Ухвала суду № 63971050, 02.11.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.11.2016
Номер справи
308/9339/16-ц
Номер документу
63971050
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

308/9339/16-ц

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.11.2016 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Придачук О.А.

при секретарі Бомбушкар В.П.

за участю позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката ОСОБА_2

представника відповідача ГУ Державної казначейської служби України у Закарпатській області ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві, Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог інспектор роти № 2 Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачево рядовий поліції ОСОБА_4, про відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями посадової особи органу державної влади,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві, Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог інспектор роти № 2 Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачево рядовий поліції ОСОБА_4, про відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями посадової особи органу державної влади.

В судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про про заміну первісних відповідачів - Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві, Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області на належних відповідачів - Департамент патрульної поліції та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, та заявив клопотання про уточнення позовних вимог, з вимогами до належних відповідачів. Свої клопотання мотивує тим, що УПП в містах Ужгороді та Мукачеві ДПП не набуло цивільної правоздатності юридичної особи, а отже не може бути стороною у справі, а також тим, що згідно п. 36 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою КМ України від 03.08.2011 року № 845, передбачено, що у разі здійснення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з п. 35 цього Порядку стягувачі подають документи, зазначені у п. 6 цього Порядку, до органу казначейства за місцезнаходженям органу державної влади, внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності якого заподіяно шкоду, а отже оскільки Департамент патрульної поліцї територіально знаходиться в м. Києві, то судове рішення про стягнення коштів з рахунків зазначеного державного органу має виконувати Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві.

Позивач в судовому засіданні підтримав заявлені клопотання.

Представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області залишив вирішення даного клопотання на розсуд суду.

Представник відповідача - Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві та третя особа в судове засідання не з»явилися, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не відомі.

Заслухавши клопотання представника позивача, пояснення позивача, представника відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

За змістом ч. 1 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади. Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватися в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх утворення).

З положень Постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 р. № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» випливає, що в системі Національної поліції утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції, серед яких зазначений Департамент патрульної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади.

Згідно п. 1 Розділу І «Загальні положення» Положення про Департамент патрульної поліції, затверджене Наказом Національної поліції 06.11.2015 р. № 73 (надалі - Положення про ДПП), Департамент патрульної поліції є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції, який створюється, ліквідовується та реорганізовується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законом порядку.

Згідно п. 1 Розділу V «Прикінцеві положення» Положення про ДПП Департамент патрульної поліції є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, має печатки із зображенням Державного Герба України, інші печатки та штампи.

Відповідно до п. 2 Розділу III «Структура та організація діяльності Департаменту патрульної поліції» Положення про ДПП Департамент патрульної поліції та структурні підрозділи патрульної поліції становлять єдину систему. Структурні підрозділи патрульної поліції підзвітні та підконтрольні Департаменту патрульної поліції.

Таким чином, з положень вищенаведених норм, які регулюють діяльність Національної поліції та її структурних підрозділів, вбачається, що статусу юридичної особи публічного права набувають ті територіальні органи Національної поліції, які утворені за рішенням Кабінету Міністрів України. Патрульна поліції функціонує як єдина система в складі Департаменту патрульної поліції та структурних підрозділів патрульної поліції. Як територіальний орган Національної поліції створений Департамент патрульної поліції, який набув статус юридичної особи публічного права з моменту державної реєстрації його створення, а його структурні підрозділи, в тому числі і Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві. не утворювались Кабінетом Міністрів України.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 91 ЦК України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Згідно ч. 4 ст. 1 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення

Як встановлено в судовому засіданні згідно відомостей ЄРД державна реєстрація створення Департаменту патрульної поліції була проведена 07.11.2015 року.

Водночас відомості щодо реєстрації Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві у ЄДР відсутні, отже Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві не зареєстроване як юридична особа публічного права.

Відповідно до ст. 33 ЦПК України, суд за клопотанням позивача, не припиняючи розгляду справи замінює первісного відповідача належним відповідачем, якщо позов пред"явлено не до тієї особи, яка має відповідати за позовом, або залучає до участі в справі іншу особу як співвідповідача.

Враховуючи вищенаведене, беручи до уваги, що Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві не набуло статусу юридичної особи, водночас воно є структурним підрозділом патрульної поліції на чолі з Департаментом патрульної поліції, суд приходить до висновку, що слід замінити первісного відповідача - Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві на належного відповідача, а саме Департамент патрульної поліції, а також первісного відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області на належного відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.

Відповідно до ч.2 ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред"являються в суд за їхнім місцезнаходженням.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 116 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо після відкриття провадження по справі і до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності.

Враховуючи те, що місцезнаходженням відповідачів по справі Департаменту патрульної поліції та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві є м. Київ, суд приходить до переконання, що справу слід передати на розгляд за підсудністю до Солом"янського районного суду м. Києва.

Керуючись ст. 33 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

В справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачеві, Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог інспектор роти № 2 Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачево рядовий поліції ОСОБА_4, про відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями посадової особи органу державної влади - залучити до участі у справі в якості відповідачів - Департамент патрульної поліції та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; виключити з числа відповідачів - Управління патрульної поліції у містах Ужгороді та Мукачеві та Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області.

Справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог інспектор роти № 2 Управління патрульної поліції в містах Ужгороді та Мукачево рядовий поліції ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями посадової особи органу державної влади передати на розгляд в Солом"янський районний суд м. Києва (03037, м. Київ. вул ОСОБА_5, 25).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: О.А. Придачук