Постанова № 64148089, 17.01.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2017
Номер справи
820/6748/16
Номер документу
64148089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

17 січня 2017 р. справа № 820/6748/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В :

Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" до Державного бюджету України на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Нововодолазькому районі Харківської області № 31116106700371, відкритий в ГУДКС України у Харківській області за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, МФО 851011, код УДКСУ 37934670, штраф в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 30.06.2016 року № 247-СХ-1-Е, відповідно до якої до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000 грн. 00 коп. На момент звернення до суду зазначена сума штрафу Товариством не сплачена.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. До канцелярії суду 17.01.2017 року надав клопотання про розгляду справи в порядку письмового провадження та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується підписом уповноваженого представника на повідомленні про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Нововодолазький Молокозавод" зареєстровано як юридична особа 02.06.1997 року за адресою: 63200, Харківська область, Нововодолазький район, смт. Нова Водолага, вул. Пролетарська, буд. 28, код ЄДРПОУ 00447480.

Розпорядженням № 92-СХ-1-Е від 19.11.2015 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, уповноваженою особою Комісії на підставі розглянутих документів у відношенні публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" встановлено, що публічне акціонерне товариство "Нововодолазький Молокозавод" порушило вимоги пункту 1 глави 4 розділу ІІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712, зокрема в частині того, що регуляторна інформація товариства за 2014 рік, яка була розміщена в ЗДІБД 29.04.2015 року не відповідає вимогам щодо обсягу розкриття інформації ( у складі річного звіту був відсутній розділ "Текст аудиторського висновку".

Також, товариством порушено вимоги ч.1 ст. 39 та ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", зокрема ПАТ "Нововодолазький Молокозавод" не розміщено особливої інформації у ЗДІБД, неопублікована особлива інформація про порушення Господарським судом Харківської області справи № 922/4152/14 про банкруцтво товариства за його заявою, яка подана до Господарського суду Харківської області 25.09.2014 року. Вказана інформація не опублікована в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або НКЦПФР, не розміщена на власній сторінці в мережі Інтернет та не подана до НКЦПФР.

Відповідним розпорядженням відповідачу надано термін до 30.04.2016 року усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження. Контроль за виконанням відповідного розпорядження покладено на відділ контрольно-правової роботи і відділ правозастосуваня СТУ НКЦПФР.

З матеріалів вбачається, постановою уповноваженої особи Комісії від 30.05.2016 року порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод".

В подальшому, у відношенні публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 15.06.2016 року № 247-СХ-1-Е.

Згідно акту станом на 30.05.2016 року товариством вищезазначене розпорядження не виконано та відсутня інформація про стан його виконання.

Таким чином, відповідно до акту, товариством порушено вимоги пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", щодо обов'язкового виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Враховуючи вищевикладене, уповноваженою особою Комісії винесено постанову № 247-СХ-1-Е від 30.06.2016 року, керуючись п. 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням НКЦПФР №2272 від 16.10.2012 року, та на підставі п.14 ст. 8, п. 8 ч. 1 ст. 11 Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Згідно вкзааної постанови, за невиконання розпорядження до публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000грн. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше, як через 15 днів з дня отримання копії постанови.

Відповідна постанова та акт були надіслані за юридичною адресою товариства рекомендованим листом, що підтверджується реєстрами рекомендованих листів.

Постанова про накладення штрафних санкцій на час подання позову відповідачем не оскаржена, доказів самостійної сплати фінансових санкцій публічним акціонерним товариством "Нововодолазький Молокозавод" до суду не надано.

Суд зазначає, що відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 23.02.2006 року № 3480-IV (надалі - Закон № 3480-IV).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону № 3480-IV, розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_1 України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

У відповідності до ст. 41 Закону № 3480-IV та п.1 розділу ІІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних папері від 03.12.2013 року № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за N 2180/24712, особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості, зокрема, про порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію, рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.

Згідно п. 10 розділу ІІІ Положення № 2826, у разі порушення справи про банкрутство емітента емітент розкриває інформацію відповідно до підпункту 1 цього пункту. У разі винесення ухвали про санацію емітента емітент розкриває інформацію відповідно до підпункту 2 цього пункту:1)інформація про порушення справи про банкрутство емітента складається за формою, наведеною у таблиці 1 додатка 12 до цього Положення. згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Датою вчинення дії вважається дата:винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство або дата, коли емітент дізнався чи мав дізнатися про порушення провадження у справі про його банкрутство, якщо процедуру банкрутства розпочато за заявою кредитора;подання емітентом заяви до суду щодо порушення справи про його банкрутство. У цьому випадку дата попереднього слухання не зазначається. Після винесення судом ухвали про порушення справи про банкрутство емітент повинен додатково оприлюднити таку інформацію.

У Повідомленні розкривається така інформація: дата винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство емітента, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) особи, яка подала заяву про порушення справи про банкрутство, повне найменування (прізвище, ім'я та по батькові) й місцезнаходження (місце проживання) кредитора (кредиторів), на вимогу яких порушено провадження у справі про банкрутство емітента, та найменування суду, який розглядає зазначену справу; причини порушення провадження у справі про банкрутство емітента та загальна сума вимог кредиторів; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я й по батькові фізичної особи, місцезнаходження або місце проживання арбітражного керуючого емітента, призначеного судом, та дата такої ухвали; дата проведення підготовчого засідання суду.

Пунктом 5 глави 1 розділу ІІ Положення № 2826 передбачено, що розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; на сторінці в мережі Інтернет - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом семи робочих днів після дати вчинення дії.

Також,п. 4 розділу ІІ Положення № 2826 передбачено, що обов'язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є емітентами.

Обов'язок розкриття регулярної річної інформації припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок скасування реєстрації випуску цінних паперів, або у разі наявності відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення акціонерного товариства (зокрема, в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення) з дати внесення відповідного запису. Звітним періодом для складання річної інформації є календарний рік.

Перший звітний рік новоствореного емітента може бути меншим за 12 місяців, він обчислюється: для акціонерних товариств - з дати державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно; для емітентів цінних паперів, крім акцій, - з дня реєстрації випуску до 31 грудня звітного року включно.

У разі подання до Комісії документів на скасування реєстрації випусків цінних паперів у період з 01 січня до 30 квітня року, наступного за звітним, емітент або його правонаступник розкриває регулярну річну інформацію відповідно до вимог цього Положення.

Розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

Опублікування річної інформації в офіційному друкованому виданні здійснюється за формою, наведеною у додатку 44 до цього Положення, крім емітентів, які здійснили приватне (закрите) розміщення цінних паперів, а також приватних (закритих) акціонерних товариств, які не здійснювали публічного (відкритого) розміщення цінних паперів.

Опублікування річної інформації в офіційному друкованому виданні здійснюється емітентами, які здійснили приватне (закрите) розміщення цінних паперів, а також приватними (закритими) акціонерними товариствами, які не здійснювали публічного (відкритого) розміщення цінних паперів, крім публічних акціонерних товариств, які здійснили приватне (закрите) розміщення цінних паперів за формою, наведеною у додатку 45 до цього Положення.

Суд звертає увагу, що вимогами п. 4 розділу ІІІ Положення № 2826 передбачено, що регулярна річна інформація емітентів цінних паперів (крім емітентів облігацій місцевих позик) включає текст аудиторського висновку (звіту) (має містити дані відповідно до розділу XVI додатка 38 до цього Положення.

Таким чином, законодавцем чітко закріплений обов'язок за емітентом зазначення в регулярній річній інформації розділу "Текст аудиторського висновку".

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання на ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулятивними організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

За визначенням статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Згідно пункту 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 1 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 (надалі - Правила № 1470), передбачено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з прийнятим рішенням у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил №1470 унормовано, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету.

Доказів, які б могли свідчити про оскарження рішень позивача, їх скасування, відкликання або сплаті по ним у повному обсязі на час розгляду справи відповідачем не надано.

Також, суд звертає увагу, що відповідачем в ході судових засідань не надано до суду жодних доказів, які б підтверджували наявність об'єктивних причин, які б перешкоджали підприємству виконати вимоги суб'єкта владних повноважень у передбачені строки.

Поряд з цим, суд вважає за потрібне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон повязує можливість їх стягнення у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності застосування штрафу не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки рішення субєкта владних повноважень, якими застосовано штрафні санкції, не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно стягнення штрафу є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Нововодолазький Молокозавод" (63200, Харківська область, смт. Нова Водолага, вул. Пролетарська, 28, код ЄДРПОУ 00447480) штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. до Державного бюджету України на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Нововодолазькому районі Харківської області № 31116106700371, відкритий в ГУДКС України у Харківській області за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету" по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, МФО 851011, код УДКСУ 37934670.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Р.В. Мельников