Постанова № 64291524, 25.01.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2017
Номер справи
235/6069/16-а
Номер документу
64291524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Данилів С.В.

Суддя-доповідач - Чебанов Олександр Олегович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 року справа №235/6069/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Чебанова О.О., суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2016 року у справі № 235/6069/16-а за позовом ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач) про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він працював в органах прокуратури України - у прокуратурі Донецької області з 01 серпня 1989 року по 22 травня 2015 року. У 2005 році він оформив пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», перебуваючи на посаді старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області. У зазначений час, у липні 2005 року, УПФУ у Кіровському районі м. Донецька, де він раніше проживав, йому було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми середнього заробітку, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». З посади старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області він звільнився за власним бажанням 22 травня 2015 року.

Також позивач зазначив, що рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05 вересня 2016 року йому відмовлено у перерахунку пенсії у розмірі 90% з більшого заробітку. Відмову мотивовано тим, що згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», із змінами, внесеними законом України від 28.12.2014 року № 76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі відповідного нормативно-правового акту. Разом з тим, відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Вважає, що вказане рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує його конституційні права.

Позивач зазначив, що соціальний захист повинен відбуватись, як під час проходження служби, так і після її закінчення. Вважає, що його пенсія повинна бути перерахована наступним чином.

Відповідно до довідки № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, яку видано прокуратурою Донецької області при звільненні його за власним бажанням з посади старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області, сума заробітної плати, яка повинна бути врахована при перерахунку пенсії, складає 9 444,27 грн., 90 % вказаної суми становлять 8 500 грн. Таким чином, з 01 червня 2015 року пенсія повинна складати 8 500 грн.

Крім того, відповідно до довідки № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року, яку видано Прокуратурою Донецької області, на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року, фактична заробітна плата старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області для перерахування пенсії з 01 грудня 2015 року складає 11 100,70 грн., 90% цієї суми складає 9 991 грн. Таким чином, сума пенсії, яку він повинен отримувати з 01 грудня 2015 року складає 9 991 грн. При цьому, з урахуванням того, що його пенсія повинна бути перерахована, то різниця між отримуваною пенсією та тою, що він має право отримувати, складає відповідну суму. Різниця між сумою пенсії, яку він отримує (4 718 грн.) та яку він повинен отримувати (8500 грн.) становить 3 782 грн. З 01 червня 2015 року до 01 грудня 2015 р., тобто за 6 місяців, він повинен отримати доплату 22 692 грн. Різниця між сумою пенсії, яку він отримує (4 718 грн.) та яку він повинен отримувати (9 991 грн.) становить 5 273 грн. З 01 грудня 2015 року до 01 жовтня 2016 року, тобто за 10 місяців він повинен отримати доплату 52 730 грн.

Таким чином, загальна сума недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2015 року по 01 жовтня 2016 року складає 75 422 грн.

Просив: визнати дії Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідок прокуратури Донецької області № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року неправомірними; скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 05 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку; зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії у відповідності з ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції 2005 року), відповідно до довідок: № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 червня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 8500 грн. та № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року, що дає право на перерахунок пенсії за період з 01 грудня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 9991 грн. без обмежень граничного розміру пенсії; зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести виплату недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2016 року по теперішній час, з урахуванням фактично отриманих виплат.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2016 року у справі № 235/6069/16-а адміністративний позов було задоволено, внаслідок чого: визнано дії Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 неправомірними; скасовано рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності з ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції 2005 року), відповідно до довідки № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 червня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 8500 гривень та довідки № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 грудня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 9991 гривня, без обмежень граничного розміру пенсії; зобов'язано Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести виплату недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2016 року по 26 жовтня 2016 року, з урахуванням фактично отриманих виплат.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Управління наголошує, що посилання позивача на норми частин ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ є неприпустимим, з огляду на те, що 15.07.2015 року набрав чинності Закон України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VІІ) та згідно підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ даного Закону, втратив чинність Закон України № 1789-ХІІ, окрім деяких положень, зокрема 3,4,6 та 11 ст. 50-1.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

31 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, додавши до неї довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року.

Рішенням начальника Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05 вересня 2016 року в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі згідно ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_2 було відмовлено, оскільки п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про статус народного депутата України», Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Закону України «Про судову експертизу», Закону України «Про Національний банк України», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки звернувся до відповідача із відповідною заявою, надав довідку про заробіток на дату звільнення з органів прокуратури.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Проте, 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року, яким, зокрема, врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VIІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

За таких обставин, положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII щодо перерахунку пенсії втратили чинність.

Колегія суддів зазначає, що станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (31 серпня 2016 року) та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Положення Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року не були визнані не конституційними у встановленому порядку, а тому є чинними.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії у відповідності до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, оскільки положення цієї статті втратили чинність, у зв'язку з чим, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте із помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому вбачає підстави для її скасування у відповідності до приписів ст. 202 КАС України з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2016 року у справі № 235/6069/16-а - задовольнити.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 26 жовтня 2016 року у справі № 235/6069/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Постанова прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді І.В. Сіваченко

О.О. Шишов