Справа №295/13766/16-а
Категорія 87
2-а/295/513/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.01.2017 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок щомісячної пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок щомісячної пенсії, призначеної ОСОБА_1 згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів від 23.04.2012 року №355.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що в період із 16.10.1979 року по 27.10.2006 року перебував на військовий службі. На даний час є пенсіонером та отримує пенсію, яка призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір його щомісячної пенсії за вислугу років складає 1631,31 грн. Вказав, що станом на 2016 рік органами пенсійного фонду не був проведений перерахунок пенсії, призначений ОСОБА_1 в 2006 році, а також не нарахована процентна надбавка за вислугу років у розмірі 25 % що встановлена за останньою штатною посадою позивача на якій він працював перед звільненням.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надав до суду заперечення проти позову, вказавши про безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.
Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80 % грошового забезпечення.
23.09.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії.
Листом заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області начальника управління з координації та контролю за виплатою пенсій Антонович В.П. №1716/Т-7 від 04.10.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки розмір пенсії було обчислено відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату, як уповноваженого органу Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року за посадою, яку позивач отримував на день звільнення із військової служби. Окрім того, роз'яснено, що у зв'язку із визначенням нової структури грошового забезпечення, підстави для врахування грошового забезпечення, яке ОСОБА_1 отримував при звільненні з військової служби, при проведені перерахунку із 01.01.2008 року відсутні.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 вказаного Закону.
З розрахунку пенсії позивача за вислугу років убачається, що при призначенні пенсії позивачу Головним управлінням враховано довідку Житомирського обласного військового комісаріату про грошове забезпечення станом на 01.01.2008 року, за посадою, яку ОСОБА_1 займав на день звільнення, відповідно до якої пенсія становить 1777,03 грн., в тому числі: посадовий оклад - 760,00 грн., оклад за військове звання - 65,00 грн., 35 % надбавки за вислугу років - 288,75 грн., 8 % надбавки за кваліфікацію - 30,40 грн., 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань - 556,88 грн., 10 % премії - 76,00 грн.
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 07.11.2007 № 1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з січня 2008 року органами Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсій військовослужбовців у зв'язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року, встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 вказаного Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Стаття 13 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює розміри пенсій за вислугу років.
Згідно частини 2 вказаної статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Разом з тим, з 01.01.2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постанова КМУ № 355 від 23.04.2012 року встановлює підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розмірів пенсії.
Отже, відповідно до постанови КМУ №355, підвищення пенсії передбачено у відсотковому відношенні до розміру пенсії, а не перерахунок, у зв'язку зі зміною розмірів окремих видів грошового забезпечення у військовослужбовців, а тому ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не застосовується.
За таких обставин, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, відповідачем було проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Вищим адміністративним Судом України в ухвалах від 02.07.15 року у справі К/800/18256/14, від 19.05.2015 року у справі К 800/13535/15, Верховним Судом України у постанові від 07.02.2012 року (справа № 21-463а11) та в рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 року N 4-рп/2015.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст. ст. 8, 19, 46, 55 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 17, 71, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок щомісячної пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Чішман