Справа № 369/9677/16-ц
Провадження № 2/369/980/17
РІШЕННЯ
Іменем України
18.01.2017 року
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючої судді Пінкевич Н.С.,
при секретарі Дуплій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Євро 2000» про визнання незаконним та скасування рішення ради, визнання недійсним договору оренди землі, скасування державної реєстрації -
в с т а н о в и в :
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що сесією Вишневої міської ради від 29 травня 2007 року прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу ТОВ «Євро 2000» у довгострокову оренду земельну ділянку площею 10,25 га для житлової та громадської забудови (вул. Святошинська), кадастровий номер НОМЕР_1. На його виконання між Вишневою міською радою в особі її голови та ТОВ «Євро 2000» укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано 2 квітня 2015 року. Позивач вважає, що зазначене рішення Вишневої міської ради суперечить нормам земельного, містобудівного законодавства та законодавства, що регулює відносини у сфері діяльності органів місцевого самоврядування.
Так, ОСОБА_1 вказує на не встановлення ним наявності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; відсутності у Вишневої міської ради документів у сфері містобудування; належність спірної земельної ділянки до земель територіальної громади Софіївсько-Борщагівської сільської ради, яка є суміжною Вишневій міській раді; порушення порядку зміни цільового призначення землі, оскільки проект землеустрою щодо віднесення земельної ділянки до земель житлової та громадської забудови не розроблявся, а міською радою окреме рішення не приймалося; невикористання ТОВ «Євро 2000» протягом майже 9 років орендованої земельну ділянку за цільовим призначенням, що свідчить про небажання дотримуватися вимог земельного законодавства та удаваність угоди по прийняттю землі в оренду; не публікації змісту рішення.
Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення 15-ої сесії 5-го скликання Вишневої міської ради від 29 травня 2007 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокове користування ТОВ «Євро 2000» для будівництва»; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 21 червня 2007 року, укладений між Вишневою міською радою та ТОВ «Євро 2000», а також скасувати його державну реєстрацію.
Позивач ОСОБА_1 на судові засідання не з'явився. Подав суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав.
У судовому засіданні представник ТОВ «Євро 2000» проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позову як з підстав необґрунтованості, так і через пропуск строку позовної давності.
У наданих письмових поясненнях представник Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області просив суд прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
За ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень,
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень
Згідно із ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.
За ст.ст. 3 та 4 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, ЗК України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання суспільних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
При розгляді справи встановлено, що сесією Вишневої міської ради від 29 травня 2007 року прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу ТОВ «Євро 2000» у довгострокову оренду земельну ділянку площею 10,25 га для житлової та громадської забудови (вул. Святошинська), кадастровий номер НОМЕР_1.
З відповіді Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області встановлено, що рішення сесій міської ради в 2007 році оприлюднювались на дошці оголошень міської ради.
На його виконання між Вишневою міською радою в особі її голови та ТОВ «Євро 2000» укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано 2 квітня 2015 року.
Як вбачається із копії вказаного рішення ради, наявної в матеріалах справи, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для житлової та громадської забудови по вул. Святошинська в довгострокове користування на умовах оренди терміном на 25 років ТОВ «Євро 2000», клопотання ТОВ «Євро 2000» про затвердження проекту землеустрою, погодження міських, районних та обласних служб, висновок Державної землевпорядної експертизи Київського обласного Головного управління земельних ресурсів Київської області, погодження постійно діючої депутатської комісії з питань землекористування, сесія Вишневої міської ради, зокрема, вирішила затвердити розглянутий проект землеустрою, надати ТОВ «Євро 2000» в користування на умовах оренди терміном на 25 років земельну ділянку для житлової та громадської забудови по вул. Святошинська площею 10,2516 га (ріллі, з земель запасу міської ради), доручила міському голові укласти договір оренди земельної ділянки згідно з чинним законодавством та попереджено орендаря, що земельна ділянка повинна використовуватися за цільовим призначенням не порушуючи екологічний стан ділянки та прилеглих територій, дотримуючись вимог ст. 96 ЗК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, серед іншого, у разі: надання, вилучення, відчуження земельних ділянок; організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою.
Статтею 25 цього Закону передбачалося, що документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації, належить, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, підготовка висновків, надання земельних ділянок тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України (в редакції на час виникнення правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, шляхом, у тому числі, укладенням договору оренди земельної ділянки.
На виконання рішення міської ради від 29 травня 2007 року між Вишневою міською радою (орендодавець) в особі її голови та ТОВ «Євро 2000» (орендар) в особі генерального директора укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої в м. Вишневе по вул. Святошинська (кадастровий номер НОМЕР_1).
У пункті 6.1 договору оренди констатовано, що передача в оренду земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є рішення XVсесії Вишневої міської ради V скликання від 22 березня 2007 року.
Проект відведення земельної ділянки, відповідно до п. 16.3 договору оренди землі, є його невід'ємною частиною.
Наявні в матеріалах справи копії рішення сесії міської ради, договору оренди земельної ділянки підтверджують факт розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для житлової та громадської забудови по вул. Святошинська у м. Вишневе, про що зазначено як в рішенні ради від 29 травня 2007 року так і в самому договорі оренди землі, і що не спростовано позивачем.
Разом з тим, у ТОВ «Євро 2000» відсутній проект із землеустрою враховуючи, що жодним нормативним актом не зобов'язано замовника зберігати такий проект.
Землевпорядна документація зберігається у спеціально утворених державою відповідних Державних фондах документації із землеустрою.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року № 1553 державний фонд документації із землеустрою формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, для використання їх органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Пунктами 6 та 8 Положення визначено, що місцевий фонд створюється, формується і ведеться районним (міським) відділом (управлінням) земельних ресурсів Держземагентства та призначений для обліку та зберігання документації із землеустрою, проведеного на місцевому рівні.
Для формування місцевих фондів територіальні органи Держземагентства забезпечують організацію надходження документації із землеустрою, її облік та зберігання, надання інформації щодо наявності документації із землеустрою.
Таким чином, зберігання проектів із землеустрою щодо відведення земельної ділянки покладено на територіальні органи Держземагентства (на даний час Держгеокадастр), яким, у зазначеному випадку, є Управління Держгеокадастру у Києво-Святошнському районі Київської області.
ТОВ «Євро 2000», як замовник, не повинно нести відповідальність за бездіяльність органів державної влади або вчинення неправомірних дій іншими особами, що пов'язано з неналежним забезпеченням та організацією зберігання документації із землеустрою та не встановленням винних осіб.
Відсутність проекту із землеустрою в Управлінні Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі, враховуючи неодноразові злочинні напади на це управління та знищення низки документів, що є загальновідомою інформацією, жодним чином не може свідчити про те, що проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Євро 2000» не виготовлявся.
Щодо доводу позивача про порушення Вишневою міською радою порядку зміни цільового призначення землі та неправомірного віднесення ділянки до земель житлової та громадської забудови, оскільки радою не приймалося окреме рішення, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель проводиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Вказана стаття закріплює положення про те, що визначення та зміна належності земельної ділянки до певної категорії земель є прерогативою органів суспільної влади - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які наділені повноваженнями визначення та зміни цільового призначення земель.
Механізм встановлення та зміни цільового призначення землі тісно пов'язаний із компетенцією органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями державної та комунальної власності. Відповідно до цього Кодексу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями розпоряджатися землями, які перебувають відповідно у державній та комунальній власності.
Стаття 1 Закону України «Про землеустрій» містить визначення поняття «цільове призначення земельної ділянки», згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.
Згідно із ч. 3 ст. 124 ЗК України (в редакції на час виникнення правовідносин) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу, що і було здійснено в цьому випадку.
Крім того, згідно ст. 19 Закону України «Про планування і забудову територій», який діяв станом на час прийняття оскаржуваного рішення ради, на території населеного пункту відповідною радою встановлюється режим забудови та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб.
Режим забудови та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів або місцевих правил забудови.
Режим забудови та іншого використання земель , визначених для містобудівних потреб, враховується при розроблені землевпорядної документації.
Відповідно до ст. 12 вказаного Закону потреби в територіях для забудови та іншого використання визначаються Генеральним планом населеного пункту.
З відповіді представника Вишневої міської ради від 26 грудня 2016 року № 1/08-305 вбачається, що згідно Генерального плану м. Вишневе на спірній земельній ділянці заплановано розташування бізнес-центрів, апартаментів та іншої громадської забудови.
Рішенням ХІ сесії V скликання від 18 . 01. 2007 року затверджено генеральний план м. Вишневе.
З відповіді Вишневої міської ради від 16.01. 2017 року вбачається , що рішення сесій міської ради в 2007 році оприлюднювалися , шляхом розміщення на дошці оголошень.
Викладене підтверджує законність дій сесії міської ради при прийнятті рішення щодо затвердження проекту із землеустрою, передачу в оренду ТОВ «Євро 2000» земельної ділянки та укладенні відповідного договору оренди землі.
Не відповідають також обставинам справи доводи позивача про розташування спірної земельної ділянки поза межами міста Вишневе на території Софіївсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Як вбачається із відповіді голови Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 23 грудня 2016 року № 1309, наявної в матеріалах справи, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована в місті Вишневе по вул. Святошинська, не належить до земель села Софіївська-Борщагівка.
Дана обставина також підтверджена листом Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області №9-1012-99.5-2281/2-16 від 27 грудня 2016 року, а саме те, що відповідно до статистичної звітності за формою 6-зем, починаючи з 1999 року в межах м. Вишневе обліковується 669,600 га землі, в які також входить земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1; згідно наявних в управлінні картографічних матеріалів (ортофотоплани Дкержавного земельного кадастру), земельна ділянка з кадастровим номер НОМЕР_1 знаходиться в межах м. Вишневе Києво-Святошинського району Київської області.
Також згідно інформації, наявної у листі Державної служби України з геодезії, картографії та кадастру від 04 січня 2017 року № 18-28013-89/2-17, відповідно до пунктів 3, 6 та 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються: у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами; за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.
У разі якщо межі сіл, селищ, міст не встановлені відповідно до вимог статей 174, 175 та 176 Земельного кодексу України визначення меж земель державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням меж населених пунктів, зазначених у Державному земельному кадастрі.
Окрім того, визначеність меж між с. Софіївська-Борщагівка та м. Вишневе підтверджується, зокрема, наявними у справі матеріалами (у т. ч. картографічними) містобудівної документації цих населених пунктів.
На спростування доводу позивача щодо тривалого невикористання ТОВ «Євро 2000» орендованої земельної ділянки судом на підставі зібраних та досліджених матеріалів зроблено висновок, що відповідно до вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, пунктів 9.4.2 та 16.2 договору оренди землі від 21 червня 2007 року правових підстав для використання цієї землі у товариства не було, оскільки договір оренди зареєстрований 2 квітня 2015 року.
З наданих пояснень представника ТОВ «Євро 2000» вбачається, що після державної реєстрації договору товариство належним чином здійснює обов'язки землекористувача, передбачених ст. 96 ЗК України та договором оренди. Зокрема, додержання вимог законодавства про охорону довкілля, своєчасної сплати орендної плати, не порушення прав власників суміжних земель, дотримання правил добросусідства та обмежень, пов'язаних із встановленням охоронних зон, використання землі за цільовим призначенням.
Будь-яких зауважень з боку державних органів, орендодавця ? Вишневої міської ради, до товариства з приводу використання землі не було.
Упродовж тривалого часу ТОВ «Євро 2000» дотримуючись вимог містобудівного законодавства займається організацією проектно-вишукувальних робіт та отримання необхідних дозволів на початок будівництва.
Доказів про порушення ТОВ «Євро 2000» вимог ст. 96 ЗК України та умов договору щодо режиму використання землі матеріали справи не містять, доказів цьому позивач не надав.
Беручи до уваги, що під час оспорюваних рішень сесія Вишневої міської ради діяла у межах та у спосіб, передбачений законодавством, відсутні підстави для скасування рішення 15-ої сесії 5-го скликання Вишневої міської ради від 29 травня 2007 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокове користування ТОВ «Євро 2000» для будівництва» як первісної вимоги,і як наслідок - відсутні підстави для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 21 червня 2007 року та скасування його державної реєстрації як похідної вимоги.
Доводи позивача про незаконність оскаржуваного рішення міської ради та укладеного на її підставі договору оренди землі не підтверджується наявними в матеріалах справи доказів, а здійснений позивачем аналіз правових норм здійснено поверхово, їх оцінка у сукупності позбавлена логічної послідовності та відображені у вигідному позивачу світлі.
З огляду на це, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 57-64, 208-223 ЦПК України,-
в и р і ш и в :
У задоволені позову ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «Євро 2000» про визнання незаконним та скасування рішення ради, визнання недійсним договору оренди землі відмовити.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Н.С. Пінкевич