Постанова № 64009807, 10.01.2017, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
359/8437/16-а
Номер документу
64009807
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

дата документу :

Провадження №2-а/359/61/2017

Справа №359/8437/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

10 січня 2017 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Журавського В.В.

при секретарі - Алфімовій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що 28 травня 2004 року йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Досягнувши пенсійного віку 60 років та набувши право на пенсію за віком ОСОБА_1 06 жовтня 2016 року звернувся до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою про призначення пенсії за віком. Розпорядженням №3551 від 13 жовтня 2016 року замість призначення пенсії за віком позивачу зроблено перерахунок через зміну надбавки, тобто проведено перерахунок пенсії внаслідок переведення з одного її виду (за вислугою років) на другу - за віком, з урахуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу за 2007 рік. Вважаючи такий перерахунок помилковим, ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з проханням призначити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2013-2015 роки. Листом від 24 жовтня 2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком. Позивач вважає, що вказана відмова Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області порушує його права гарантовані нормами пенсійного законодавства. У зв'язку з цим, просить визнати неправомірною відмову Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області у перерахунку йому пенсії та зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області з 06 жовтня 2016 року перерахувати йому пенсію за віком, застосувавши показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні у 2013-2015 роках, відповідно до положень ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача Сірик О.М. заперечував проти задоволення адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень вказав на те, що пенсія ОСОБА_1 перерахована з 06 жовтня 2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Підстав для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2009-2011 роки), відсутні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 28 травня 2004 року ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

15 серпня 2016 року ОСОБА_1 досягнув пенсійного віку, тобто 60 років. У зв'язку з цим 06 жовтня 2016 року за поданою ним заявою Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області з здійснило призначення йому пенсії за віком згідно з чинним законодавством.

18 жовтня 2016 року позивач звернувся до Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області з заявою, якою просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії, посилаючись на те, що його пенсія обчислена виходячи з показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії за 2007 рік, водночас, у відповідності до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії має визначатися виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (а.с.12).

Листом №10331/03 від 24 жовтня 2016 року Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії, вказавши, що розмір пенсії визначено відповідно до вимог чинного законодавства із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (а.с.11).

У відповідності до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Відповідно до положення ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

У відповідності до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак у спірних правовідносинах мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 звернувся вперше.

Крім цього, аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 09 червня 2015 року по справі №21-550а15, відповідно до якої у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

За правилами ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у задоволенні заяви позивача, у зв'язку з цим суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Саме тому суд прийшов до висновку про те, що при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2016 році, має застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення позивача за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки, як це передбачено ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно зі ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За правилами ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

В даному випадку вимоги позивача обґрунтовані його незгодою із розміром призначеної йому з 06 жовтня 2016 року пенсії, а не виникненням у нього права на підвищення пенсії, тому положення ст.45 вказаного Закону наразі застосуванню не підлягають.

Встановлено, що з 06 жовтня 2016 року на підставі заяви позивача йому призначено пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та про необхідність зобов'язати Бориспільське об'єднане УПФ України Київської області здійснити перерахунок пенсії позивачу з 06 жовтня 2016 року.

Крім цього, на підставі ч.1 ст.94 КАС України з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об'єднаного УПФ України Київської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути понесені ним витрати на оплату судового збору у розмірі 551 гривень 20 копійок.

На підставі викладеного та керуючись ст.1, ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч.1 ст.9, ст.40, ч.3 та ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.94, ч.1 та ч.2 ст.71, ч.1 ст.158, ч.1-ч.3 ст.160, ст.161, ч.3 ст.162, ст.163, ч.1 ст.244-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Бориспільське об'єднане Управління пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, за яку сплачено страхові внески за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2013, 2014, 2015 року, починаючи з 06 жовтня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 (проживаючого в АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 551 гривень 20 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з моменту її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: В.В. Журавський