8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 січня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1257/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Смішливої Т.В.,
при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,
за участю представників сторін:
від позивача - Білан Т.О., дов. № 863-1 від 03.01.2017,
від відповідача - Сколобан В.Ю., дов. № 526/9/28-09-10-12 від 14.12.2016
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18 жовтня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у листопаді 2013 року ПАТ "Луганськтепловоз" подав до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2013 року, в якій визначив суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 45185571,00 грн.
У період з 20.12.2013 по 09.01.2014 посадовими особами СДПІ у м. Луганську проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності та законності нарахування Публічним акціонерним товариством "Луганськтепловоз" заявленого бюджетного відшкодування в податковій декларації з ПДВ за жовтень 2013 року, результати якої оформлено актом від 15.01.2014 № 5/19-0/05763797.
Перевіркою встановлено завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2013 року на 45185571,00 грн.
Не погодившись з висновками акту позивачем подані заперечення на акт перевірки, які податковим органо залишені без задоволення.
Надалі, позивачем від СДПІ у м. Луганську отримано податкове повідомлення-рішення від 06.02.2014 № 0000191402, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2013 року на суму 45185571,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення від 06.02.2014 № 0000191402 оскаржено ПАТ "Луганськтепловоз" в судовому порядку та постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.11.2015 у справі № 812/946/15 визнано протиправним і скасовано.
Вказане рішення набрало законної сили.
Позивач вважає, що після набрало законної сили судовим рішенням про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ у м. Луганську від 06.02.2014 № 0000191402 про зменшення ПАТ "Луганськтепловоз" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 45185571 грн. податковий орган повинен був направити протягом п'яти днів органу державної казначейської служби висновок із зазначенням підтвердженої суми бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за жовтень 2013 року, а саме на 45185571,00 грн, однак не зробив цього вчасно.
Зазначив, що ПАТ "Луганськтепловоз" перебувало на обліку в СДПІ у м. Луганську, однак, з 16.09.2016 товариство переведено на облік до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління ДФС.
Оскільки після передачі позивача на обслуговування до відповідача останній не вчинив дії щодо направлення до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, то позивач вважав, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
У зв'язку із зазначеним просив суд визнати протиправною бездіяльністю відповідача щодо ненаданні до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновку про відшкодування ПАТ "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за жовтень 2013 року у сумі 45185571,00 грн, та зобов'язати надати відповідний висновок.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеному у позові, зазначив, що строк звернення до суду з даним позовом не пропущено, оскільки право на звернення до суду з даним позовом виникло у позивача лише після набрання законної сили рішенням суду про скасування податкового повідомлення-рішення від 06.02.2014 № 0000191402, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, надав суду письмові заперечення (Т. 22 а.с. 134-136), відповідно до яких вказав, що ПАТ «Луганськтепловоз» пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом. Також зазначив, що виробничі потужності ПАТ «Луганськтепловоз» знаходятся у м. Луганську, на території якого не здійснюється контроль органами державної влади. Вважав, що відповідно до п. 24 розділу VІ Бюджетного кодексу відшкодування ПДВ позивачу можливо лише після повернення міста Луганськ під контроль органів державнорї влади України. На підставі вищенаведеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник третьої особи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Луганськтепловоз" зареєстровано в якості юридичної особи (і.к. 05763797) та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (Т. 1 а.с. 10-16).
Позивач є платником податку на додану вартість на загальних умовах, що підтверджується витягом № 1528054500027 з реєстру платників податку на додану вартість (Т.1 а.с. 9). На час розгляду справи з 16.09.2016 перебуває на податковому обліку як платник податків у спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (Т. 22 а.с. 159).
ПАТ «Луганськтепловоз» 18 листопада 2013 року подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі - СДПІ) подано податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2013 року, у рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 45185571,00 грн, разом зі заявою про повернення бюджетного відшкодування, розрахунком суми бюджетного відшкодування, розшифровкою податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та довідкою (Додаток 2) (Т 22 а.с. 102-111).
Податковим органом, у період з 20.12.2013 по 09.01.2014 проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності та законності нарахування ПАТ «Луганськтепловоз» заявленого бюджетного відшкодування в податковій декларації з ПДВ за жовтень 2013 року, результати якої оформив актом № 05/19-0/05763797 від 15.01.2014 (Т. 1 а. с. 17-44) та встановлено порушення п. 200.1, абз. а) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України ПАТ "Луганськтепловоз" завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2013 року на суму 45185571,00 грн.
Не погодившись з висновками акту документальної позапланової виїзної перевірки від 15.01.2014, позивачем подано заперечення, які листом СДПІ від 03.02.2014 залишені без задоволення (Т. 1 а. с. 45-54).
На підставі акту перевірки № 05/19-0/05763797 від 15.01.2014 СДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000191402 від 06.02.2014, яким ПАТ "Луганськтепловоз" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2013 року у розмірі 45185571,00 грн. (Т. 1 а.с. 55).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі № 812/946/15 позовні вимоги ПАТ "Луганськтепловоз" задоволено, визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів форми «В1» від 06.02.2014 № 0000191402 про зменшення Публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 45185571 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 22592785,50 грн. (Т. 22 а.с. 167-170).
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2016 року апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишено без задоволення, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі № 812/946/15 залишено без змін (Т. 22 а.с. 171-173).
Тобто, постанова Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі № 812/946/15, якою підтверджено правомірність визначення ПАТ "Луганськтепловоз" у декларації з ПДВ за жовтень 2013 року суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 45185571,00 грн. набрала законної сили.
З акту перевірки № 05/19-0/05763797 від 15.01.2014 вбачається, що під час перевірки податковим органо досліджено всі первинні документи ПАТ «Луганськтепловоз», на підставі яких позивачем сформовано податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2013 року, а також розраховано суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 45185571,00 грн.
Зміст судових рішень у справі № 812/946/15 також свідчить про те, що судом надано аналіз звітності та первинної документації позивача та встановлено, що останнім документально підтверджено правомірність визначення ПАТ «Луганськтепловоз» суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, у розмірі 45185571,00 грн. по декларації за жовтень 2013 року.
Під час розгляду справи представником позивача було надано первині документи за вказаний період та представником відповідача не заперечувався факт надання вказаних первинних документів під час проведення перевірки, а також факт їх достовірності (Том 2 - Том 22).
Відповідно до розрахунку бюджетного відшкодування, заявленого в декларації за жовтень 2013 року, сума бюджетного відшкодування становить 45185571,00 грн. Вказана сума також зазначена у заяві про повернення суми бюджетного відшкодування по декларації за жовтень 2013 року (Т. 22 а.с. 110-111).
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п.200.7, 200.10 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право контролюючим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На підставі п.п.200.12, 200.13 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до норм п. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки сум бюджетного відшкодування, визначених у пункті 200.11 цієї статті, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Пунктом 200.15 ст. 200 ПК України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
З матеріалів вбачається, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2015 року у справі № 812/946/15, якою підтверджено правомірність визначення ПАТ "Луганськтепловоз" у декларації з ПДВ за жовтень 2013 року суми бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 45185571,00 грн. набрала законної сили 15 листопада 2016 року.
Саме з цієї дати відповідач повинен був подали у визначений законодавством строк до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, однак, не вчинив зазначених дій.
Таким чином, відповідач порушив норми Податкового кодексу України, відповідно до яких у разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування контролюючим органом за результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Суд не приймає доводи відповідача про неможливість надання висновку до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області у зв'язку з втратою контролю над територією міста Луганська де розташовано основні виробничі потужності ПАТ "Луганськтепловоз", оскільки, місцезнаходженням ПАТ "Луганськтепловоз" є м. Сєвєродонецьк, що підтверджено реєстраційними документами позивача (Т. 1 а.с. 10-16), а згідно довідок Офісу великих платників ДФС підтверджено відсутність заборгованості у ПАТ "Луганськтепловоз" з податків, зборів, платежів, що контролюються органами ДФС станом на 08.11.2016 та на 06.12.2016 (Т. 22 а.с. 164-165)
Отже, судом встановлено, що позивач є сумлінним платником податків та сплачує їх до бюджету України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючий орган, повинен був керуватися Податковим кодексом України, а тому бездіяльність відповідача, щодо ненадання протягом п'яти днів органу державної казначейської служби висновку із зазначенням підтвердженої суми бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року, є протиправною.
З урахуванням вищенаведеного, для усунення наслідків порушених відповідачем прав позивача, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби подати висновок до головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про відшкодування ПАТ «Луганськтепловоз» заборгованості з податку на додану вартість за податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2013 року у сумі 45185571,00 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо строків звернення до суду суд зазначає, що відповідно до положень п. 200.15 ст. 200 ПК України у разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Рішення суду за наслідками судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 06.02.2014 № 0000191402 про зменшення Публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 45185571 грн. набрало законної сили 15 листопада 2016 року.
Отже, позивачем не пропущено строк звернення з даним позовом до суду.
Згідно частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 2756,00 грн., відповідно до платіжного доручення № 1270 від 10.10.2016.
Зважаючи, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, судовий збір у сумі 2756,00 грн. підлягає стягненню з Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ПАТ «Луганськтепловоз».
Керуючись статтями 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за жовтень 2013 року.
Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області висновок про відшкодування Публічному акціонерному товариству "Луганськтепловоз" податку на додану вартість за податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2013 року у сумі 45185571,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС (код 39779935) на користь Публічного акціонерного товариства "Луганськтепловоз" (код 05763797) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість гривень 00 копійок)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 13 січня 2017 року.
Суддя Т.В. Смішлива