Справа № 766/16087/16-а
н/п 2-а/766/1295/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.01.2017 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської ОДПІ Головного управління ФДС у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Херсонської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати протиправною відмову Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області у видачі їй довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, зобов'язати Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області видати їй довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, станом на 31.12.2015 року та станом на 01.06.2016 року, та стягнуту з Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок її бюджетних асигнувань на її користь сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом встановлено, що предметом даного позову є дії суб'єкту владних повноважень - Херсонська ОДПІ Головного Управління ДФС у Херсонській області, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа може розглядатися в порядку скороченого провадження.
06.12.2016 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської ОДПІ Головного управління ФДС у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
10.01.2017 року від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що Законом України від 02.03.2015 №213 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України „Про державну службу". Разом з тим, постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів" скасовано пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". На підставі постанови КМУ від 14.09.2016 №622 „Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова КМУ від 31.05.2000 №865 втратила чинність. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою правління Пенсійного фонд України від 04.07.2016 №15-2. З огляду на наведене зазначають, що підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до норм законодавства немає. Також Законом України „Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахування раніше призначених пенсій державним службовцям.
Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
ОСОБА_1 працювала у Херсонській ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області Головного управління ДФС у Херсонській області та має статус державного службовця. На даний час вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Херсоні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ починаючи з 07.05.2010 року.
У зв'язку з тим, що позивачу стало відомо про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови №1013 Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» та Постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» 07.11.2016 року, вона звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено пенсію, станом на 31.12.2015 р. та станом на 01.06.2016 р. відповідно до Закону України "Про державну службу" відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013.
Листом від 15.11.2016 року за №186/21-03-05 відповідачем відмовлено ОСОБА_1, у видачі зазначених довідок у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав.
Проте, позивач не погоджуючись з відмовою Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області у видачі довідки, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Слід вказати, що суд надає оцінку діям відповідача щодо відмови у наданні довідки та зобов'язанню відповідача видати таку довідку.
Згідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну службу" державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 р. №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ст. 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.
Приписами ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про інформацію" кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Суд зазначає, що позивач звернувшись до Херсонської ОДПІ Головного управління ДФС в Херсонській області просив останніх надати довідку, яка в подальшому необхідна для звернення до органів Пенсійного фонду України.
Проте, контролюючим органом було відмовлено у наданні такої довідки з посиланням на зміни у законодавстві України та виключення підстав для перерахунку пенсій, а відтак і відсутність підстав для видачі довідки.
Проаналізувавши вищевикладені обставини, приймаючи до уваги те, що відповідачем не доведено суду належними та допустимими доказами факту правомірності відмови у видачі позивачу довідки про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013, суд вважає необхідним зобов'язати Херсонську ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області видати ОСОБА_1, довідку про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" в зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 86).
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонської ОДПІ Головного управління ФДС у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292.
Зобов'язати Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, станом на 31.12.2015 року та станом на 01.06.2016 року.
Стягнути з Херсонської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судових витрат у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляції в 10-денний строк з дня її проголошення або її отримання.
Суддя В.Е. Дорошинська