ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2016 року справа № 823/1805/16
м. Черкаси
17 год. 20 хв.
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
за участю секретаря Дудки Г.О.,
представника позивача ОСОБА_2 за довіреністю,
представника відповідача ОСОБА_3 за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_4, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 15.04.2015 (протокол №3) про відмову ОСОБА_5 у встановленні статусу учасника бойових дій.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, обґрунтовуючи їх тим, що ОСОБА_4 приймав участь в рейдах по наданню інтернаціональної допомоги в Демократичній Республіці Афганістан з 20.01.1980 по 03.06.1980, що підтверджується військовим квитком НУ №7570885, свідоцтвом про народження VII УР №0363648, паспортом НС №567865, довідкою Центрального архіву ФСБ РФ №21/59/Д-8088. Відповідно до норм чинного законодавства України, позивач має право на визнання його учасником бойових дій. Вищевикладені обставини встановлені постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2015 у справі №823/3926/14, що набрала законної сили.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, мотивуючи це тим, що 15 квітня 2015 року на засіданні комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ОСОБА_1 обласному військовому комісаріаті прийнято рішення відмовити ОСОБА_5 у встановленні статусу учасника бойових дій у звязку із розбіжностями в документах про проходження військової служби та паспортних даних; рекомендовано звернутись до суду із заявою про визнання «Володимира» «Владиславом». Дане рішення комісії було прийнято у звязку з тим, що відповідно до архівної довідки Центрального прикордонного архіву ФСБ РФ від 07.10.2013 №21/59/Д-8088 у військовій частині 2022, у тому числі на території Республіки Афганістан, проходив службу ОСОБА_5, військовий квиток серії НУ №7570885 виданий 04.05.1978 на імя ОСОБА_5. Згідно алфавітної книги призовників ІНФОРМАЦІЯ_1 по Канівському районному військовому комісаріаті, у 1978 році на військову службу призваний ОСОБА_5.
Представник відповідача зазначає, що у звязку з розбіжностями в документах про проходження військової служби та паспортних даних позивача, законних підстав для встановлення комісією статусу учасника бойових дій ОСОБА_4 немає.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що у жовтні 2014 року ОСОБА_5 звернувся до комісії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій (далі Комісія) з заявою про визнання його учасником бойових дій.
28 листопада 2014 року на засіданні Комісії були повторно розглянуті документи ОСОБА_5, а саме: військовий квиток НУ №7570885, копія паспорта НС №567865, посвідчення учасника бойових дій АА №467110, копія свідоцтва про народження VІІ-УР №0363648, довідка ЦПА ФСБ РФ від 17.10.2013 № 21/59/Д-8088.
Комісією прийнято рішення відмовити ОСОБА_5 у наданні статусу учасника бойових дій, у звязку з тим, що відповідно до архівної довідки Центрального прикордонного архіву ФСБ РФ від 07.10.2013 №21/59/Д-8088 та військового квитка серії НУ №7570885 виданого 04.05.1978 на імя ОСОБА_5, у військовій частині 2022, в тому числі на території Республіки Афганістан, проходив військову службу ОСОБА_5. Крім того, відповідно до алфавітної книги призовників ІНФОРМАЦІЯ_1 по Канівському районному військовому комісаріаті у 1978 році на військову службу був призваний ОСОБА_5.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Комісії, позивач оскаржив його до суду.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2015 у справі №823/3926/14 адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення комісії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій від 28.11.2014 про відмову у встановленні статусу учасника бойових дій ОСОБА_4; зобовязано ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно розглянути документи ОСОБА_4 з питання розгляду заяви про визнання останнього учасником бойових дій.
Вказане судове рішення набрало законної сили 24.02.2015.
27 лютого 2015 року позивач звернувся до комісії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій із заявою, в якій просить прийняти до розгляду заяву ОСОБА_5 про визнання учасником бойових дій на підставі доданих документів. До заяви додано: військовий квиток НУ №7570885, копія паспорта НС №567865, посвідчення учасника бойових дій АА №467110, копія свідоцтва про народження VІІ-УР №0363648, довідка ЦПА ФСБ РФ від 07.10.2013 №21/59/Д-8088, рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2015 у справі №823/3926/14.
15 квітня 2015 року на засіданні комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ОСОБА_1 обласному військовому комісаріаті прийнято рішення відмовити ОСОБА_5 у встановленні статусу учасника бойових дій у звязку із розбіжностями в документах про проходження військової служби та паспортних даних, рекомендовано звернутись до суду із заявою про визнання «Володимира» «Владиславом».
11 жовтня 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату із заявою, в якій просить повідомити про результати повторного розгляду його заяви про визнання учасником бойових дій.
ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 18.10.2016 №6/8/3/1693 позивача повідомлено, що 15 квітня 2015 року комісія ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій прийняла рішення (протокол №3 від 15.04.2015) відмовити ОСОБА_5 у встановленні статусу учасника бойових дій, так як в поданих документах про проходження військової служби є розбіжності з паспортними даними.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.
До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно зі ст. 5 Закону учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_6, ОСОБА_7, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів) (п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"" затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців ОСОБА_6, ОСОБА_7, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, і періодів бойових дій на їх території. До цього переліку віднесено і Афганістан в період квітень 1978 р. грудень 1989 р.
Відповідно до п. 8 Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністесртва оборони України від 08.04.2009 № 158 (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), комісії зобов'язані, зокрема: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії; робити запити до відповідних архівних установ, про що повідомляти заявника; розглядати заяви громадян, що надійшли до Комісій, у місячний строк; заслуховувати пояснення громадян, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази; у разі відмови в задоволенні вимог, викладених у заяві, рішення доводити до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок оскарження прийнятого рішення.
Перелік документів, на підставі яких Комісія приймає рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій визначений в п. 9 Положення.
Згідно з п. 10 Положення за відсутності через незалежні від заявника причини необхідних документів, які підтверджують його право на отримання статусу учасника бойових дій, дозволяється брати до уваги показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, проходили військову службу чи працювали разом із заявником.
Відповідно пунктів 1, 3 Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого указом Президента України №263/94 від 25.05.1994, військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовий квиток) є документом, що визначає належність його власника до військової служби, служби в запасі та військового обов'язку. Військові квитки видають районні (міські) військові комісаріати під час призову громадян на військову службу, зарахування їх до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я.
У архівній довідці Центрального прикордонного архіву ФСБ РФ від 07.10.2013 №21/59/Д-8088 зазначено, що військовослужбовець військової частини 2022 ОСОБА_5 знаходився на території Республіки Афганістан з 21 січня 1980 року по 03 червня 1980 року.
Факт проходження строкової військової служби підтверджується витягом з алфавітної книги призовників ІНФОРМАЦІЯ_1 по Канівському районному військовому комісаріату, де зазначено, що у 1978 році на військову службу був призваний ОСОБА_5.
Водночас, як вбачається військового квитка НУ №7570885, імя ОСОБА_5 було змінено на імя ОСОБА_4 відповідно до свідоцтва про народження VII-УР №0363648 від 09.04.1960 та паспорта НС №567865, виданого 17.11.1998 Соснівським РВ УМВС, про що на сторінці 25 військового квитка було зроблено запис підполковником ОСОБА_8 та скріплено печаткою.
Крім того, у військовому квитку НУ №7570885 зазначено, що ОСОБА_4 приймав участь у рейдах по наданню інтернаціональної допомоги в Демократичній Республіці Афганістан з 20.01.1980 по 03.06.1980, що узгоджується з довідкою Центрального прикордонного архіву ФСБ РФ від 07.10.2013 №21/59/Д-8088.
З огляду на те, що військовий квиток є документом, що визначає належність його власника до військової служби, суд вважає що рішення комісії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій про відмову у встановленні статусу учасника бойових дій ОСОБА_4 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідна правова оцінка обставинам справи надана в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2015 у справі 823/3926/14, що набрала законної сили 24.02.2015.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Стосовно доводів відповідача про необхідність звернення позивача до суду із заявою про визнання «Володимира» «Владиславом», суд зазначає, що відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», не можуть розглядатися судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до ветеранів чи інвалідів війни, проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов'язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, про закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород. Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду в порядку, передбаченому главою 31-А ЦПК.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у ОСОБА_1 обласному військовому комісаріаті від 15.04.2015 (протокол №3) про відмову ОСОБА_4 у встановленні статусу учасника бойових дій.
Стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 обласного військового комісаріату.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 30.12.2016.