Ухвала суду № 63985918, 10.01.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
914/3068/16
Номер документу
63985918
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

10.01.2017 р.Справа№ 914/3068/16

За позовом: Публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк», м.Київ,

до відповідача 1: Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області, м.Львів,

до відповідача 2: Сихівського відділу державної виконавчої служби міста Львова головного територіального управління юстиції у Львівській області, м. Львів,

про стягнення шкоди, завданої бездіяльністю державного виконавця.

Суддя Яворський Б.І. при секретарі Цяпка О.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача 1: не зявився,

від відповідача 2: ОСОБА_2

На розгляд господарського суду Публічним акціонерним товариством «Укрсоцбанк» подано позов до Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області та до Сихівського відділу державної виконавчої служби міста Львова головного територіального управління юстиції у Львівській області про стягнення шкоди, завданої бездіяльністю державного виконавця. Ухвалою суду від 07.12.2016р. провадження у справі порушено, розгляд справи призначено на 20.12.2016р. У судовому засіданні 20.12.2016р. оголошувалася перерва до 10.01.2017р.

20.12.2016р. представником відповідача 1 подано клопотання про заміну до участі у справі належного відповідача Державної казначейської служби України, оскільки згідно п.35 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 03.08.2011р., саме Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень. Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області не може відповідати за даним позовом, оскільки згідно положень закону відшкодовує шкоду, заподіяну незаконно прийнятими рішеннями, діями чи бездіяльністю виключно Державна казначейська служба України, а тому навіть у разі задоволення позову до відповідача 1 та відповідача 2 рішення суду не можна буде виконати.

У судове засідання 10.01.2017р. представник позивача зявився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтримав клопотання відповідача 1 про заміну відповідача 1 Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області на Державну казначейську службу України.

У судове засідання 10.01.2017р. представник відповідача 1 не зявився, у попередньому судовому засіданні підтримав подане клопотання про заміну відповідача.

У судовому засіданні 10.01.2017р. представник відповідача 2 не заперечив проти заміни відповідача.

Згідно ст.24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем. Про залучення іншого відповідача виноситься ухвала, і розгляд справи починається заново.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, суд вважає за необхідне замінити Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області на Державну казначейську службу України як розпорядника бюджетних коштів, виходячи з наступного.

Шкода, завдана юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою незалежно від вини цього органу (стаття 1173 Цивільного кодексу України).

Виходячи з положень статті 56 Конституції України, статті 1173 Цивільного кодексу України, частини 3 статті 11 Закону України "Про державну виконавчу службу", частини 2 статті 25 Бюджетного кодексу України, відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, здійснюється державою за рахунок державного бюджету. При цьому, враховуючи правовий висновок, наведений в рішенні Конституційного Суду України від 03.10.2001р. №12-рп/2001, не допускається відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади за рахунок коштів, що виділяються на утримання цих органів.

Відповідно до приписів частини 1 статті 43 Бюджетного кодексу України Казначейство забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Однак, при розгляді позовів про відшкодування шкоди, заподіяної діями (бездіяльністю) органів державної влади, співвідповідачами є відповідні органи Державного казначейства України (Державної казначейської служби України), до компетенції яких належить казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому не вимагається наявність порушення вказаними органами прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

Згідно з частиною 2 статті 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 38 "Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету, в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.

Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215 визначено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Казначейська служба здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р. затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, у відповідності до п. 35 - 39 якого:

- Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;

- до органу Казначейства за місцезнаходженням органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, стягувачі подають лише документи за встановленим переліком для стягнення коштів;

- після певної процедури орган Казначейства надсилає протягом п'яти робочих днів до Казначейства зазначені документи;

- для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету. Якщо коштів не вистачає, то Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України або виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на зазначену мету. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється з дати набрання чинності законом про внесення змін до закону про Державний бюджет України або рішенням про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Казначейство зберігає виконавчі документи до виконання їх у повному обсязі.

Таким чином, законодавством розрізняються функції територіальних органів Казначейської служби та самої Казначейської служби, перші з яких виконують лише технічну функцію прийому документів від стягувачів для списання боргу і не мають права проводити операції із коштами бюджету на відшкодування шкоди за рішенням суду, а Казначейство (і лише воно) відкриває рахунок для списання, відшукує кошти і безпосередньо виконує безспірне списання коштів для відшкодування шкоди позивачам.

Відповідно до ч.5 ст.16 ГПК України, яка визначає виключну підсудність справ, справи у спорах, у яких відповідачем є вищий чи центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються господарським судом міста Києва.

У постанові «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» від 24.10.2011р. №10 Пленум Вищого господарського суду України звертає увагу на таке. Якщо господарський суд, який прийняв справу до свого провадження з додержанням правил підсудності, залучив іншого відповідача чи замінив неналежного відповідача і у зв'язку з цим справа стала підсудною іншому господарському суду, питання про підсудність визначається за правилом частини третьої статті 17 ГПК, за винятком випадків, коли наслідком змін на стороні відповідача стає виключна підсудність справи. Якщо відповідачем у справі є орган, зазначений у частині п'ятій статті 16 ГПК, то така справа у будь-якому разі підлягає розгляду у господарському суді міста Києва (пункт 20.7 постанови Пленуму ВГСУ).

З огляду на те, що відповідачем 1 є Державна казначейська служба України, яка є центральним органом виконавчої влади, справа підлягає розгляду у господарському суді м. Києва.

Згідно ст.17 ГПК України, якщо справа не підсудна даному господарському суду, матеріали справи надсилаються господарським судом за встановленою підсудністю не пізніше пяти днів з дня надходження позовної заяви або винесення ухвали про передачу справи.

Виходячи з наведеного вище, матеріали справи необхідно надіслати за встановленою підсудністю до господарського суду м. Києва.

Керуючись ст.ст.15-17, 24, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя

УХВАЛИВ:

1.Замінити відповідача 1 у справі Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області на Державну казначейську службу України (адреса: вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601 ).

2.Матеріали справи №914/3068/16 надіслати за підсудністю до господарського суду м. Києва.

3.Копію ухвали направити сторонам.

Суддя Яворський Б.І.