Справа №2-а-123/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2007 року. Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого Терещенко Н.1.
при секретарі Руденко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ватутіне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги до 5 травня за 2005-2007 роки -
встановив:
позивач просить суд стягнути із управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області, на його користь суму недоплаченої щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій за період 2005-2007 року в розмірі 4725 гривень 30 копійок посилаючись на те, що він являється учасником бойових дій і відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Станом на 04.05.2005 року мінімальна пенсія за віком становила 332 гривні, станом на 04.05.2006 року- 359 гривень, на 04.05.2007 року- 410, 06 гривень. Відповідач повинен був виплатити йому за мінусом виплачених сум в 2005 році- 1660 гривень(332*5)-250=1410гривень, в 2006 році- 1795 гривень(359*5) -250гривень виплаченої допомоги=г1545гривень, в 2007 році-2050, 30 гривень(410, 06*5)-280 гривень виплаченої допомоги= 1770, 30 гривень, а всього за 3 роки йому недоплачено одноразової допомоги в сумі 4725, 30 гривень.
Відповідач в добровільному порядку не виплачує разову допомогу, атому він змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Він вважає, що не пропустив позовну давність та має право на одноразову щорічну грошову допомогу з 2005 по 2007 роки незважаючи нате, що позовна давність 1 рік, поскільки в 2005 році діяв Цивільний кодекс, який передбачав трирічний строк позовної давності, крім того йому стало відомо про порушення його права в 2007 році, після того, як він отримав довідку від управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про розмір фактично отриманої ним щорічної допомоги до 5 травня.
Представник відповідача- управління праці та соціального захисту населення
Ватутінської міської ради позовні вимоги позивача не визнав і просить суд в позові відмовити, оскільки виплати разової грошової допомоги до 5 травня позивачу проводились на підставі Законів України « Про Державний бюджет України» на відповідні роки. Саме цими законами були встановлені розміри грошової допомоги учасникам бойових дій. Виконати вимогу Закону « Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради не в змозі у зв*язку з відсутністю коштів. В разі виділення державою цих коштів, вони їх виплатять.
Представник відповідача вважає, що ОСОБА_1. пропустив позовну давність, але цей строк він пропустив з поважних причин, оскільки не знав і не міг знати, яка сума повинна йому виплачуватися..
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до повного задоволення. Його вимоги законні, обґрунтовані і в судовому засіданні доведені, виходячи із слідуючого:
в суді встановлено, що ОСОБА_1. являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Звенигородсько-Лисянським райвійськкоматом 27.12.2005 року.
4.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551 передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Позивачу було частково виплачено щорічну одноразову допомогу до 5 травня відповідно до ч.5 статей 12, 13, 14, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законами України «Про Державний бюджет України » на відповідні роки і позивач, як учасник бойових дій, отримав щорічну одноразову грошову допомогу в таких розмірах: в 2005 році-250 гривень, в 2006році-250 гривень, в 2007 році- 280 гривень. Відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту позивачу підлягало до виплати: в 2005 році -мінімальна пенсія за віком -332 гривні * 5 = 1660 гривень-250 гривень (виплачено)= невиплачено-
2 1410 гривень; сума невиплати в 2006 році складала мінімальна пенсія за віком 359гривень*5= 1795 гривень- 250 (виплачено), невиплачено 1545 гривень, в 2007 році- мінімальна пенсія за віком становила 410 гривень 06 коп. * 5 =2050.30 гривень.- 280 гривень ( виплачено), невиплачено 1770гривень ЗО коп., а всього за три роки йому невиплачено 4725 грн. 30 коп.
Рішенням Конституційного Суду України №20 РП/2004 від 01.12.2004 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст. 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», якими встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється учасникам бойових дій в розмірі - 120 гривень. Вказаним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним встановлені Законом України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» обмеження гарантій учасникам бойових дій стосовно отримання ними разової грошової допомоги до 5 травня.
ч.3 ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Проаналізувавши вказане рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року №20 РП/2004, яким визнано неконституційними положення статті 44 Закону України Про Державний бюджет України на 2004 рік , ч.3 ст. 22 Конституції України та враховуючи те, що право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, а тому суд вважає за необхідне задовільнити вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача- управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2005-2007 роки, оскільки Верховна Рада України, приймаючи Закони України: "Про Державний бюджет України на 2005 рік", Закон України "Про Державний бюджет на 2006 рік", Закон України "Про Державний бюджет на 2007 рік" знову обмежила соціальне право громадян, закріплене Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на отримання разової грошової допомоги до 5 травня при наявності рішення Конституційного Суду України з аналогічного питання.
Посилання представника відповідача на те, що Закон України «Про Державний бюджет України» є пріоритетним відносно чинних Законів і тому виплати проводились відносно даного Закону не ґрунтується на ч.2 ст. 152 Конституції України, де зазначено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а тому суд прийшов до висновку, що в даному спорі щодо розміру разової щорічної грошової допомоги, яка повинна виплачуватись позивачу до 5 травня, як учаснику бойових дій, слід керуватися не Законами про Державний бюджет України на відповідний рік, а Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки він, як Закон постійної дії має пріоритет над Законами про Державний бюджет України на 2005 - 2007 роки.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» обов'язок виплати щорічної разової допомоги ветеранам війни, які є інвалідами та пенсіонерами покладений на районні та міські управління праці та соціального захисту населення, а тому щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня позивачу повинне було виплачувати управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області.
Суд не застосовує позовну давність, оскільки вважає, що позивач пропустив її з поважних причин, так як в 2005 році діяв Цивільний кодекс, який передбачав трирічний строк позовної давності, крім того позивачу стало відомо про порушення його права в 2007 році, після того, як він отримав довідку від управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про фактично отриману ним щорічну разову допомогу до 5 травня.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позовні вимоги позивача до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги до 5 травня згідно положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» задовільнити повністю та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області на користь позивача суму недоплаченої
3
щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій до 5 травня за період часу з 2005 по 2007 роки в розмірі 4725 гривень 30 копійок та 51 гривню державного мита в доход держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 19, 22, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 року №20-РП/2004, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Законами України «Про Державний бюджет України» на 2005 - 2007 роки та ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 17, 19, 71, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
постановив:
позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про стягнення недоплаченої суми щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій до 5 травня згідно положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» задовільнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області р\р 35210002000201 код 24350325 МФО 854018 в Головному Управлінні Державного казначейства в Черкаській області на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій до 5 травня за період часу з 2005 по 2007 роки, в розмірі 4725(чотири тисячі сімсот двадцять п*ять)гривень 30 коп.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області 51 (п'ятдесят одну) гривню державного мита в доход держави.
На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі десяти днів з. дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.