КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 755/3908/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Арапіна Н.Є. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
У Х В А Л А
Іменем України
18 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації на постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 03 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Дніпровського районного суду міста Києва з позовом до управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача надати довідку про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу та зобов'язання відповідача здійснити нарахування їй щомісячної адресної допомоги, починаючи з 05 листопада 2015 року.
Дніпровський районний суд міста Києва своєю постановою від 03 жовтня 2016 року адміністративний позов задовольнив частково. Визнав дії відповідача щодо відмови позивачці у нарахуванні щомісячної адресної допомоги протиправними; зобов'язав відповідача здійснити нарахування щомісячної адресної допомоги за період з 05 листопада 2015 року по 02 травня 2016 року, відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року. В решті позовних вимог - відмовив.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 03 жовтня 2016 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтями 1, 4, 20 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Порядок збору та обробки даних, оформлення і видачі довідки та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 2, 3, 6, 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, визначено, що цей порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. Довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, місто Новоазовськ Донецької області входить до цього переліку.
Як убачається з матеріалів справи, позивачка має двох малолітніх дітей - доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
30 листопада 2013 року позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, змінив прізвище «ОСОБА_2» на прізвище «ОСОБА_2». 27 січня 2016 року шлюб було розірвано.
04 листопада 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про надання дублікату довідки внутрішньо переміщеної особи у зв'язку зі змінами складу сім'ї.
05 листопада 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, згідно якої до складу сім'ї заявника входить: донька ОСОБА_3 та син ОСОБА_4
04 листопада 2015 року позивачу видано дублікат довідки № 3004012919 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Дата закінчення дії довідки 02 травня 2016 року.
Згідно листа відповідача № 37/13-610 від 13 січня 2016 року позивача повідомлено про відсутність обставин, що спричинили вимушене переміщення з тимчасово окупованої території України та рекомендовано повернути довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02 листопада 2015 року № 3004012919 (а.с.83).
Згідно витягу з Єдиної бази даних про взятих на облік переміщених осіб довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 3004012919 від 02 листопада 2015 року, видану ОСОБА_2 скасовано 16 червня 2016 року (а.с.85).
Колегія суддів звертає увагу на те, що 08 червня 2016 року постановою № 352 Кабінету Міністрів України затверджено зміни до постанови № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», а саме, пункти 6, 7, 7-1 і 8 викладено в такій редакції:
« 6. У день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.
У випадках, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, уповноважений орган зобов'язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки або відмову в її видачі.
Довідку отримує кожна дитина, в тому числі та, що прибула без супроводження батьків, законного представника, а також дитина, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи.
Довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Довідка, видана до 20 червня 2016 року, у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, підлягає перереєстрації до 20 липня 2016 року. Для цього внутрішньо переміщена особа особисто або через законного представника (у випадках, передбачених абзацами першим - шостим пункту 2 цього Порядку) звертається за видачею довідки до уповноваженого органу, а раніше видана їй довідка вилучається, про що вносяться відповідні записи до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Довідка, зазначена в абзаці шостому цього пункту, не перереєстрована у встановлений строк, не є дійсною, про що вноситься відповідний запис до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин, що унеможливлюють перереєстрацію довідки у встановлений строк, така особа подає до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання відповідну письмову заяву та підтвердні документи. У такому разі строк перереєстрації довідки, зазначеної в абзаці шостому цього пункту, може бути збільшено до 60 днів за рішенням уповноваженого органу.
Уповноважені органи ведуть журнал обліку виданих довідок».
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що як було вже зазначалося, строк дії довідки № 3004012919 від 02 листопада 2015 року про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи закінчився 02 травня 2016 року, тобто до 20 червня 2016 року, а тому дана довідка підлягала перереєстрації.
Згідно інформаційного листа відповідача від 23 червня 2016 року позивача повідомлено, що для отримання дублікату довідки внутрішньо переміщеної особи та призначення щомісячної адресної допомоги необхідно звернутися до управління для подання відповідних заяв (а.с. 86).
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на даний час відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача видати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, оскільки строк дії довідки № 3004012919 закінчився 02 травня 2016 року, а з вимогою про перереєстрацію даної довідки, позивач до відповідача не зверталася.
Позивач просила зобов'язати відповідача здійснити нарахування щомісячної адресної допомоги, починаючи з 05 листопада 2015 року.
З даного приводу колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до постанови № 637 від 5 листопада 2014 року Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» із змінами, внесеними згідно з постановою № 167 від 14 березня 2016 року Кабінету Міністрів України, призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Положенням п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» передбачено, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Судом встановлено строк дії довідки № 3004012919 від 02 листопада 2015 року про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи до 02 травня 2016 року. Однак відповідачем грошова допомога позивачу не призначалася, хоча в цей період зазначена довідка не була скасована.
Під час розгляду справи представники відповідача звертали увагу суду на те, що однією з підстав для відмови у призначенні грошової допомоги, є наявність змін в складі сім'ї позивача.
Колегія суддів зазначає, що так, дійсно, відповідно до п. 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг передбачено, що якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін.
Проте, колегія суддів звертає увагу на те, що як було встановлено судом, відповідач повинен був відповідно до довідки № 3004012919 від 02 листопада 2015 року за період з 02 листопада 2015 року до 02 травня 2016 року призначити грошове забезпечення позивачу, але всупереч чинному законодавству воно взагалі не було призначено, а тому, відповідно і не проводився перерахунок, що вказує на необґрунтованість відмови у призначенні грошової допомоги. Тобто, в даному випадку, розмір грошової допомоги повинен був перераховуватися з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, а не припинятися.
Твердження відповідача про відсутність обставин, що спричинили вимушене переміщення з тимчасово окупованої території України спростовується самою довідкою № 3004012919 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02 листопада 2015 року та яка була протягом шести місяців дійсною.
В прохальній частині позовних вимог позивачем не зазначена кінцева дата вчинення дії, що не відповідає змісту правової визначеності, яка передбачає визначення певного часу чи події, тому колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що необхідним є зобов'язання відповідача здійснити нарахування щомісячної адресної допомоги позивачу за період з 05 листопада 2015 року по 02 травня 2016 року, відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу здійснити нарахування щомісячної адресної допомоги, починаючи з 05 листопада 2015 року, відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації - залишити без задоволення.
Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 03 жовтня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Файдюк В.В.
Мєзєнцев Є.І.