Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 40/38117.09.09 За позовом Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації
третя особа Київська міська рада
про зобовязання вчинити дії
Суддя: Пукшин Л.Г.
Представники:
Від позивача: Мостовий О.А. за довіреністю № 044/95-131 від 14.01.09;
Від відповідача: Кліщ Н.Ю. за довіреністю від 10.08.09 №06-34/21959;
Від третьої особи: Пономаренко Т.В. за довіреністю від 14.08.09 №225-КР-851;
У судовому засіданні 17.09.09 суд, керуючись ч. 2 ст. 85 ГПК України, за згодою сторін, оголосив вступну і резолютивну частини рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Позивач) з позовними вимогами про визнання договору оренди земельної ділянки від 10.10.03 № 79-6-00147 таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії договору та зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі Відповідач) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договорів оренди земельної ділянки від 10.10.03 № 79-6-00147 у звязку з тим, що термін дії договору закінчився.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що відповідно до рішення Київської міської ради від 24.03.03 року № 411-1/571 “Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею” Позивачу для будівництва житлового будинку по вул. Маршала Якубовського, 4 у місті Києва передано в оренду земельну ділянку площею 0,54 га строком на 1 рік. На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та Позивачем укладено договір оренди земельної ділянки від 10.10.03 та зареєстровано у Головному управлінні земельних ресурсів за № 79-6-00147.
З посиланням на п. 14 Договору оренди та ст. 31 Закону України “Про оренду землі” Позивач стверджує, що дія даного договору оренди земельної ділянки припинилася у звязку із закінченням строку на який його було укладено.
Також Позивач зазначає, що термін дії договору оренди земельної ділянки Київською міською радою не продовжувався та не оспорювався.
У звязку із закінченням терміну дії договору оренди Позивач листом від 11.03.06 року звернувся до Відповідача з проханням зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки у звязку із закінченням терміну дії договору.
У відповідь Головне управління земельних ресурсів повідомило (лист від 14.07.06), що дія договору буде припинена у встановленому порядку, проте, з 2006 року Відповідач не вчиняв жодних дій щодо зняття з реєстрації зазначеного договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою суду від 12.08.09 порушено провадження у справі № 40/381, залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Київську міську раду, слухання у справі призначено на 17.09.09.
В судове засідання призначене на 17.09.09 року зявився представники усіх учасників судового процесу.
Представник Позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник Відповідача заперечував проти позовних вимог з наступних підстав. У письмовому відзиві на позовну заяву Відповідач зазначає, що договір оренди земельної ділянки, що укладений між Позивачем та Київською міською радою і зареєстрований в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Також, зазначає, що згідно з чинним законодавством України встановлено обовязковість державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок (ст.125, 126 Земельного кодексу України, ст. 20 Закону України “Про оренду землі”). Відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. В той же час, в чинному законодавстві відсутній правовий механізм визнання факту припинення права користування земельними ділянками, в тому числі і зняття з реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Третя особа в судове засідання зявилась, надала письмові пояснення на позовну заяву, просить розглядати справу на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва, встановив.
На підставі рішення Київської міської ради від 24.04.2003 року № 411-1/571 “Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею” Позивачу для будівництва житлового будинку на вул. Маршала Якубовського, 4 у Голосіївському районі м. Києва було передано в оренду земельну ділянку площею 0,54 га строком на 1 рік.
На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укладено договір оренди земельної ділянки від 10.10.2003 року.
У відповідності до ст. 20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Статтею 125 Земельного Кодексу України встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації
Відповідно до п. 3.13 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)”, затвердженого рішенням Київради від 19 грудня 2002 року №182/342, Головне управління земельних ресурсів організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.
Вищевказаний Договір оренди зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 10.10.03 за № 79-6-00147 в книзі записів державної реєстрації договорів.
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець за Актом приймання-передачі передає, а Орендар приймає в оренду на 1 рік земельну ділянку, визначену цим договором.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про оренду землі”, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється у випадку закінчення терміну, на який його укладено.
Крім цього, п. 14 Договору визначено, що Договір оренди припиняє свою діяльність у разі закінчення строку, на який його було укладено.
У відповідності до п. 8. Договору у разі припинення або розірвання цього Договору Орендар, тобто Позивач зобовязаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених Договором.
За доказами Позивача та наявних у матеріалах справи вбачається, що термін дії договору оренди земельної ділянки Київською міською радою не подовжувався та останнім не оспорювався.
Виходячи з вимог чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що термін дії Договору оренди земельної ділянки від 10.03.06 закінчився 10.10.2004 року відповідно до п. 14 Договору.
Позивач звернувся з листом від 11.03.06 № 044/114/2047 до Відповідача з проханням зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру зазначений договір оренди земельної ділянки у звязку з закінченням терміну дії договору та прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта з видачею відповідного акта. У відповідь Відповідач направив листа №07-05/19293 від 14.07.06 в якому зазначив, що дія договору оренди буде припинена в установленому порядку. Проте, як зазначає Позивач, Відповідач з моменту як адресував зазначений лист не здійснив жодних дій щодо припинення дії договору.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення надані сторонами, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно статті 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Керуючись ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин, а також іншими способами, передбаченими законом.
Отже, враховуючи той факт, що матеріалами справи підтверджено закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки від 10.10.04, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління житлового забезпечення щодо визнання договору таким, що припинив свою дію підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобовязання зняти з реєстрації в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та виключити з бази даних державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 10.10.03, то зазначені вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Так, у відповідності до ст. 193 Земельного Кодексу України, державний земельний кадастр це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Згідно з приписами положення ст. 195 Земельного Кодексу України, основними завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності. забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки, запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Частиною 1 ст. 204 Земельного Кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
А відповідно до п. 2.3 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого рішенням Київради від 19 грудня 2002 року №182/342 (зі змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 1 жовтня 2007 року № 500/3334), одним з основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель.
У звязку з викладеним, позовні вимоги Позивача є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з Відповідача на користь Позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 43,32, 49, 82-85 ГПК України Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати договір оренди земельної ділянки від 10.10.03, що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) за №79-6-00147 таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії договору.
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 10.10.03 № 79-6-00147 у звязку з тим, що термін дії договору закінчився 10.10.04.
4. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 31а, код ЄДРПОУ 26199097) на користь Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 42, код ЄДРПОУ 24378016) витрати по сплаті державного мита у розмірі 85,00 грн. (вісімдесят пять гривень нуль копійок) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 315,00 грн. (триста пятнадцять гривень нуль копійок).
5. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Пукшин Л.Г.
Дата підписання рішення 22.09.09