Провадження № 2-а/235/168/16
Справа № 235/6075/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
28 грудня 2016 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.,
при секретарі Долгопольської А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ
адміністративну справу за адміністративним позовом Українського державного підприємства поштового зв»язку « Укрпошта» до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 державне підприємство поштового звязку « Укрпошта» в особі Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку « Укрпошта» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що листом № 57 від 14.01.2016 року він звернувся до УСЗН Покровської міської ради з проханням забезпечити виконання гарантованих державою виплат щодо збереження заробітку мобілізованим на час призову. До вказаного листа було долучено звіт про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та введення воєнного стану , а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у звязку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у звязку з прийняттям на військову службу за контрактом у грудні 2015 року. За наслідком розгляду вказаного листа відповідач листом № 06/0051 від 15.01.2016 року повідомив ЦПЗ № 8 про те, що в державному бюджеті на 2016 рік на виконання Постанови КМУ від 04.03.2015 року № 105 « Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям» у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період» та постанови КМУ від 04.03.2015 року № 105 бюджетні кошти не передбачено. У звязку з чим, у 2016 році звіти про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період згідно з додатком 1 від підприємств для відшкодування прийматись не будуть. Листом № 01-06/0679 від 13.04.2016 року відповідачем звіт було повернуто ЦПЗ № 8. Позивач вважає відмову протиправною та такою, що порушує його права та інтереси та просить суд визнати протиправним дій відповідача та зобов'язати останнього вчинити дії, зокрема, прийняти подані позивачем звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період за грудень 2015 рік.
Представник позивача в судове засідання не зявився, просили справу слухати без участі представника.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день і час слухання справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про день і час слухання справи, без поважних причин розгляд справи може не відкладатись і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що згідно листа Центру поштового зв»язку № 8 ДД УДППЗ № 57 від 14.01.2016 року 05.01.2016 року була перерахована заробітна плата за грудень у сумі середнього заробітку працівникові, призваного на військову службу ОСОБА_2 на картрахунок .( а.с. 5).
Вказаним листом підприємство Красноармійське УСЗН компенсувати суму у розмірі 3460,12 грн, вказану в додатку № 1 за січень 2016 рік . ( а.с. 5)
До вказаного листа було долучено Звіт про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв'язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв'язку з прийняттям на військову службу за контрактом за грудень 2015 року щодо ОСОБА_2 ( а. с. 6)
15.01.2016 рокупозивачем Звіт про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період повернуто без виконання з посиланням на те, щоЗаконом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»бюджетну програму на виплату компенсації підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування та форми власності та ФОП у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період не встановлено, тому здійснити компенсацію за 2015 рік не має можливості.
Правомірність та обґрунтованість відмови відповідача в здійсненні відшкодування сплаченого позивачем середнього заробітку мобілізованим працівникам позивача є предметом спору переданого на вирішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Частиною 1ст. 39 Закону України « Про військовий обов»язок і віськову службу» від 25.03.1992 року № 2232-Х11(далі - Закон № 2232-XII) встановлено зокрема, що призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом таЗаконом України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертоюст. 119 КЗпП України, а також частиною першою статті 51, частиною п'ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п'ятою статті 61 Закону України "Про освіту" (ч. 2ст. 39 Закону 2232-XII).
На час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.
Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України « Про військовий обов»язок і військову службу» і « Про альтернативну ( невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.
За працівниками, призванимина строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - працівники), за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» (далі - бюджетні кошти) визначений Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженимПостановою КМУ від 04.03.2015 року № 105 відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП( далі-Порядок № 105).
Пунктом 2 Порядку № 105 визначено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім міст Києва та Севастополя) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення.
Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком з Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.
Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави дійти висновку, що за громадянами України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставіУказу президента від 17.03.2014 № 303 «Про часткову мобілізацію», згідно із Законом України від 20 травня 2014 року N 1275-VII, зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, і компенсується із бюджету з урахування ч. 3 ст. 119 КЗпП у відповідності до Порядку №105.
Поряд з цим, виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначеніст. 115 КЗпП (п. 6 Порядку №105), у той час коли, бюджетні кошти в силу присів пунктів 3 Порядку №105 спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу, не більше одного року (далі - компенсация).
Таким чином, враховуючи, що дію ч. 3 ст. 119 КЗпП поширено на громадян України, які починаючи з 18 березня 2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію», дія Порядку №105 поширюється на виплату підприємствам компенсаційних витрат на виплату середнього заробітку таким працівникам.
З вказаного слідує, що відповідачем не було виконано покладених на нього законом зобов'язань та протиправно не внесено надані позивачем відомості у Звітах про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за грудень 2015 рік до Зведеного звіту відповідача до Департаменту соціальної політики КМДА.
Суд вважає за необхідне зауважити, що компенсація підприємствам витрат на виплату середнього заробітку передбачена ч. Ст. 119 КЗпП , у той час коли, Порядок №105 деталізує механізм отримання відповідних компенсацій.
Окрім того, щодо посилань відповідача в листі № 01-06/0679 від 13.04.2016 року на відсутність бюджетних асигнувань для таких виплат, суд зазначає наступне.
Європейський Суд у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення Суду). У зв'язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, таЗакону України «Про Державний бюджет»на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон.
При цьому, суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 «Бурдов проти Росії»).
Таким чином, враховуючи, що за підприємствами, установами та організаціями, працівники яких призвані на військову службу, закріплене право на відшкодування виплаченого середнього заробітку таким працівникам за рахунок коштів державного бюджету, зокрема за грудень 2015 року, - відсутність відповідних бюджетних асигнувань не позбавляє наявного у позивача права на відшкодування понесених витрат.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В той же час, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Українського державного підприємства поштового звязку « Укрпошта» до Управління соціального захисту населення Покровської міської ради про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати невключення УСЗН Покровської міської ради відомостей, наданих Центром поштового звязку № 8 Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку « Укрпошта» листом № 57 від 14.01.2016 року у звіті про фактичні витрати на виплату компенсації виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за грудень 2015 рік до Зведеного звіту (додаток №2 по «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період») протиправною бездіяльністю;
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради включити надані Центром поштового звязку» Укрпошта» листом № 57 від 14.01.2016 року відомості у звіті про фактичні витрати на виплату компенсації за грудень 2015 рік до Зведеного звіту про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та які підлягають звільненню з військової служби у звязку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у звязку з прийняттям на військову службу за контрактом та надати зведений звіт про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за формою згідно з додатком 2 та копію Звіту Центру поштового звязку № 8 Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового звязку « Укрпошта» про фактичні витрати на виплату компенсації з бюджету середнього заробітку працівникам за грудень 2015 року за формою згідно з додатком 1 до Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА.
Присудити на користьУкраїнського державного підприємства поштового звязку « Укрпошта» судові витрати в сумі 1378грн. за рахунок бюджетних асигнуваньУправління праці та соціального захисту населення Покровської міської ради
Суддя: