Головуючий у 1 інстанції - Мірошниченко Л.Є.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 року справа №243/8629/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.
суддів: Шишова О.О., Чебанова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2016 року у справі № 243/8629/16-а за позовом ОСОБА_2 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги, тим, що з 06.05.2009 їй була призначена пенсія по інвалідності, як державному службовцю, в розмірі 90% заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), що діяв на той час. При призначенні пенсії вона надала до Управління довідку з місця роботи, а саме з Слов'янської об'єднаної податкової інспекції, за формою, встановленою Пенсійним фондом України, з зазначенням своєї заробітної плати, яка не містила інформації про виплату їй матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
06.10.2016 року ОСОБА_2 звернулася до Управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії, виходячи з заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячної індексації заробітної плати, які не було враховано під час призначення їй пенсії, та надала довідку про ці виплати з місця роботи. Рішенням Управління № 143 від 13.10.2016 їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, що діяв на час призначення їй пенсії, тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії. Позивач вважає дії відповідача незаконними, та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення №143 від 13.10.2016 Управління про відмову врахувати при перерахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати Управління з 01.10.2016 здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй, з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % від сукупного оподатковуваного доходу, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2016 року у справі № 243/8629/16-а адміністративний позов було задоволено повністю.
Рішення №143 від 13.10.2016 Управління про відмову в перерахунку пенсії, як державного службовця ОСОБА_2 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - визнано протиправним та скасовано.
Зобов'язано Управління з 01.10.2016 здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, призначеної по інвалідності, як державному службовцю з урахуванням усіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % від сукупного оподатковуваного доходу, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у повному обсязі.
Постанова мотивована тим, що відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця, не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою від 03.10.2016, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Управління № 143 від 13.10.2016, є протиправною.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань як складової заробітної плати згідно ст. 33 Закону № 3723-ХІІ не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого була обчислена пенсія по заробітній платі.
Крім того, апелянт просить звернути увагу на те, що позивачкою надана довідка для здійснення перерахунку пенсії, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки таку її форму, що затверджено Постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.10.2008, та скасовано постановою ПФУ від 14.02.2011 № 5-1, не може бути прийнято для здійснення будь-яких розрахунків.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні, отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, у розмірі 90% суми її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При обчисленні пенсії не враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Виплата пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ здійснюється з 06.05.2009.
06 жовтня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії та просила перерахувати пенсію по заробітку з врахуванням отримуваних нею виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно довідки Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області №18129/10/05-22-05-013 від 03.10.2016.
Рішенням Управління № 143 від 13.10.2016 (а.с.7), позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, як державному службовцю, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і, індексації заробітної плати, з посиланням на те, що частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця.
З вказаним рішенням позивач не погодився, внаслідок чого був змушений звернутися до суду із позовом, в якому зазначає, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства відмовив у включенні до розміру заробітної плати, з якої обчислено пенсію, усіх виплат, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п'ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV, особам, визнаним інвалідами І або ІІ групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або ІІ групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Згідно статті 37-1 зазначеного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При вирішенні спору суд виходить з правових позицій Верховного Суду України, викладених в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, № 21-125а13, № 21-97а13 відповідно), які відповідно до статті 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування в судовій практиці. Так, Верховним Судом України було зазначено про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-X «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-X).
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР), встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що грошова винагорода входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 2 статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом №3723-XII, враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-X врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону № 1788-X до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріальна допомога, суми індексації заробітної плати включаються до фонду оплати праці, оскільки з них нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії позивачу суми всіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку з вищенаведеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач, призначаючи позивачеві пенсію державного службовця, не врахував суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати, які були виплачені позивачеві та з яких було утримано страхові внески, що підтверджується довідкою від 03.10.2016 року, то така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищезазначених виплат, викладена письмово в рішенні Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області № 143 від 13.10.2016, є протиправною.
Стосовно строку перерахунку, суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 45 Закону №1058-IV, за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії, перерахунок призначеної пенсії здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки заява про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір виплат подана позивачем до Управління 06 жовтня 2016 року, в позовній заяві позивач ставить питання щодо обчислення пенсії саме з урахуванням довідки від 03.10.2016, то право на перерахунок пенсії позивач має з 01 жовтня 2016 року.
На підставі зазначеного, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 21 листопада 2016 року у справі № 243/8629/16-а за позовом ОСОБА_2 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
О.О.Чебанов