Справа № 161/16308/16-п
Номер провадження: 3/161/4362/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Луцьк 29 грудня 2016 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Ковальчук В.О., з участю прокурора Сасюк Л.О., захисника ОСОБА_1, особи яка притягається до відповідальності ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань названого суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, вищою освітою, голови Фермерського Господарства Аміла, депутата Волинської обласної ради сьомого скликання, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, задовільним станом здоровя, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, не підданого адміністративному стягненню,
за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
Згідно рішення № 1/1 від 26 листопада 2015 року Волинської обласної територіальної виборчої комісії Про інформацію Волинської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів обласної ради ОСОБА_2 обрано депутатом Волинської обласної ради, сьомого скликання, який відповідно до п.п. б, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України Про запобігання корупції являючись суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення, порушив обмеження, передбачені ч. 1 ст. 28 Закону України Про запобігання корупції.
Так, 10 березня 2016 року відповідно до протоколу засідання № 5 Пленарного засідання, позачергової третьої сесії, Волинської обласної ради, обговорювалось питання про погодження на приведення існуючого поділу лісів Фермерського Господарства Аміла Турійського району, головою якого являється ОСОБА_3, у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок,
Однак, при наявності приватного інтересу голови ФГ Аміла ОСОБА_3 та представницькими повноваженнями депутата Волинської обласної ради, сьомого скликання ОСОБА_3, він як депутат Волинської обласної ради, сьомого скликання ОСОБА_3, не вчинив дій під час виконання вказаних повноважень у встановленому законом випадку, передбаченому п.2 ч.1 ст.28 Закону України Про запобігання корупції, а саме: не повідомив пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів колегіальний орган-постійну комісію з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією Волинської обласної ради, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, не повідомив Національне агенство з питань запобіганню корупції, голову Волинської обласноЇ ради, перед прийняттям рішення Волинської обласної ради № 3/ 36 від 10 березня 2016 року фермерському господарству Аміла погодження приведення існуючого поділу лісів (вул.. Механізаторів, 33, с. Радовичі, Турійський район, Волинська область, 44850) у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, про наявність реального конфлікту інтересів.
Окрім того, 10 березня 2016 року, ОСОБА_3, перебуваючи на Пленарному засіданні, позачергової третьої сесії, Волинської обласної ради, під час прийняття, рішення Волинської обласної ради № 3/ 36 від 10 березня 2016 року фермерському господарству Аміла погодження приведення існуючого поділу лісів (вул.. Механізаторів, 33, с. Радовичі, Турійський район, Волинська область, 44850) у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, порушив вимоги п.3 ч.1 ст.28, ч.2 ст.35 Закону України Про запобігання корупції , вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, під час поіменного голосування, використовуючи картку електронної системи Віче, голосував за прийняття зазначеного рішення.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП адміністративних правопорушень не визнав та в письмових поясненнях зазначив, що в день голосування по рішенню № 3/36 від 10 березня 2016 року він подав та зареєстрував до голосування, голові Волинської обласної ради ОСОБА_4 листа за вхідним номером 1121/45/1-16, в якому повідомив його, як свого безпосереднього керівника, про потенційний конфлікт інтересів, що виникає у нього при прийнятті такого роду рішення Волинською обласною радою.
Окрім того, ОСОБА_2 зазначив, що голова Волинської обласної ради ОСОБА_4 є його безпосереднім керівником підтверджується вимогами Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, а саме ст.ст. 47, 49, 55 Закону, а тому згідно п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України Про боротьбу з корупцією він повідомив його як свого керівника, а тому в його діях немає складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Разом з тим, ОСОБА_2 зазначив, що він не голосував при прийнятті Волинською обласною радою рішення № 3/36 від 10.03.2016 року Про погодження на приведення існуючого поділу лісів ФГ Аміла Турійського району у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, можливо, хтось при проведенні голосування натиснув кнопку замість нього.
Також, ОСОБА_2 зазначив, що відповідно ч. 1ст. 1 Закону України Про запобігання корупціїта примітки дост. 172-7 КпАП Україниреальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на обєктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 40 Лісового кодексу України під час поділу лісів на відповідні категорії встановлюються межі лісових ділянок кожної категорії.
Виходячи з клопотання щодо приведення існуючого поділу лісів у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, що погоджувалося Волинською обласною радою, всі ліси ФГ Аміла віднесені до однієї категорії експлуатаційні ліси, а тому поділу лісів ФГ Аміла на категорії не відбулося, нових земель чи нових лісів ФГ Аміла виділено не було.
Волинська обласна рада відповідно до положень постанови КМУ № 733 від 16.05.2007 року виконує лише проміжну погоджувальну роль, а кінцеве рішення з приводу поділу лісів на категорії приймає на підставі п. 17 вказаного Порядку Держлісагентство.
Разом з тим, ОСОБА_2 зазначив, що в разі, якщо він дійсно голосував при прийнятті депутатами рішення № 3/36 від 10.03.2016 року в його діях не вбачається наявності суперечності між його приватними інтересами, як голови ФГ Аміла та його представницькими повноваженнями як депутата Волинської обласної ради, оскільки на сесії голосувалося технічне питання, що не пов'язане з наданням будь-яких преференцій чи переваг ФГ Аміла. Сам по собі факт отримання погодження при Поділі лісів на категорії у відповідності до Порядку, встановленого КМУ, не є матеріальним благом чи будь-якою перевагою, яку могло би отримати таким чином ФГ Аміла через його службове становище.
З врахуванням зазначеного, ОСОБА_2 вважаючи, що факт приватного інтересу, який має бути чітко артикульований, не визначений взагалі; суперечність між приватним інтересом і представницькими повноваженнями із зазначенням того, в чому саме ця суперечність знаходить свій вияв, або вплив на прийняття рішення в протоколі не вказана; наявність факту реального впливу суперечності між приватним та представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення також в протоколі не вказана, а оскільки, реальний конфлікт інтересів не виникає, то просить суд: закрити провадження у справі про імовірне вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-7 ч.ч. 1,2 КУпАП, у звязку з відсутністю в його діях складу вказаних правопорушень.
Разом з тим, в підтвердження своїх доводів, ОСОБА_2 просив допитати свідка ОСОБА_5, що було судом задоволено.
В судовому засіданні досліджені докази, подані особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно рішення № 1/1 від 26 листопада 2015 року Волинської обласної територіальної виборчої комісії Про інформацію Волинської обласної територіальної виборчої комісії про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів обласної ради встановлено, що ОСОБА_2 обрано депутатом Волинської обласної ради, сьомого скликання (а.с.21-28).
Відповідно до відкритої інформації бази даних Міністерства Юстиції України Єдиний Державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що ОСОБА_2 є головою Фермерського господарства Аміла (а.с.19).
Згідно повідомлення від 2 листопада 2016 року голови з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією Волинської обласної ради ОСОБА_6 встановлено, що протягом 2016 року заяв від депутата Волинської обласної ради ОСОБА_2 щодо можливого конфлікту інтересів під час здійснення ним депутатської діяльності не розглядалося (а.с.60).
Згідно протоколу засідання № 5 Пленарного засідання, позачергової третьої сесії, Волинської обласної ради, від 10 березня 2016 року, встановлено, що обговорювалось питання про погодження на приведення існуючого поділу лісів ФГ Аміла Турійського району у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок (а.с.99).
Згідно прийнятого рішення Волинської обласної ради № 3/ 36 від 10 березня 2016 року встановлено, що фермерському господарству Аміла погоджено приведення існуючого поділу лісів (вул.. Механізаторів, 33, с. Радовичі, Турійський район, Волинська область, 44850) у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок (а.с.98).
Відповідно до протоколу засідання № 5 від 10 березня 2016 року Пленарного засідання, позачергової третьої сесії, Волинської обласної ради, встановлено, що за прийняття вказаного рішення проголосувало 34 депутати.
Згідно протоколу поіменного голосування Волинської обласної ради від 10 березня 2016 року встановлено, що за прийняття вищевказаного рішення проголосував і депутат Волинської обласної ради ОСОБА_2.
З пояснення начальника загального відділу виконавчого апарату Волинської обласної ради ОСОБА_7 встановлено, що протокол Пленарного засідання позачергової третьої сесії Волинської обласної ради від 10 березня 2016 року вівся особисто нею, в подальшому на підставі цифрової аудіо - стенограми нею був надрукований, будь-яких виправлень невідображених у цифровій аудіо-стенограмі не допускався (а.с.77).
З пояснення начальника відділу компютерних систем та програмного забезпечення виконавчого апарату Волинської обласної ради ОСОБА_8 встановлено, що голосування депутатів Волинської обласної ради відбувається за системою Віче. Вказана система працює у відповідності до активованої іменної картки кожного депутата Волинської обласної ради, без вказаної картки жоден депутат обласної ради проголосувати не може. Іменна картка депутата Волинської обласної ради ОСОБА_2, під час Пленарного засідання позачергової третьої сесії Волинської обласної ради, сьомого скликання перебувала в пульті системи на його робочому місці під номером 64 (ас.76 ).
З заяви депутата обласної ради ОСОБА_2 від 10 березня 2016 року на імя Голови Волинської обласної ради ОСОБА_4, встановлено, прохання ОСОБА_2 не враховувати його голос під час голосування питання Про погодження на приведення існуючого поділу лісів ФГ Аміла з метою недопущення порушення норм чинного законодавства (а.с.15).
З пояснення начальника відділу з питань юридичного забезпечення діяльності ради виконавчого апарату Волинської обласної ради ОСОБА_9 встановлено, що відповідну заяву від депутата Волинської обласної ради ОСОБА_2 з приводу можливого конфлікту інтересів він отримав вже після проведення сесії Волинської обласної ради що відбулась 10 березня 2016 року. Після її розгляду він проінформував першого заступника голови Волинської обласної ради ОСОБА_10, про те, що згідно чинного Законодавства України такого поняття як відкликання голосу депутата або неврахування його після проведення голосування не існує. Крім цього, останній зазначив, що особисто він правом розгляду таких заяв не наділений, такими повноваженнями наділені постійні комісії, які за дорученням голови чи заступника голови Волинської обласної ради розглядають їх на засіданнях (а.с. 78-79).
З пояснень депутатів Волинської обласної ради ОСОБА_11 та ОСОБА_12, встановлено, що робоче місце яких під час проведення пленарних засідань сесії Волинської обласної ради знаходяться поруч з робочим місцем депутата Волинської обласної ради ОСОБА_2 та вони під час обговорення та прийняття рішення на сесії Волинської обласної ради 10 березня 2016 року по питанню щодо погодження приведення існуючого поділу лісів Фермерському господарству Аміла у відповідність до порядку поділу лісів на категорії та виділення особливих лісових ділянок за депутата Волинської обласної ради ОСОБА_2 не голосували (а.с.80-82 ).
З пояснення депутата Волинської обласної ради ОСОБА_12 встановлено, що під час проведення сесії Волинської обласної ради, депутат обласної ради ОСОБА_2 не повідомляв на сесії присутніх депутатів про наявний в нього конфлікт інтересів під час прийняття рішення № 3/36 Щодо погодження приведення існуючого поділу лісів Фермерському господарству Аміла у відповідність до порядку поділу лісів на категорії та виділення особливих лісових ділянок (а.с.82 ).
З п.15 Регламенту Волинської обласної ОСОБА_3 сьомого скликання, затвердженого рішенням від 10 лютого 2016 року, за №2/3, що розміщений на сайті зазначеної ОСОБА_3 та являється загальнодоступним, встановлено, що пропозиції до проекту денного ОСОБА_3 вносяться не пізніше 22 днів до відкриття сесії, а проекти рішень ОСОБА_3 оприлюднюються на офіційному веб-сайті не пізніше, ніж за двадцять робочих днів.
Згідно п.37 Регламенту Депутат зобовязаний забезпечити належне зберігання і використання картки для голосування на весь термін його повноважень.
В судовому засіданні суд за клопотанням сторонни захисту допитав свідка ОСОБА_5, який показав, що не може ні підтвердити, ні спростувати факт голосування ОСОБА_2 під час засідання Волинської обласної ради щодо рішення по питання про погодження на приведення існуючого поділу лісів Фермерського Господарства Аміла Турійського району.
Також, ОСОБА_5 показав, що під час голосування ОСОБА_2 ходив по ряду, в якому сидів.
Таким чином, з врахуванням обєктивно проведеного аналізу поданих сторонами доказів, суд встановив, що ОСОБА_2, маючи можливість в установлений Законом час повідомити про реальний конфлікт інтересів колегіальний орган-постійну комісію з питань депутатської діяльності, місцевого самоврядування, захисту прав людини, законності, боротьби із злочинністю та корупцією Волинської обласної ради, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, Національне агенство з питань запобіганню корупції, Голову Волинської обласної ради перед прийняттям рішення Волинської обласної ради № 3/ 36 від 10 березня 2016 року фермерському господарству Аміла погодження приведення існуючого поділу лісів (вул.. Механізаторів, 33, с. Радовичі, Турійський район, Волинська область, 44850) у відповідність до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, зазначених дій не вчинив, а тому вина його у вчиненні адміністративного правопорушенні доведена.
Разом з тим, суд, з врахуванням наведеного аналізу доказів встановив, що ОСОБА_2 в умовах конфлікту інтересів проголосував за зазначене рішення обласної ОСОБА_3.
Доводи сторони захисту, що ОСОБА_2 подав заяву з повідомленням про конфлікт інтересів не спростовує його вини, оскільки така заява не подана в визначений законом час.
Разом з тим, покази свідка ОСОБА_5 не спростовують вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень.
Дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-7 КУпАП за ознаками неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї конфлікту інтересів.
Дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ч.2 ст.172-7 КУпАП за ознаками вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Обставини, що помякшують відповідальність за адміністративне правопорушення суд визнає наявність на утриманні малолітньої дитини.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідальність судом не встановлено.
При накладенні стягнення суддя враховуючи викладене, а також характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка притягується до адміністративної відповідальності, позитивну характеристику з місця проживання, ступінь його вини, наявність обставин, що помякшують відповідальність та відсутність обтяжуючих, вважає, що на ОСОБА_2 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межі санкції за більш серйозне адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, а тому з ОСОБА_2необхідно стягнути 275 гривень 60 копійок судового збору.
На підставі вказаного, керуючись п.п. б, п. 1 ч. 1 ст. 3, п. 2 ч. 1 ст. 28,35 Закону України Про запобігання корупції ст.ст.ст.ст. 24 ч.1 п.2, 27, 33,36, 283, 284 ч.1 п.1 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати виним ОСОБА_2, у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення в межі санкції, за більш серйозне адміністративне првопорушення з чила вчинених, за ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподаткованих мінімумів громадян, що в грошовому розмірі становить 5100 (пять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 , в дохід держави судовий збір в розмірі 275 (двісті сімдесят пять) гривень 60 копійок, за наступними реквізитами: найменування суду - Луцький міськрайонний суд Волинської області, назва податку - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), банк - ГУДКСУ у Волинській області, код банку 803014, номер рахунку 31214206700002, одержувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку (м. Луцьк) 22030001, ідентифікаційний код одержувача 38009628.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд, шляхом подачі апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Луцького міськрайонного суду В.О. Ковальчук
Суддя Луцького міськрайонного суду В.О. Ковальчук