Постанова № 63858692, 27.12.2016, Тетіївський районний суд Київської області

Дата ухвалення
27.12.2016
Номер справи
380/1511/16-а
Номер документу
63858692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

27.12.2016 Провадження по справі № 2-а/380/27/16

Справа № 380/1511/16-а

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

27 грудня 2016 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді : Лісовенка П.І.

при секретарі : Романовській Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови їй в перерахунку призначеної пенсії за вислугу років; зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% суми середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Київської області від 01.09.2016 року №18ф-359 вих., починаючи з 4 жовтня 2016 року та виплачувати перераховану пенсію після поновлення виплати; стягнути з відповідача на її користь витрати зі сплати судового збору в розмірі 1102грн. 42коп. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у 2009 році їй призначено пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, в розмірі 90% середнього заробітку, яку вона отримувала в період з 2009 року до 01.04.2015 року. Оскільки, на даний час вона працює на посаді, передбаченій ЗУ «Про державну службу», призначена їй пенсія з 01.04.2015 року не виплачується. 04.10.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки, виданої прокуратурою Київської області про заробітну плату за посадою, з якої вийшла на пенсію. Проте, відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що з 01.01.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

В судове засідання на 06.12.2016 року позивач ОСОБА_1 надіслала на адресу суду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, зокрема, просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови їй в перерахунку призначеної пенсії за вислугу років; зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років, без обмеження її максимальним розміром, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% суми середнього заробітку, на підставі довідок прокуратури Київської області від 01.09.2016 року №18ф-359 вих. Та 25.11.2016 року №18ф-490, починаючи з 4 жовтня 2016 року та виплачувати перераховану пенсію після поновлення виплати; стягнути з відповідача на її користь витрати зі сплати судового збору в розмірі 1102грн. 42коп.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибула, в позовній заяві просить справу розглядати за її відсутності.

Представники відповідача управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 позовні вимоги не визнають, посилаючись на письмові заперечення.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київській області і у 2009 році їй призначено пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, в розмірі 90% середнього заробітку, яку вона отримувала в період з 2009 року до 01.04.2015 року.

04.10.2016 року позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київській області про перерахунок пенсії. (а.с.19-20).

Листом управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області від 18.10.2016 року №29/Ж-04, ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно поданої заяви від 04.10.2016 року, оскільки, підстав для проведення перерахунку відповідно до норм Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями, не має. Крім того, з 01.01.2015 року Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури. (а.с.21-22).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно дост.46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до п. 6 ч. 1ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.ч.13,14 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»,обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цимЗакономта іншими законами, крім пільг, які встановлені абзацом першим частини третьоїстатті 49 цього Закону.

Частиною 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача права на пенсію), було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Однак, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії частину 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру» викладено в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.».

З аналізу вищенаведених норм, враховуючи, що за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цимЗакономта іншими законами, вбачається, що позивач не втратила права на перерахунок призначеної їй раніше пенсії, незважаючи на те, що Кабінетом Міністрів України так і не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України №3668-VIзміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України №3668-VI,не зазнали.

Такий висновок узгоджується із висновком Вищого адміністративного суду України, викладеним в ухвалах від 19.05. 2016 року в справі №463/2228/15-а (К/800/41001/15), та від 18.10. 2016 року в справі №156/202/16-а (К/800/19212/16).

Вирішуючи питання про застосування цьогоЗаконув часі, суд вважає, що згідно ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост.17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99в справі щодо права на пільги та від 20.03. 2002 року № 5-рп/2002 в справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Зі змісту наведених правових норм вбачається порушення прав позивача внаслідок відмови управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області в перерахунку пенсії.

Щодо позовних вимог виплачувати позивачу перераховану пенсію після поновлення виплати, то суд вважає, що дана вимога є передчасною, оскільки, як зазначає і сама позивачка в адміністративному позові, на даний час вона працює на посаді, передбаченій Законом України «Про державну службу» тому, призначена пенсія їй тимчасово не виплачується.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Здійснені позивачем і документально підтверджені судові витрати у виді сплаченого судового збору в сумі 1102грн. 42коп. також підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19,22,46,92 Конституції України, Законом України «Про прокуратуру», ст.ст.2,6, 69-71,94,160,162,163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку призначеної пенсії за вислугу років.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок призначеної їй пенсії за вислугу років, без обмеження граничного розміру, з 4 жовтня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% суми середнього заробітку на підставі довідок прокуратури Київської області від 01.09.2016 року №18ф-359 та від 25.11.2016 року №18ф-490.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, юридична адреса: 09800, Київська область, м.Тетіїв, вул.Цвіткова,11, ідентифікаційний код 22201466, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, понесені судові витрати у виді судового збору в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) гривень 42 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.

Суддя: П.І.Лісовенко