12.01.2017
Справа № 337/5145/16-а
Провадження № 2а/337/32/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2017 року суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Гнатик Г.Є., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про визнання дій противоправними, покладання зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом.
У позові вказала, що з 20.09.2016 року вона отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як матері, яка виховувала інваліда з дитинства. 11.11.2016 року вона звернулась до відповідача із проханням перерахувати їй пенсію та призначити їй у розмірі прожиткового мінімуму. Листом від 05.12.2016 року відповідач відмовив в перерахунку. Вважає відмову незаконною, тому просила визнати відмову у перерахунку пенсії противоправною, зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючі з 20.09.2016 року з урахуванням різниці, що була виплачена, стягнути сплачений судовий збір.
27.12.2016 року по зазначеній справі було відкрито скорочене провадження.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно з п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
10.01.2017 року на адресу суду надійшли заперечення відповідача на адміністративний позов, в яких зазначено, що позивач перебуває та отримує пенсію за віком в УПФУ в Хортицькому районі м.Запоріжжя з 20.09.2016 року, фактично отримує пенсію у розмірі 949 грн. 00 коп. Такий розмір пенсії нарахований відповідно ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно вимог якого мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, в у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Страховий стаж позивача складає 15 років 11місяців 07 днів, тобто менше ніж передбачено наведеною нормою. За матеріалами пенсійної справи позивача розмір її пенсії за віком складає 168 грн. 28 коп., тобто не досягає 949 грн., тому до зазначеного розміру встановлюється державна адресна допомога в розмірі 780 грн. 72 коп., відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265, тому просить у задоволені позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою ст. 2 КАС України, передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Як вбачається з вимог ч.1 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з вимогами ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя, що підтверджується пенсійним посвідченням та з 20.09.2016 року, отримує пенсію за віком у розмірі 949 гривень на місяць, що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя від 10.11.2016 року № 1840 (а.с.9).
11.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому м. Запоріжжя з письмовою заявою про перерахунок пенсії, в якій просила відповідача провести перерахунок пенсії з дня призначення у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, з урахуванням різниці, що була виплачена (а.с. 10).
Листом № 240/г-9 від 05.12.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсійної виплати у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з посиланням на те, що пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. (а.с. 12).
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Аналіз норми ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачці призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» але розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачці, є меншим, ніж встановлений Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який вищу юридичну силу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, закріпленої,зокрема у рішенні «Проніна проти України»(заява № 63566/00) від 18.07.2006 року, суд, за аналогічних обставин, визнав порушення п.1 ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», в силу чого, відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на щомісячне отримання пенсійних виплат у розмірі не нижчому, ніж встановлено Законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щодо вимог про стягнення з відповідача судових витрат, судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно квитанції № 105131566 від 23.12.2016 року за подання позову до Хортицького районного суду м.Запоріжжя сплатила судовий збір в розмірі 1102 грн. 42 коп. (а.с. 1).
Згідно зі ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір ставка якого складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на день звернення позивача до суду становив 551 грн. 20 коп., а тому з відповідача на користь позивачки необхідно стягнути судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до ст. 7 Закону України «По судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
В іншої частині вимог адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 17, 19, 71, 86, 94, 150, 151, 152, 153. 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 244-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя у виплаті ОСОБА_1 пенсії на рівні діючого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством України.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 20 вересня 2016 року з урахуванням різниці, що була виплачена раніше.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20516929) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, понесені судові витрати у розмірі 551 грн. 20 коп.
В іншій частині вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Хортицький районний суд м.Запоріжжя.
Суддя: Г.Є. Гнатик