Копія
Справа № 822/2346/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Матущак В.В. (головуючий), суддів - Польового О.Л. , Козачок І.С. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Міністерства оборони України в якій просить:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України (Департамент фінансів) щодо відмови у складенні основного розрахунку вислуги років військовослужбовця із зарахуванням до даної вислуги років період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.06.1992 по 15.06.1995 для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
- зобов'язати Міністерство оборони України (Департамент фінансів) скласти основний розрахунок вислуги років на пенсію військовослужбовця ОСОБА_1 із зарахуванням до вислуги років період його навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.06.1992 по 15.06.1995.
В обґрунтування позовних зазначає, що проходив військову службу, з 29.11.2013 по 11.02.2014 перебував у розпорядженні першого заступника начальника Генштабу Збройних сил України та був прикомандирований до ВЧ А2378 (м. Львів).
11.02.2014 позивача виключено із списків особового складу частини та звільнено в запас за п. "д" на підставі наказу.
Вислуга військовослужбовця на момент звільнення становить 21 календарний рік та 6 місяців, що підтверджується послужним списком позивача.
У серпні 2015 позивач звернувся до Департаменту фінансів Міністерства оборони України із заявою, в якій просив скласти основний розрахунок щодо обчислення вислуги років позивача як військовослужбовця для подальшого призначення та виплати пенсії.
Однак, відповідачем відмовлено позивачу у складанні зазначеного розрахунку через відсутність підстав для цього, про що повідомлено листом від 09.09.2016 №248/3/6/2476/3659.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та відповідно звернувся до суду із даною позовною заявою.
В судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Від представника відповідача до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого позов не визнає, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки відповідно до наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" визначено, що до вислуги років для призначення пенсії не зараховуються періоди перебування у військових частинах як вихованці та юнги, а також навчання у військових ліцеях, суворівському та нахімовському училищах. Оскільки ОСОБА_1 під час навчання у ліцеї він був неповнолітнім, а необхідною умовою прийняття на військову службу є, зокрема, досягнення громадянином України відповідного віку, то навчання у Львівському військовому ліцеї не можна вважати проходженням військової служби.
Одночасно із запереченням на адміністративний позов, представником відповідача надане клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, через пропуск строку звернення до адміністративного суду із даним позовом.
Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов висновків про задоволення адміністративного позову, враховуючи наступне.
Судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду з наступних підстав.
Представник відповідача вказує, що позивач дізнався про порушення його праві згідно листа №248/3/6/2476/3659 від 09.09.2016, а з позовом до суду звернувся 21.11.2015. Посилаючись на ч. 3 ст. 99 КАС України (для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк), вважає, що позивач пропустив строк звернення до суду.
Статтями 99 та 100 КАС України визначені строки звернення до адміністративного суду та наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач 10.08.2016 звертався до відповідача із заявою в якій просив скласти основний розрахунок обчислення вислуги років. Однак відповідачем відмовлено у наданні розрахунку вислуги років листом від 09.09.2016.
До даних правовідносин підлягає застосуванню шестимісячний строк, визначений ч. 2 ст. 99 КАС України, перебіг якого розпочинається 09.09.2016 - повідомлення позивача про відмову в наданні розрахунку вислуги років.
За таких обставин шестимісячний строк звернення до суду позивачем не пропущено, клопотання представника відповідача є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 11.02.2014 звільнений у запас за пунктом "д" (через сімейні обставини), на підставі наказу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України по особовому складу №32 від 06.02.2014.
13.02.2015 позивач звернувся із заявою до відповідача в якій просив провести відповідний розрахунок обчислення вислуги років та надати письмовий документ для подальшого призначення пенсії за вислугою років.
ОСОБА_2 управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 28.02.2015, у наданні розрахунку вислуги років відмовлено, повідомлено, що вислуга становить 18 років 06 місяців яка, на думку кадрового органу Міністерства оборони України, обчислюється з моменту зарахування ОСОБА_1 курсантом відділення військової підготовки при Державному університеті "Львівська політехніка" (з 01.08.1995 по день звільнення 11.02.2014.)
Вважаючи протиправною вказану відмову, позивач оскаржив її Хмельницькому окружному адміністративному суді та постановою суду від 05.08.2015 вирішено адміністративний позов задоволити. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України щодо відмови у проведенні та наданні ОСОБА_1 розрахунку вислуги років військовослужбовця для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язати Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України скласти і надати попередній розрахунок вислуги років військовослужбовця ОСОБА_1 і передати його разом з особовою справою до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для складення основного розрахунку вислуги років для призначення пенсії. Зобов'язати Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України під час здійснення попереднього розрахунку зарахувати до вислуги років на пенсію військовослужбовця ОСОБА_1 період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.06.1992 по 15.06.1995.
Дане рішення набрало законної сили 29.09.2015.
На виконання вказаного рішення суду від 05.08.2015, Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, який пред'явлений позивачем до примусового виконання.
Постановою державного виконавця про закінчення виконавчого провадження зазначено повне виконання рішення суду від 05.08.2016 та зазначено, що розрахунок вислуги років разом з особовою справою 07.06.2016 направлено до Міністерства оборони України (Департамент фінансів) з метою складання основного розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1
У зв'язку із цим позивач у 10.08.2016 звернувся до Міністерства оборони України (Департамент фінансів) із заявою, в якій просив скласти основний розрахунок щодо обчислення вислуги років позивача як військовослужбовця для подальшого призначення та виплати пенсії.
Однак, відповідачем відмовлено позивачу у складанні зазначеного розрахунку через відсутність підстав для цього, про що повідомлено листом від 09.09.2016 №248/3/6/2476/3659.
З даною відмовою позивач не погодився, оскарження її є предметом розгляду даної справи.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) початком перебування на військовій службі вважається, зокрема, день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.
Відповідно до п. 2.9. Наказу Міністерства оборони України "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" від 14.08.2014 N530 (далі - Наказу), обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.
Згідно п. 2.11. Наказу, до загального страхового стажу для призначення пенсій за вислугу років з урахуванням страхового стажу включаються в календарному обчисленні періоди, указані в статтях 56 - 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 2.12. Наказу обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється: Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, ОСОБА_2 управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь особового складу (персоналу) командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу (особового складу) органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за кадрову роботу в структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування.
При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3). У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію (п. 2.13. Наказу).
Пунктом п. 2.15. визначено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу (персоналу) та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу (персоналу) для долучення до особової справи військовослужбовця.
Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26.06.2006 по справі 2а-758/2006 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини А-0988 про зарахування навчання у військовому ліцеї в строк військової служби, адміністративний позов задоволено. Зобов'язано командування військової частини А-0988 зарахувати ОСОБА_1 строк навчання в Львівському військовому ліцеї в загальний безперервний строк військової служби та вважати початком проходження військової служби з 17.07.1992.
Вказана постанова набрала законної сили 07.07.2006.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суд зазначає, що в матеріалах справи знаходиться послужний список ОСОБА_1, згідно якого зазначено, що капітан юстиції ОСОБА_1, колишній помічник начальника центру з правової роботи 125 центру забезпечення речовим майном і зберігання техніки майна речової служби Тилу Збройних сил України на військову службу призваний 17.07.1992 Личаківським РВК м. Львова, військову присягу прийняв 10.09.1995 у ВІ при ДУ "ЛП". Проходження військової служби - зазначено з 17.07.1992 по 06.02.2014.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст.ст. 11, 71, 86 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, в зв'язку з чим підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163 , 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України (Департамент фінансів) щодо відмови ОСОБА_1 у складенні основного розрахунку вислуги років військовослужбовця із зарахуванням до вислуги років період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.07.1992 по 15.06.1995 для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зобов'язати Міністерство оборони України (Департамент фінансів) скласти основний розрахунок вислуги років військовослужбовця ОСОБА_1 із зарахуванням до вислуги років період навчання у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут з 17.07.1992 по 15.06.1995.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3