Копія
Справа № 822/2422/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Лабань Г.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", третя особа на стороні позивача - відділ Держгеокадастру в Віньковецькому районі до Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області, , треті особи на стороні відповідача ТОВ "Агрофірма Прогрес - В", ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держгеокадастру в Віньковецькому районі звернулось до суду з позовом до Віньковецької районної державної адміністрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Агрофірма Прогрес - В", ОСОБА_1, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 13324572 від 26.05.2014 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6820685000:10:001:0035, площею 1,2039 га, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Прогрес-В" та ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в 2012 році між ТОВ "Енселко Агро" та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходяться на території Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, строком на п'ять років. Даний договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у Віньковецькому районі, правонаступником якого є управління Держгеокадастру у Віньковецькому районі. В листопаді 2016 року ТОВ "Енселко Агро" стало відомо, що реєстраційною службою Віньковецького районного управління юстиції, повноваження якої щодо вчинення реєстраційних дій передано відповідачу, було проведено державну реєстрацію договору оренди тієї самої земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "Енселко Агро". Відмічає, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, прийняте з порушенням чинного законодавства України, оскільки ним при вчиненні реєстрації не перевірено, чи були зареєстровані права на земельну ділянку за іншими особами, в зв'язку з чим відповідачем допущено порушення, за якого одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.
Ухвалою суду від 05.12.2016 року відкрито провадження у справі та витребувано у Віньковецької районної державної адміністрації копію реєстраційної справи щодо реєстрації іншого речового права (оренди земельної ділянки), вчиненої на підставі договору оренди земельної ділянки укладеного 24.01.2013 року між ТОВ "Агрофірма Прогрес - В" та ОСОБА_1.
Протокольною ухвалою суд відмовив в задоволені клопотання представника відповідача про заміну належного відповідача.
Відповідно до ст.55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відтак суд не знаходить достатніх підстав для задоволення зазначеного клопотання.
Представник позивача в судове засідання не з'явився про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином, направив суду клопотання про слухання справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив суд позов задовольнити з підстав, що зазначені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, направив суду клопотання про слухання справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги не визнає. В попередніх судових засіданнях вказав на те, що Віньковецька районна державна адміністрація не є належним відповідачем по справі, оскільки оспорюване рішення не приймали та не є правонаступниками реєстраційної служби Віньковецького районного управління юстиції.
Третя особа - ТОВ "Агрофірма Прогрес - В" в судове засідання по справі уповноваженого представника не направило, про причини неявки суд не повідомило, хоча належним чином повідомлене про дату, час та місце розгляду справи.
Третя особа - ОСОБА_1 в судове засідання по справі не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник управління Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі в судове засідання не з'явився про час та дату розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, з врахуванням положень ч.4 ст.122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.
Суд встановив, що 01.09.2012 року між позивачем, як орендарем, та ОСОБА_1, як орендодавцем, строком на п'ять років укладено договір оренди землі щодо земельної ділянки розміром 1,2039 га, кадастровий №682068500010:0010035, який зареєстрований в управлінні Держкомзему у Віньковецькому районі, про що у Державному реєстрі земель (далі - ДРЗ) вчинено запис від 07.12.2012 року за №682060004007275.
Вищевказаний договір оренди землі є чинними на даний час, ніким не оскаржений та не визнаний в судовому порядку недійсним, що також підтверджується наявними в матеріалах справи копіями розділу 1 Книги записів державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб.
Крім того, матеріалами справи також підтверджується, що ОСОБА_1 укладено новий договір оренди землі щодо вищевказаної земельної ділянки з ТОВ "Агрофірма Прогрес - В".
Суд встановив, що на підставі нового договору оренди б/н від 24.01.2013 року, укладеного між зазначеною вище фізичною особою та ТОВ "Агрофірма Прогрес - В", відповідачем повторно зареєстровано право оренди вищезазначеної земельної ділянки за ТОВ "Агрофірма Прогрес - В", що підтверджується рішеннями реєстраційної служби Віньковецького районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 13324572 від 26.05.2014 року, права оренди земельної ділянки за кадастровим номером №682068500010:0010035, площею 1,2039 га, зареєстрованого на підставі договору оренди, укладеного між ТОВ "Агрофірма Прогрес - В" та ОСОБА_1.
Суд також враховує, що за ч.4 ст.31 Закону України "Про оренду землі", а також пунктом 12.4. вищевказаних укладених з позивачем договорів оренди землі визначено, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається.
Відповідачем та третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не доведено, а судом не встановлено інших підстав для припинення первинних договорів оренди, які визначені вимогами Закону України "Про оренду землі", а також пунктами 12.2-12.5. укладених з позивачем договорів, в тому числі шляхом розірвання їх в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, яка діяла на час укладення даних договорів оренди), такі договори оренди землі підлягали державній реєстрації і на підставі ч.1 ст.210 ЦК України, ст.125 ЗК України та ст.18 Закону України "Про оренду землі", набирають чинності після їх державної реєстрації.
Як зазначено вище, первинні договори, укладені з позивачем, пройшли державну реєстрацію, що також підтверджується наявними в таких договорах оренди відмітками управління Держкомзему в Віньковецькому районі Хмельницької області.
Відповідно до п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11.02.2010 року №1878-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Нерухоме майно, за цим законом визначається як - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
На підставі ч.2 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" (тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), держава повинна гарантувати достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
У ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч. 4 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Пунктом 1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також; відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Пунктом 8-1) ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Відповідно до п.п.4, 6 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують або заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
З аналізу наведеного вище можна дійти висновку, що додаткового зобов'язання позивача щодо перереєстрації права оренди землі в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинним законодавством України не передбачено.
Таким чином, суд вважає, що не перевіривши вищевикладені обставини, та не отримавши інформацію про зареєстровані права оренди землі до 24.01.2013 року, зокрема щодо існування договірних відносин між ТОВ "Енселко Агро" та ОСОБА_1, реєстраційною службою Віньковецького районного управління юстиції було прийнято протиправне рішення про державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, а саме: реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі, що укладений між землевласником та ТОВ "Агрофірма Прогрес - В".
Згідно із ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є законним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 13324572 від 26.05.2014, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6820685000:10:001:0035, площею 1.2039 га, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Прогрес - В" та ОСОБА_1.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", (код ЄДРПОУ 37083810), судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Віньковецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 грудня 2016 року.
Суддя/підпис/ОСОБА_2"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2