Справа № 545/42/17
Провадження № 2-а/545/15/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" січня 2017 р. Полтавський районний суду Полтавської області в складі:
головуючого судді Кіндяк І.С.,
за участі секретаря Лабовкіної Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтава в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії, так як відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії та просить суд :
- визнати неправомірними дії Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи із 84 % суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем та індексації заробітної плати, які були нараховані та отримані та на них були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобовязати Полтавське обєднане Управління Пенсійного фонду України у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі норм Закону України «Про державну службу», що діяв на час призначення пенсії ОСОБА_1, виходячи із 84 % суми заробітної плати, з урахуванням раніше не врахованих при призначенні пенсії «інших виплат» (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем та індексації заробітної плати), згідно з заявленою оновленою довідкою Державної фіскальної служби у Полтавській області від 19.12.2016 р. № 535/10/16-31-05-58;
- стягнути з Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
В судове засідання позивач не зявився попередньо надавши до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала та просила їх задовольнити.
Від відповідача до суду надійшло заперечення в якому просили в задоволення позову відмовити.
Враховуючи подані заяви, дослідивши матеріали адміністративного позову, письмове заперечення відповідача, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 22 Конституції України закріплено, що права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з жовтня 2006 року перебуває на обліку в Полтавському обєднаному УПФ України в Полтавській області, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
В грудні 2016 заявник ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, з урахуванням довідки Державної фіскальної служби у Полтавській області від 19.12.2016 р. № 535/10/16-31-05-58 та здійснити перерахунок пенсії виходячи із 84 % суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше «інших виплат» (а.с.13).
Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 30.12.2016р. за № 543/М-17 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-УІІІ перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ не передбачено,підстав для проведення перерахунку пенсії згідно наданої Позивачем довідки відсутні(а.с.11).
Статтею 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сімї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно ст. 33 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Відповідно ст. 45 цього Закону пенсія призначається довічно або за період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно ст. 33 Закону України « Про державну службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Статтею 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України « Про державну службу» № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Верховний Суд України своєю постановою від 20 лютого 2012 року (справа №21- 230а11) звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Постановою від 10.12.2013 року (справа 21 -348а13) з питання застосування відсотку для перерахунку пенсії державного службовця Верховний Суд України зазначає, що при перерахунку пенсії державному службовцю має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діє на момент призначення пенсії, а не на момент перерахунку вже призначеної пенсії.
Оскільки пенсія позивачу ОСОБА_1 була призначена з жовтня 2006 року на підставі Закону України « Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, який був чинним на час її призначення, то до її вимог про перерахунок пенсії, не можуть застосовуватися норми Закону України « Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016 року.
Судом встановлено , що відмова у перерахунку розміру пенсії за довідкою станом на дату звільнення з посади державного службовця (11.10.2006 р.) з урахуванням не врахованих раніше виплат, є безпідставною і такою, що суперечить вимогам діючого законодавства України.
Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або Законом (стаття 8).
Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13) , відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
За даних обставин, суд вважає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8, 9, 11, 18, 159-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об»єднаного управління Пенсійно фонду України в Полтавській області, про визнання протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи із 84 % суми заробітної плати з урахуванням не врахованих раніше виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем та індексації заробітної плати, які були нараховані та отримані та на них були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобовязати Полтавське обєднане Управління Пенсійного фонду України у Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця на підставі норм Закону України «Про державну службу», що діяв на час призначення пенсії ОСОБА_1, виходячи із 84 % суми заробітної плати, з урахуванням раніше не врахованих при призначенні пенсії «інших виплат» (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових проблем та індексації заробітної плати), згідно з заявленою оновленою довідкою Державної фіскальної служби у Полтавській області від 19.12.2016 р. № 535/10/16-31-05-58.
Стягнути з Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Постанова за може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Полтавського районного суду
Полтавської області ОСОБА_2