підприємством "Харчування учнів шкіл міста Чернівці".
На виконання вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області №24-03-15-15/1918 від 09 березня 2016 року управління освіти Чернівецької міської ради направило відповідачу лист про відшкодування коштів за комунальні послуги в сумі 358 215,72 грн. Однак, відповідачем не забезпечено відшкодування вказаних коштів.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно ч.4 ст. 77 БК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, районні, селищні, сільські ради при затвердженні відповідних бюджетів враховують у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами. Ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно ч.1 ст. 8 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII) передбачено, зокрема, що орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об'єктами державної власності; цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів; цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; складанням бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету; станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів; усуненням виявлених недоліків і порушень.
Органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства ( п.1, 7 статті 10 Закону № 2939-XII).
В силу до п. 10 ст.10 Закону № 2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах ВСУ від 15 квітня 2014 року у справі №21-40а14 та від 13 травня 2014 року у справі 21-89а14.
Отже, враховуючи те, що відповідно до умов вказаного договору, оплата комунальних послуг та енергоносіїв за межами лімітів, здійснюється за рахунок надавача послуг (відповідача), а також наявності на момент розгляду справи боргу за комунальні послуги використані понад ліміт, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з Міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" збитків завданих Чернівецькому міському бюджету за споживання комунальних послуг понад затверджені ліміти в сумі 358 215,70 грн.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Міського комунального підприємства "Харчування учнів шкіл міста Чернівці" залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 24 січня 2017 року.
Головуючий Смілянець Е. С. Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.