Постанова № 63874668, 30.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2016
Номер справи
815/6825/16
Номер документу
63874668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6825/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Соколова М.С.,

за участі:

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобовязання видати довідку, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, (надалі по тексту ОСОБА_1, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії Головного Управління ДФС в Одеській області викладені в листі від 21.11.2016 року № 1510/В/15-32-05-01-08 щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію станом на 01.12.2015 року та станом на 01.05.2016 року, про зобовязання Головного Управління ДФС в Одеській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та станом на 01.05.2016 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців та із зазначенням всіх складових заробітної гнати по посаді заступника начальника відділу (в тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилаючись на приписи Конституції України, Закону України «Про державну службу» постанови Кабінету Міністрів України: «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» від 09.12.2015 року, «Про деякі питання оплати праці держслужбовців в 2016 році» від 06.04.2016 року № 292, рішення КСУ від 22.05.2008 року № Ю-рп/2008, постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, зазначила, що 16.11.2016 року вона звернулась із заявою, до Головного управління ДФС в Одеській області про видачу довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» у звязку із підвищенням посадових окладів, державних службовців з 01.12.2015 року та з 01.05.2016 року за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-3. Проте, листом від 21.11.2016 року № 1510/В/15-32-05-01-08, відповідачем повідомлено, що листом Державної фіскальної служби України від 25.08.2016 року № 28751/7/99-99-05-01-04-17 «Про направлення розяснення щодо перерахунку пенсій» були надіслані розяснення Міністерства соціальної політики України. Згідно наданих розяснень підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні. Позивач вважає висновок Головного управління ДФС в Одеській області, викладений у вищевказаному листі, передчасним та таким, що суперечить Конституції України та Закону України «Про державну службу». 17.01.2011 року позивачку було звільнено з посади заступника начальника відділу адміністрування ресурсних (рентних) та неподаткових платежів, платежів за землекористування та місцевих податків і зборів управління оподаткування юридичних осіб Державної податкової адміністрації в Одеській області за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію. Позивач зазначила в позові, що звернулась за довідкою про заробітку плату, що подається для розрахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (розраховано) пенсію, за формою, затвердженою постановою правління ПФУ № 15-1 від 04.09.2013 року. Питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій непрацюючим держслужбовцям є виключною компетенцією територіальних органів Пенсійного фонду України в яких особа перебуває на обліку як одержувач пенсії. Пенсія призначалась Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виходячи з 89% від сум отриманої заробітної плати на момент призначення пенсії, що підтверджується копією протоколу 16025 від 22.02.2011 року. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Пенсія була призначена з 18.01.2011 року тому відповідач не може застосовувати положення Закону «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, що набув чинності із 01 травня 2016 року, оскільки цим Законом на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення із набуттям чинності цього Закону, тобто із 05 травня 2016 року, а відтак не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, що не позбавляє позивачку права на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, з якої призначено пенсію. До правовідносин сторін повинні застосовуватися приписи статті 37 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії).

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві і просила задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача надавала до суду заперечення до адміністративного позову, де зазначено, що ГУ ДФС в Одеській області ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1, вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, на заяву позивача ГУ ДФС в Одеській області було надано вичерпну відповідь. Право на перерахунок пенсії, яким хоче скористатися ОСОБА_1, безпосередньо було визначено в п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 внесено зміни, до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким вилучено пункт 4 постанови, щодо порядку обчислення заробітної плати при проведені перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Згідно листа Державної фіскальної служби України від 26.04.2016 року № 14876/7/ 99-99-05-0К04Д7 «Про надання розяснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсій» з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні. Відповідно до розяснення Міністерства соціальної політики України «Щодо надання довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям» 01.11.2016 року, зазначено, що норма щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям містилася в статті 37-1 Закону України «Про державну службу. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1) виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2.

В судовому засіданні представник відповідача 14.12.2016 року заперечувала проти задоволення адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в запереченнях до позовної заяви.

В судове засідання 27 грудня 2016 року представник відповідача не зявилася, належним чином та завчасно повідомлена про день час та місце розгляду справи, що підтверджено розпискою (а.с. 50).

Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 в період з 28.03.1997 року по 17.01.2011 року працювала в Державній податковій адміністрації в Одеській області. З 19.12.2007 року працювала на посаді заступника начальника відділу адміністрування ресурсних (рентних) та неподаткових платежів, платежів за землекористування та місцевих податків і зборів управління оподаткування юридичних осіб, що підтверджено записами в трудовій книжці позивачки (а.с. 12-17). 17 січня 2011 року позивачка звільнена з посади у звязку з виходом на пенсію за віком стаття 38 КЗпП України.

Позивачці призначено пенсію на умовах державного службовця, що підтверджено протоколом УПФУ в Малиновському районі м. Одеси від 22.02.2011 року № 16025 (а.с. 18).

16 листопада 2016 року позивачка звернулась до Головного управління ДФС в Одеській області із заявою де посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році» просила видати довідки про розмір заробітної плати, державного службовця на посаді заступника начальника за грудень 2015 року та травень 2016 року з урахуванням наступних сум посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років з вказанням відсотків, надбавки за високі досягнення в праці та виконання особливо важливої роботи (50%), премії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань (а.с. 20).

ГУ ДФС у Одеській області 21.11.2016 року за вихідним № К510/В/15-32-05-01-08 з посиланням на лист ДФС України від 25.08.2016 року № 28751/7/99-99-05-01-04-17 «Про надання розяснень щодо перерахунку пенсій», повідомило позивача, що відсутні підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року (а.с. 21).

З аналізу приписів нормативних актів судом встановлено, що в період до 30 квітня 2016 року відносини з приводу пенсійного забезпечення державних службовців регулювались положеннями Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України (редакція Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII).

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 (редакція чинна до 23.09.2016 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60 (абз 1). У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови (абз 2).

Приписами п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою Правління пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 р. за № 1661/24193.

Згідно з постановою Правління пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за № 1020/29150, положення про запровадження вказаної форми довідки були виключені.

Положеннями ч.3 ст. 2 КАС України, передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд враховує, що відбулися зміни у законодавстві: набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII; втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865; скасовано положення постанови Правління пенсійного фонду України про форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, інформація про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років) державного службовця, який обіймає посаду, що є аналогічною тій, на якій працювала позивачка.

Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», передбачено, що публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 19 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Отже, запитувана позивачем інформація є публічною інформацією у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI, а відповідач, в силу приписів ст. 13 вказаного Закону, належить до розпорядників публічної інформації, у тому числі й тої, яку запитувала позивачка.

Відповідно до приписів ч.2 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», громадянин не зобов'язаний пояснювати причини та цілі, для яких він потребує доступу до публічної інформації, а на суб'єкта владних повноважень - розпорядника інформації Законом покладено обов'язок надати запитувану інформацію громадянину незалежно від того, передбачена законодавством форма надання такої інформації (форма довідки) або ні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, призначення (перерахунок) і виплата пенсій громадянам України належить до повноважень Пенсійного фонду України та його територіальних органів.

Відмовляючи позивачу у видачі довідки у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії, відповідач фактично перебрав на себе функції Пенсійного фонду України та перевищив свої повноваження.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач в заяві від 16.11.2016 року адресованій до ГУ ДФС в Одеській області просила видати довідки про заробітну плату державного службовця на посаді заступника начальника відділу за грудень 2015 року та травень 2016 року, при цьому було відсутнє посилання на постанову Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року

В адміністративному позові ОСОБА_1Б просила зобовязати Головне Управління ДФС в Одеській області видати довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, при цьому послалася на постанову Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, якою було затверджено форму довідки про складові заробітної плати що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»

Однак, на підставі Постанови Пенсійного фонду № 15-2 від 04.07.2016 року, виключено довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача в частині зобовязання відповідача видати ОСОБА_1Б довідки за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1). Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ч.2).

За наведених обставин, суд, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 11 КАС України, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, шляхом визнання протиправним рішення Головного управлінню ДФС в Одеській області про відмову у видачі довідок ОСОБА_1, що викладене у листі від 21.11.2016 року № 1510/В/15-32-05-01-04 та зобовязати Головне управління ДФС в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2016 року (вхідний № В/1337) та видати ОСОБА_1 запитуємі довідки про заробітну плату.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 71 КАС України), та згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 11, 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними рішення Головного управлінню ДФС в Одеській області про відмову у видачі довідок ОСОБА_1 викладене у листі від 21.11.2016 року № 1510/В/15-32-05-01-04.

Зобовязати Головне управління ДФС в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.11.2016 року (вхідний № В/1337) та видати ОСОБА_1 запитуємі довідки про заробітну плату.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.12.2016 року.

Суддя Вовченко O.A.