Постанова № 64252549, 24.01.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2017
Номер справи
509/3519/16-а
Номер документу
64252549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2017 р. Справа № 509/3519/16-а

Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Гандзій Д.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чорноморського об'єднаного УПФ України Одеської області про визнання протиправною відмову відповідача в перерахунку їй пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням на 25% посадових окладів державних працівників відділу освіти Овідіопольської РДА; зобов'язання відповідача провести їй з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної у розмірі 86% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, згідно довідки Овідіопольської РДА Одеській області №91 від 14 вересня 2016 року про складові заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», без зміни базового місця.

Ухвалою Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного УПФ України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії за період до 23 березня 2016 року залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачкою строку звернення до суду.

Постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Чорноморського об'єднаного УПФ України Одеської області в перерахунку їй пенсії державного службовця з 23 березня 2016 року, у зв'язку з підвищенням на 25% посадових окладів державних працівників відділу освіти Овідіопольської РДА. Зобов'язано Чорноморське об'єднане УПФ України Одеської області здійснити провести ОСОБА_2 з 23 березня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця призначеної у розмірі 86% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, згідно довідки Овідіопольської РДА Одеській області №91 від 14 вересня 2016 року про складові заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». В задоволенні решти позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 згідно розпорядження голови Овідіопольської РДА від 10 липня 2006 року №304/К була звільнена з посади головного спеціаліста відділу освіти Овідіопольської РДА за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію згідно з п.3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» та з липня 2006 року перебуває на пенсійному обліку УПФ України в Овідіопольському районі Одеської області (на даний час Чорноморське об'єднане УПФ України Одеської області) і отримує пенсію державного службовця за віком при загальному стажі роботи 34 років 10 місяців 12 днів та стажі державної служби 16 років 10 місяців 8 днів.

На день звернення за призначенням пенсії згідно із ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80%, а за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшувався на 1% заробітку але не більше 90% від сум їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених Законом, без обмеження граничного розміру пенсії, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і для призначення пенсії. Відповідно до вказаного Закону, позивачкою, до Чорноморського об'єднаного УПФ України Одеської області було надано відповідну довідку Овідіопольської РДА, в якій було зазначено інформацію про складові заробітної плати за період з 01 грудня 2015 року, до яких, зокрема, входили інші виплати, і на підставі якої та відповідних документів, до якої не були включені інші виплати - матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію грошових доходів населення.

На письмове звернення позивачки від 14 вересня 2016 року - відповідач своїм листом від 19 вересня 2016 року№90/В-01 відмовив у перерахунку пенсії з урахуванням підвищеного посадового окладу.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, у зв'язку з чим вимоги щодо перерахунку та виплати пенсії державного службовця з 23 березня 2016 року є обгрунтованими.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення позивачці пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року)) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, у період часу, з якого позивачка просила здійснити перерахунок пенсії, а саме з 23 березня 2016 року, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Чорноморського об'єднаного УПФ України Одеської області є обґрунтованою та правомірною.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 183-2, ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області задовольнити.

Постанову Овідіопольського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2016 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний