Постанова № 64195775, 16.01.2017, Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.01.2017
Номер справи
340/672/16-а
Номер документу
64195775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2017 року смт Верховина Справа№ 340/672/16-а

Провадження № 2-а/340/10/17

суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б.,

розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положень ст.183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій Косівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні йому пенсійного забезпечення, який отримав ядерну шкоду заподіяну здоров'ю в час участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, ст.ст.13, 49-51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання дорахувати йому до державної пенсії 14 % заробітку за понаднормовий стаж відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і провести оплату недорахованих сум, починаючи із 24.08.2016 року та звернення до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Позовні вимоги мотивує тим, що він учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії, перебуває на обліку в Косівському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З розпорядження №113973 від 26.09.2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку як ліквідатору другої категорії, він дізнався, що пенсія йому призначена на загальних умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 24.11.2016 року він звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок пенсії із врахуванням трудового стажу не від 35 років, а 20 років, дорахувати до основної пенсії надбавку за понаднормовий стаж - 14 % від середньомісячної зарплати та зробити перерахунок гірської надбавки. Проте відповідач йому відмовив, оскільки вважає, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає такі дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

У відповідності до положень ст.183-2 КАС України сторони в судове засідання не викликалися. Відповідач подав до суду заперечення, у якому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, вважає свою відмову від 15.12.2016 року у перерахунку позивачу пенсії правомірною, з тих підстав, що позивачу з 16.01.2015 року призначено пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при стажі роботи 34 роки 1 місяць як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у розмірі 1988,24 грн., тобто пенсію позивачу обчислено відповідно до ст.ст.26, 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг, визначених ст.ст.51, 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо перерахунку позивачу пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначає, що пенсія йому призначена у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за яким право на пенсію мають чоловіки після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 35 років, позивач має загальний стаж 34 роки 1 місяць, а тому права на перерахунок пенсії згідно спеціального закону він не набув. Вважає, що ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає право на пенсію в повному розмірі для громадян, які віднесені до категорій 1,2,3,4, а не порядок розрахунку понаднормованого стажу. Вважає, що позов є безпідставним, а тому просить в його задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з'ясувавши дійсні обставини справи, вважаю, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.1 ст.6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до вимог ч.3.ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Як встановлено та вбачається з наявних матеріалів справи, а саме посвідчення категорії 2 серії А НОМЕР_1 від 20.12.1993 року позивач являється учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року (а.с. 6).

З ксерокопії розпорядження відповідача № 113973 від 26.09.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 з 16.01.2015 року призначено пенсію за віком на загальних підставах згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та згідно ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з призначення додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю. Його трудовий стаж на час призначення пенсії становив 34 роки 1 місяць 26 днів, розмір пенсії 1988,24 грн (а.с. 9).

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

З матеріалів справи видно, що 24.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою в якій зазначив, що обирає умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини другої статті 56 даного Закону (а.с.7).

З відповіді Косівського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області, № 2602/437 від 15.12.2016 року, вбачається, що ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно Закону Україну «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовлено з тих підстав, що ним при первинному призначенні пенсії не представлено довідки затвердженої постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122 та довідку встановленої форми про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, а також на території радіоактивного забруднення видану підприємством, установою за основним місцем роботи на той час (а.с. 8).

Згідно із статтею 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ та частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім того, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом №796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частині першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-VI, зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11, приходжу до висновку, що відповідач неправомірно відмовив йому у перерахунку та виплаті пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, чим порушив його права, встановлені ст. 56 цього Закону.

При визначені періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд бере до уваги, що із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також про перерахунок пенсії, позивач звернувся до відповідача лише 24 листопада 2016 року.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Із урахуванням наведеного, пенсія підлягає перерахунку, починаючи з 01 грудня 2016 року.

Що стосується звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, то згідно вимог ст.256 КАС України, постанови суду прийняті в порядку скороченого провадження в адміністративних справах, передбачених п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України не підлягають до негайного виконання.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Косівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні ОСОБА_1 пенсійного забезпечення, який отримав ядерну шкоду заподіяну здоров'ю в час участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, ст.ст.13,49-51,56,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Косівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із збільшенням її на один процент заробітку понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи, починаючи із 01.12.2016 року, та провести її виплату із врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти адміністративного позову відмовити за його безпідставністю.

Стягнути з Державного бюджету України, за рахунок бюджетних асигнувань Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (ЄДРПОУ 40385698), на користь держави судові витрати - судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області, шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.01.2017 року.

Суддя: Бучинський А.Б.