ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/21/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Кам'янець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Кам'янець-Подільська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулась до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про стягнення заборгованості.
Позивач просить суд стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, буд. 43, Першотравневий район, м. Чернівці) кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 463788,95 грн з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить відповідачу.
В обґрунтування позовних вимог Кам'янець-Подільська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області зазначає, що у відповідача наявний податковий борг по земельному податку на загальну суму 463788,95 грн, в тому числі 255423,21 грн, у звязку із несплатою у встановлені законодавством строки узгодженої суми податкового зобовязання по земельному податку за жовтень 2016 року та 208365,74 грн - пеня, що була нарахована на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ОСОБА_2 кодексу України.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу позивачем була направлена податкова вимога форми "Ю" від 15 лютого 2016 року №1376-25. Однак вжитті заходи не призвели до погашення наявного боргу у добровільному порядку, у звязку з чим позивач, посилаючись на норми ОСОБА_2 кодексу України, просить суд стягнути податковий борг з відповідача на загальну суму 463788,95 грн.
Від відповідача до суду надійшли заперечення проти позову у письмовій формі, в яких він просить суд в задоволенні позову відмовити повністю. При цьому вказував, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є органом військового управління в системі Збройних Сил України. Здійснює свою діяльність на підставі "Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці" від 14 березня 2014 року, згідно якого Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є державною установою, створеною Міністерством оборони України.
Зазначав, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є неприбутковою організацією та фінансується за рахунок Державного бюджету України.
Крім цього, посилаючись на частину другу статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" вказував, що звільняється від сплати усіх видів податків.
Також, заперечуючи проти задоволення заявлених податковим органом вимог, звертає увагу на положення частини восьмої статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не зявився. Разом з цим подав клопотання про розгляд справи без його участі. Вказував, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та надав пояснення аналогічні тим, що містяться у письмових запереченнях проти позову. Просив суд в позові відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є юридичною особою, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_2 борг виник в результаті несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, визначеного згідно податкової декларації з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) №1600005088 від 15 лютого 2016 року у розмірі 255423,21 грн, а також нарахованої пені за несвоєчасну сплату податкового зобовязання у розмірі 208365,74 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить 463788,95 грн.
Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, Кам'янець-Подільська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області звернулась до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ОСОБА_2 кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ОСОБА_2 кодексу України визначено, що плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Підпунктом 14.1.175 пунктом 14.1 статті 14 ОСОБА_2 кодексу України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпункт 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 ОСОБА_2 кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пункт 31.1 статті 31 ОСОБА_2 кодексу України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до статті 46 ОСОБА_2 кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 статті 49 ОСОБА_2 кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 ОСОБА_2 кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно пункту 286.2 статті 286 ОСОБА_2 кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пунктів 287.1, 287.3 статті 287 ОСОБА_2 кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ОСОБА_2 кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ОСОБА_2 кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку із сформованою заборгованістю відповідачу було надіслано корінець податкової вимоги форми "Ю" №1376-25 від 15 лютого 2016 року на суму 1877070,35 грн.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ОСОБА_2 кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З матеріалів справи видно, що податкова вимога форми "Ю" №1376-25 від 15 лютого 2016 року направлялась Кам'янець-Подільською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області на адресу місцезнаходження відповідача, що підтверджується матеріалами справи.
Судом встановлено, на момент досліджуваних заборгованостей зазначена податкова вимога не була відкликана.
Грошове зобовязання є узгодженим.
Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку на загальну суму 463788,95 грн.
Як вбачається із матеріалів справи, вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Згідно даних банківських рахунків, які надані позивачем до матеріалів справи вбачається, що за відповідачем рахуються розрахункові рахунки в банківських установах, а саме: Управління НБУ в Чернівецькій області (номер рахунку 35305311104), Казначейство України (номер рахунку 37513000006399), Державна казначейська служба, м. Київ (номер рахунку31254240205673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 31254340105673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 31258240405673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 35220340005673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 35223240005673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 31251240305673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 35218040005673), Державна казначейська служба України, м. Київ (номер рахунку 37112003005673).
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ОСОБА_2 кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1. статті 95 ОСОБА_2 кодексу України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.2 статті 95 ОСОБА_2 кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3. статті 95 ОСОБА_2 кодексу України).
Пунктом 95.4 статті 95 ОСОБА_2 кодексу України визначено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В ході судового розгляду справи відповідачем не було надано доводів, які б спростовували доводи позивача та доказів, які б свідчили про погашення вказаної вище суми заборгованості на день розгляду справи.
Наведені ж відповідачем доводи в обґрунтування заперечення проти позову є безпідставними та не спростовують наявність у нього податкового боргу в розмірі 463788,95 грн та обовязку щодо його сплати.
Щодо посилань відповідача в обґрунтування заперечення на позовну заяву на те, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці звільнений від сплати земельного податку відповідно до частини другої статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України", суд зазначає наступне.
Так, згідно частини другої статті 14 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06 грудня 1991 року № 1934-XII земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Між тим, основним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є ОСОБА_2 кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, який є спеціальним законом у вказаних правовідносинах .
До того ж, ОСОБА_2 кодекс України прийнятий пізніше ніж Закон України "Про Збройні Сили України".
ОСОБА_2 кодексу України не звільняють відповідача як державну установу, створену Міністерством оборони України для забезпечення життєдіяльності і функціонування військових частин та установ, у межах відповідальності Установи з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, розвитку системи технічної експлуатації казармено-житлового фонду та комунальних споруд з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності від сплати податку за землю.
Відповідно до статті 269 ОСОБА_2 кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно пункту 4.5 Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, затвердженого наказом начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 14 березня 2016 року №24, установа користується закріпленою за нею землею, а також іншими природніми ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.
Таким чином, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці згідно статті 269 ОСОБА_2 кодексу України є платником земельного податку.
Відповідно до статті 284 ОСОБА_2 кодексу України органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Однак відповідачем не надано суду рішення органу місцевого самоврядування щодо надання Квартирно-експлуатаційному відділу м. Чернівці пільг зі сплати земельного податку.
Також суд не погоджується з твердженням Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці про те, що Міністерство оборони України несе відповідальність за податковими зобов'язаннями відповідача, оскільки Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці є окремою юридичною особою, користувачем земельної ділянки, який і подавав податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) та є платником цього податку.
Крім того, в обґрунтування заперечення проти позову відповідач посилається на частину восьму статті 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", якою передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій. На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Проте дані твердження відповідача є безпідставними, оскільки вказана норма Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не регулює спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем.
Відтак, зазначені доводи відповідача є безпідставними та необґрунтованими.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обовязковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги Кам'янець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про стягнення заборгованості в сумі 463788,95 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись статтями 160 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці (код ЄДРПОУ 08179180, вул. Українська, буд.43, Першотравневий район, м. Чернівці) кошти у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку в розмірі 463788,95 грн з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова у повному обсязі складена 20 січня 2017 року.