№ 233/6494/16-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2016 року Слідчий суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Міросєді А. І., при секретарі Ульянцевій С.А., за участю прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, слідчого СВ Костянтинівського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2, розглянув клопотання слідчого СВ Костянтинівського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення перевірки дотримання вимог законодавства про працю, у кримінальному провадженні № 12016050380000997 від 19 серпня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України,
перевіривши надані матеріали клопотання у кримінальному провадженні № 12016050380000997 від 19 серпня 2016 року, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по доданих матеріалах, заслухавши прокурора Чернякову Г.О., слідчого Редченко О.А., -
в с т а н о в и в :
Слідчий СВ Костянтинівського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення перевірки дотримання вимог законодавства про працю, вказуючи на те, що СВ Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування за фактом розтрати бюджетних коштів, виділених для нарахування та виплати заробітної плати працівникам ДНЗ № 9 «Оленка» посадовими особами вказаного дитячого закладу.
19 серпня 2016 року даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12016050380000997, за ознаками кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 191 КК України.
У ході розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що згідно заяви начальника Управління освіти Костянтинівської міської ради ОСОБА_3 посадовими особами дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка» у період з 2012 року по жовтень 2016 року було привласнено та розтрачено бюджетні кошти, виділені для нарахування заробітної плати.
Дошкільний навчальний заклад № 9 «Оленка», розташований за адресою: вул. Магістральна, 69 м. Костянтинівка Донецької області, згідно структурі підпорядковується Управлінню освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879), юридична та фактична адреса: п-т. Ломоносова, 150 м. Костянтинівка Донецької області.
З метою підтвердження або спростування фактів порушень законодавства про оплату праці виникла необхідність в проведенні позапланової перевірки Дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка», який підпорядковується Управлінню освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879), з питань дотримання вимог законодавства про працю.
У судовому засіданні прокурор, слідчий підтримали клопотання з підстав зазначених у ньому.
Заслухавши прокурора, слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки, слідчий суддя дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що 19 серпня 2016 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України. Кримінальному провадженню присвоєно номер 12016050380000997.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженніне захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному врозділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2ст. 93 КПК.
Відповідно доУказу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці»(далі Положення) державним органом виконавчої влади, яким здійснюється контроль за додержанням законодавства про працю є Державна інспекція України з питань праці.
Відповідно до абз.1 п.4 Положення Державна інспекція України з питань праці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно відформ власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб,Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органамимісцевогосамоврядування(далі - роботодавці) законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, пільг для працівників, які поєднують роботу з навчанням, дотримання трудової дисципліни, умов праці жінок, молоді, інвалідів, надання пільг і компенсацій за важкі та шкідливі умовипраці,забезпеченняспеціальнимодягомі спеціальним взуттям, засобами індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, молоком і лікувально-профілактичним харчуванням; проведення обов'язкових медичних оглядів працівників певних категорій; дотримання режимів працітаіншихнорм законодавства.
Відповідно до абз. 5 п.6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право здійснюватибезперешкодноперевіркиувиробничих, службових та адміністративних приміщеннях в роботодавця, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями,зметоюнагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавця, необхідні для виконання повноважень копіїабо витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю та законодавством про зайнятість.
Порядок та підстави проведення перевірок врегульованіЗаконом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідност. 35 Закону України «Про оплату праці»контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 року №386/2011 від 06.04.2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці» є Державна інспекція України з питань праці (далі - Положення).
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 Положення, Держпраці України до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до абз. 4-5 п. 3 Наказу Мінсоцполітики України № 390 від 02.07.2012 року «Про затвердження Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів» - Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначенихЗаконом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно ч. 4ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогамиКримінального процесуального кодексу України.
Згідно із п. 2 ч. 1Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Але, відповідно до п.п. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено п. 4 ч.2 ст. 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 6ст. 9 КПК Україниу випадках, коли положення цьогоКодексуне регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1ст. 7 КПК України.
Матеріали перевірки Державної інспекції України з питань праці щодо дотримання вимог законодавства про працю, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, в тому числі правомірності дій посадових осіб Дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка», який підпорядковується Управлінню освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879) з питань дотримання вимог законодавства про працю.
Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки Дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка», який підпорядковується Управлінню освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879), неможливо отримати іншим способом, як тільки отримання дозволу на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про працю Управління освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879), а саме підпорядкованого структурного підрозділу Дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка», Головним управлінням Держпраці у Донецькій області, що мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, і неможливо отримати відомості в інший спосіб.
На підставі викладеного, з метою отримання матеріалів перевірки Головним управлінням Держпраці у Донецькій області, що мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись ст.ст. 40, 93 КПК України, абз.1 п.4, абз. 5 п.6 Указу Президента України від 6 квітня 2011 року N386/2011 «Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 35 Закону України "Про оплату праці", ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», п. 2 ч. 1Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014 року,-
у х в а л и в :
Клопотання слідчого СВ Костянтинівського ВП Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення перевірки дотримання вимог законодавства про працю у кримінальному провадженні № 12016050380000997 від 19 серпня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, задовольнити частково.
Надати дозвіл Головному управлінню Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82) на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства про працю Управління освіти Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 02142879), юридична та фактична адреса: п-т Ломоносова, 150 м. Костянтинівка Донецької області, а саме підпорядкованого структурного підрозділу Дошкільного навчального закладу № 9 «Оленка», який розташований за адресою: вул. Магістральна, 69 м. Костянтинівка Донецької області за період з 2012 року по жовтень 2016 року.
Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя