Постанова № 63903725, 28.12.2016, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
28.12.2016
Номер справи
644/9394/16-а
Номер документу
63903725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя Клименко А. М.

Справа № 644/9394/16-а

Провадження № 2-а/644/277/16

28.12.2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 грудня 2016 року.

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого - судді Клименка А.М.,

при секретарі - Литвиненко А.Л.,

з участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Гребець К.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Індустріальному районі м. Харкова і просив визнати неправомірними дії відповідача щодо обмеження його права на отримання пенсії у розмірі 90 % від місячного заробітку заступника військового прокурора Харківського гарнізону та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 03 серпня 2016 року на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-1350зп від 17 жовтня 2016 року із розрахунку 90 % від місячної заробітної плати посилаючись на те, що з січня 2010 року позивач перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугою років в розмірі 90 % від місячної заробітної плати заступника військового прокурора Харківського гарнізону. Постановою КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» заробітна плата працівників прокуратури була підвищена, але рішенням комісії відповідача № 40 від 01 листопада 2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку його пенсії.

Під час розгляду справи позивач частково змінив свої позовні вимоги і з тих же підстав просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова щодо обмеження його права на отримання пенсії у розмірі 90 % від місячного заробітку заступника військового прокурора Харківського гарнізону та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова провести перерахунок його пенсії з 01 листопада 2016 року на підставі довідки Генеральної Прокуратури України № 18-1350зп від 17 жовтня 2016 року про його заробітну плату заступника військового прокурора Харківського гарнізону із розрахунку 90 % від місячної заробітної плати заступника військового прокурора Харківського гарнізону та здійснити відповідні виплати зазначених коштів безстроково, без обмежень їх максимального розміру, з моменту звернення до відповідача.

В судовому засіданні позивач позов підтримав.

Представник відповідача позов не визнав, надав в судовому засіданні пояснення, які цілком збігаються з письмовими запереченнями відповідача, згідно яких позивач з 01 січня 2010 року перебуває на обліку в УПФ України в Індустріальному районі м. Харкова і отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12 липня 2001 року (№ 2663-ІІІ) в розмірі 90% від суми місячної заробітної. 27 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру пенсії і надав копію довідки Генеральної Прокуратури України № 18-1350зп від 17.10.2016. 01 листопада 2016 року заява ОСОБА_1 була розглянута на засіданні комісії і було прийнято рішення про відмову в задоволенні заяви. Підставами відмови в задоволенні заяви стало те, що чинний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ визначає, що Кабінет Міністрів України повинен підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (п. 4). У разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в тому числі і "Про прокуратуру" (п. 5). В зв'язку з тим, що закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий, тому ОСОБА_1 правомірно було відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії відповідно до довідки про заробітну плату. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не призначають, а раніше призначені відповідні пенсії не перераховуються.

Вислухавши позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. До такого висновку суд дійшов виходячи з наступного…

Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_1 з 01 січня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова як пенсіонер за вислугою строків служби, займаючи до пенсії посаду заступника військового прокурора Харківського гарнізону в званні полковника юстиції, і отримує пенсію у відповідності до ст. 50-й Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року (№ 2663-ІІІ) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати заступника військового прокурора Харківського гарнізону.

27 жовтня.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячної чинної заробітної платні, надавши при цьому довідку № 18-1350зп від 17.10.2016 р. про заробітну плату, видану Генеральною прокуратурою України у зв'язку із змінами, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015р. № 763 і Постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015р. № 1013.

Рішенням Комісії з призначення пенсій УПФ України в Індустріальному районі м. Харкова № 40 від 01 листопада 2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, на підставі заяви від 27.10.2016 року, згідно п. 5 Прикінцевих положень Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, оскільки у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України у тому числі і "Про прокуратуру".

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ "Про прокуратуру", прокурори, слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі сажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі не менше 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного(чинного) заробітку.

Законом України N 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" який набрав чинності 01.10.2011 р. внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо відсотків розміру пенсії, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції закону № 3668-VI прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином з 01 січня 2011 року положення частини першої статі 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа йшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-Х11, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України) та відсутність такого порядку на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.

Отже, відповідно до закону, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення і перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 17, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-Х11 "Про прокуратуру", які змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI не зазнали.

Звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Відповідно до ст. ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Із зазначених правових підстав випливає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру» не встановлюють.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування»», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Аналізуючи зазначену норму, можна прийти до висновку, що вказана норма закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, стосується порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996р. «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» (оскільки Конституція України, як зазначено у статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції, та у всіх необхідних випадках застосовують Конституцію як акт прямої дії.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ, як на підставу у відмові в задоволенні заяви є безпідставним, оскільки вказаний Закон не регулює спірні правовідносини, так при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України № 1789-Х11 "Про прокуратуру" у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців, що відповідає і положенням ч. 2 ст. 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення"

Розділом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 р. "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505", затверджено схему посадових окладів прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур» набрав чинності 15 грудня 2015 року, як про це зазначено у самій постанові.

Отже відповідач, на підставі довідки № 18-1350зп від 17.10.2016 року, повинен здійснити позивачу перерахунок його пенсії.

Відповідно до вимог Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок йому пенсії 27 жовтня 2016 року, отже, проведення перерахунку пенсії повинно бути проведено йому з 01 листопада 2016 року відповідно.

Відповідно до ст. 94 КАС України з на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України понесені ним судові витрати по справі в розмірі 551 грн. 20 коп.

Відповідно до ст. ст. 71, 94, 160, 161, 162, 163 КАС України, Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова про визнання дій щодо перерахунку пенсії неправомірними, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова щодо обмеження права ОСОБА_1 на отримання пенсії у розмірі 90 % від місячного заробітку заступника військового прокурора Харківського гарнізону.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року на підставі довідки про заробітну плату № 18-1350зп від 17 жовтня 2016 року, виданої Генеральною прокуратурою України, із розрахунку 90 % від місячної заробітної плати заступника військового прокурора Харківського гарнізону та здійснювати відповідні виплати зазначених коштів безстроково і без обмежень їх максимального розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі апеляційної скарги.

Суддя: