Ухвала суду № 64081176, 16.01.2017, Приморський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
16.01.2017
Номер справи
326/368/16-к
Номер документу
64081176
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Копія

Справа № 326/368/16-к

Провадження 1-кс/326/20/2017

УХВАЛА

16 січня 2017 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:

слідчого судді Стріжакової Т.В.

за участю секретаря Назарової А.Г.

прокурора Власюка Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділення Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області Мілєва В.Л. у кримінальному провадженні № 12016080340000131 від 23.02.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, про проведення позапланової ревізії, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області Мілєв В.Л. звернувся до суду з клопотанням про проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради. Своє клопотання мотивує тим, що 23.02.2016 до Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшла заява від ОСОБА_2 про те, що посадові особи Комунальної установи «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради (далі -КУ «Преславський ПНІ» ЗОР) у с.Преслав Приморського району Запорізької області та службові особи КЗ «Преславська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей із вадами розумового розвитку» у с.Преслав Приморського району Запорізької області заволоділи бюджетними коштами при закупівлі медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів. Вказані відомості 23.02.2016 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016080340000131 за ч.2 ст.191 КК України.

Під час досудового розслідування допитано свідка ОСОБА_2, який показав, що йому в ході розмови з одним із працівників КУ «Преславський ПНІ» ЗОР стало відомо що інформація, яка міститься в графіках фактичного відпрацювання робочого часу, в записах трудової книжки, наказах установи про призначення працівників не відповідає дійсності. Крім того, в приміщеннях та на території закладу на протязі 2015 року проводився косметичний ремонт. На проведення косметичного ремонту із рахунків закладу знімались грошові кошти та кошти на аналогічні ремонти відраховувались і за рахунок бюджету. Кількість витрачених коштів та об'єм виконаних робіт не відповідає дійсності. Також, щомісячно заклад за рахунок коштів підопічних та за бюджетні кошти здійснює закупівлю речей для підопічних. Фактично закупівля речей для підопічних здійснювались не в повному обсязі, речі, які закуповувались за бюджетні кошти фактично підопічним не видавались. Інформація, що міститься в документації про фактичне отримання речей, їх списання не відповідає дійсності. Речі фактично знищуються без належного документального підтвердження. Також придбані речі підопічним закладом не видаються, на склад або особисту тумбочку підопічного речі не надходять.

Відповідно до листа начальника управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області протягом 2011-2016 років ревізії у КУ «Преславський психоневрологічний інтернат» у с.Преслав Приморського району Запорізької області не проводилися, у першому кварталі 2017 р. проведення ревізій у вказаному закладі не заплановано.

Таким чином, для повноти, об'єктивності, всебічності проведення досудового розслідування, а також з метою спростування чи підтвердження фактів, викладених вище, необхідно призначити та провести позапланову виїзну ревізію у КУ «Преславський ПНІ» за період часу з 01.01.2014 по 31.12.2015, оскільки результати вказаної ревізії будуть використані при призначенні та проведенні судово-економічної експертизи з метою встановлення факту розтрати та привласнення бюджетних коштів при закупівлі посадовими особами КУ «Преславський ПНІ» медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів.

Відповідно до ст.86, ч.2 ст.93 КПК України виникла необхідність у збиранні доказів.

Згідно із ч. 5 ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, СБУ, НАБ України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

На підставі даної статті позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду, проводиться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Відповідно до п. 2 ч. 4 Положення про державну фінансову інспекцію в Україні, затвердженого ПКМУ від 06.08.2016 № 310, держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль, у тому числі за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів; дотриманням законодавства про державні закупівлі; діяльністю суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження;

Відповідно до Положення про державну аудиторську службу України, затвердженого ПКМУ від 03.02.2016 №43, Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, до основних завдань якої відноситься, зокрема, здійснення інспектування (ревізії). Вона має право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, дані на електронних носіях, тощо.

Наказом Державної аудиторської служби України №23 від 02.06.2016 затверджено Положення про Східний офіс Державної аудиторської служби України, структурним підрозділом якого є управління Східного офісу Державної аудиторської служби України.

Просить: 1. Призначити з 20.01.2017 по 12.02.2017 позапланову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності КП «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради (розташованого за адресою: Запорізька область, Приморський район, с.Преслав, вул.Комінтерна 137 а) за період часу з 01.01.2014 по 31.12.2015, проведення якої доручити управлінню Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.

2. Під час позапланової ревізії перевірити:

- дотримання законодавства України у сфері державних закупівель медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів ;

- цільового використання коштів, виділених з бюджету на реалізацію потреб закладу, пов'язаних із закупівлею зазначених матеріалів;

- дотримання ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності щодо отримання благодійної допомоги;

- інші питання фінансової діяльності установи (за необхідності).

В судовому засіданні прокурор Власюк Є.В. дав пояснення, аналогічні викладеним у клопотанні., підтримав клопотання, просив задовольнити його.

Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.191 КПК України передбачена кримінальна відповідальність за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за №12016080340000131 від 23.02.2016 вказано, що внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України. В фабулі витягу зазначено, що 23.02.2016 до Приморського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшла заява від ОСОБА_2, про те, що посадові особи КУ «Преславський ПНІ» ЗОР у с.Преслав Приморського району Запорізької області та службові особи КЗ «Преславська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей із вадами розумового розвитку» у с.Преслав Приморського району Запорізької області заволоділи бюджетними коштами при закупівлі медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів. В теперішній час сума збитків встановлюється (а.с.1).

З матеріалів клопотання вбачається, що в протоколі допиту свідок ОСОБА_2 пояснив, що йому в ході розмови з одним із працівників КУ «Преславський ПНІ» ЗОР стало відомо, що інформація, яка міститься в графіках фактичного відпрацювання робочого часу вказаного закладу та інформація, що міститься в записах трудової книжки, наказах про призначення працівників не відповідає дійсності. Крім того, в приміщеннях та на території вказаного закладу на протязі 2015 року проводився косметичний ремонт. На проведення косметичного ремонту із рахунків закладу знімались грошові кошти та кошти на аналогічні ремонти відраховувались і за рахунок бюджету. Кількість витрачених коштів та об'єм виконаних робіт не відповідає дійсності (а.с.2-3).

В листі від 11.01.2017 начальника управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області повідомлено, що протягом 2011-2016 років ревізії КЗ «Преславська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат для дітей із вадами розумового розвитку» та КУ «Преславський психоневрологічний інтернат» Запорізької обласної ради не проводилися. При цьому планом контрольно-ревізійної роботи Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2017 року не передбачено проведення контрольних заходів на зазначених об`єктах (а.с.4).

За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.

Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно із ч. 5 ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, СБУ, НАБУ, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду, проводиться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перелік підстав для здійснення позапланових заходів є вичерпним і такими підставам можуть бути: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

У свою чергу ч.2 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

ПКМУ № 408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» передбачено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження (п.1). Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду чи на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України (п.2).

Таким чином, в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, слідчий просить винести ухвалу про проведення позапланової ревізії дотримання вимог законодавства КУ «Преславський ПНІ» ЗОР, проведення якої доручити управлінню Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області. Зазначена мета перевірки - встановлення факту розтрати та привласнення бюджетних коштів при закупівлі посадовими особами КУ «Преславський ПНІ».

При цьому слідчим в обґрунтування клопотання вказано тільки про наявність виписки з кримінального провадження за № 12016080340000131 від 23.02.2016 за ознаками ч.2 ст.191 КК України та протоколу допиту свідка від 07.04.2016 про те, що свідку стало відомо з розмови з одним з працівників КУ «Преславський ПНІ» ЗОР, приведене посилання на законодавство щодо проведення таких перевірок.

В клопотанні слідчого не містяться факти, що свідчать про порушення службовими особами КУ «Преславський ПНІ» ЗОР законів України, як того вимагає ст. 11 ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

В клопотанні слідчого не доведено наявності підстав для проведення ревізії, передбачених та встановлених ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Не зазначено про вже прийняті слідчим заходи по здійсненню збирань доказів у кримінальному провадженні, хоча відомості про вчинення даного кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінального провадження за №12016080340000131 внесені ще 23.02.2016. У витязі ЄРДР зазначено про заволодіння бюджетними коштами при закупівлі медикаментів, медичного обладнання, продовольчих товарів, одягу та будівельних матеріалів, і зовсім не мотивовано клопотання в частині проведення дотримання бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності щодо отримання благодійної допомоги.

Крім того, не зазначено, чи зареєстрований КУ «Преславський ПНІ» в установленому порядку як суб'єкт господарчої діяльності, не надано відповідних документів на підтвердження; не зазначено за якими питаннями він просить провести позапланову ревізію, тільки вказано, що саме просить перевірити, у тому числі перевірити інші питання фінансової діяльності установи (за необхідності).

Тобто клопотання є не конкретним, не обґрунтованим, на цій стадії досудового розслідування в даному кримінальному провадженні не доведено наявність підстав для надання дозволу проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Преславський ПНІ, тому у задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 1, 93 КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого слідчого відділення Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області Мілєва В.Л. у кримінальному провадженні №12016080340000131 від 23.02.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, про проведення позапланової виїзної ревізії - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя підпис Т.В. Стріжакова

Копія вірна: суддя Т.В. Стріжакова

16.01.2017

Справка:

Призначити попереднє судове засідання в приміщенні на

Причини нерозгляду: