Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1212/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.01.2017 м.Красилів
Красилівський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Вознюка Р.В.
при секретарі Басистій Т.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Матвійчук Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Красилові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Красилівського районного суду Хмельницької області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій відповідача та скасування рішення відповідача №64/Х-4 від 12.08.2016 р. щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої йому була призначена пенсія, та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, з 15.02.2016 р..
Позов мотивований тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області та отримує з 04.03.2014 р. пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу України». У зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. та відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, 11.08.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відмову з тих підстав, що не прийнято закон щодо перерахунку спеціальних пенсій та відсутності права на таке.
Відмову відповідача позивач вважає неправомірною, оскільки, йому пенсію призначено з 04.03.2016 р. в розмірі 80% від заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству, а саме, ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. тобто до набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VI від 27.03.2014 р..
Вищевказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечує, щодо задоволення позовних вимог, просить суд відмовити в позові з тих підстав, що з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спец. законів України в тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу», що на думку відповідача свідчить про те, що з 01.06.2015 р. не здійснюється ні призначення, ані перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, оскільки, норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів, скасовані.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 до виходу на пенсію займав посаду голови Красилівської районної ради Хмельницької області.
З 04.03.2014 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, де отримує пенсію за станом здоров'я, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
11.08.2016 р. позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області з заявою про здійснення перерахунку пенсії, відповідно до довідки №268/01-16 від 08.08.2016 р., виданої Красилівською районною радою Хмельницької області.
Рішенням управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №64/Х-4 від 12.08.2016 р. відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Рішення мотивовано тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213, з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, якими пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, відповідно до Закону України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. внесено зміни, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Вказана постанова застосовується з 01.12.2015 р..
Листом № 64/Х-4 від 12.08.2016 р. управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області повідомило позивача про те, що відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. у разі не прийняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р., скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», а тому пенсії за вище вказаним законом не призначаються та не перераховуються.
Не погодившись з рішенням відповідача та отриманою відповіддю, ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду.
Згідно з ч.2 та ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 р. № 432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також, у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, суд зазначає, що законодавством, чинним на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Проте, в зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Крім того, відповідно до Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» Закон України № 3723-XII втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п.10,12 розділу ХІ Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії, до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015 р., та змінено норми законодавства, які визначають підстави перерахунку призначеної пенсії.
Разом з тим, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 р., виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а пункт 5 цієї постанови змінено.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що законодавство, чинне на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, не встановлює підстав перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.6, 9, 11, 17, 71, 143, 158-163 КАС України, 2, 4, 6-12, 17, 70-72, 86, 143, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, постанови КМ України від 09.12.2015 р. №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В позові відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя: