ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 року м. Київ К/800/19346/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Пасічник С.С.,
Стародуба О.П.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Департаменту охорони здоров'я Харківського обласної державної адміністрації про визнання відмови протиправною, зобов'язання надати запитувану інформацію,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Департаменту охорони здоров'я Харківського обласної державної адміністрації на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2013 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 (далі - позивачі) звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просили:
- визнати відмову начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В. у задоволенні запиту ОСОБА_5 та ОСОБА_4 від 7 березня 2013 року за №Я-563 з посиланням на відсутність цієї інформації у статистичній звітності протиправною;
- визнати відмову начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В. у задоволенні запиту ОСОБА_5 та ОСОБА_4 від 7 березня 2013 року за №Я-564 з посиланням на відсутність цієї інформації у статистичній звітності протиправною;
- зобов'язати Галацана О.В., який обіймає посаду директора Департаменту охорони здоров'я Харківської ОДА, який є правонаступником ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА, відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я Харківської ОДА та, затвердженого розпорядженням голови Харківської ОДА від 29 січня 2013 року №23, надати позивачам інформацію, що міститься в інформаційному запиті від 7 березня 2013 року за №Я-563;
- зобов'язати Галацана О.В., який обіймає посаду директора Департаменту охорони здоров'я Харківської ОДА, який є правонаступником ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА, відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я Харківської ОДА та затвердженого розпорядженням голови Харківської ОДА від 29 січня 2013 року №23, надати позивачам інформацію, що міститься в інформаційному запиті від 7 березня 2013 року за №Я-564;
- визнати, що в наданій позивачам письмовій відповіді від 13 березня 2013 року №Я-563-07 (а.с.11-112), за підписом начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В., відмова у наданні запитуваної інформації у запиті від 7 березня 2013 року за вх.№Я-563, надана із порушенням вимог підпунктів 1, 4 частини 4 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
- визнати, що в наданій позивачам письмовій відповіді від 13 березня 2013 року №Я-564-07 (а.с.113-114), за підписом начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В., відмова у наданні запитуваної інформації у запиті від 7 березня 2013 року за вх. №Я-564, надана із порушенням вимог підпунктів 1, 4 частини 4 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації";
- стягнути з Департаменту охорони здоров'я Харківської ОДА, який є правонаступником ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА, відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації та, затвердженого розпорядженням голови Харківської ОДА від 29 січня 2013 року № 23 на користь позивачів судовий збір у розмірі 34,41 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29 січня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_5 та ОСОБА_4 задоволено частково, а саме:
- визнано відмову начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В. у задоволенні запитів ОСОБА_5 та ОСОБА_4 від 7 березня 2013 року за №№Я-563, Я-564 з посиланням на відсутність цієї інформації у статистичній звітності протиправною;
- визнано, що в наданій позивачам письмових відповідях від 13 березня 2013 року за №№Я-563-07, №Я-564-07 та за підписом начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В. щодо відмови у наданні запитуваної позивачами інформації у запитах від 7 березня 2013 року вх. №№Я-563, Я-564 надана із порушенням вимог підпунктів 1, 4 частини 4 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки у ній не зазначений порядок оскарження відмови і не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;
- стягнуто з Державного бюджету України на користь позивачів сплачений судовий збір у розмірі 17,20 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині відмови у задоволенні позову та зобов'язано Галацана О.В., який обіймає посаду директора Департаменту охорони здоров'я Харківської ОДА, що є правонаступником ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА, відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я Харківської ОДА та затвердженого розпорядженням голови Харківської ОДА від 29 січня 2013 року № 23, надати позивачам інформацію, що міститься в інформаційних запитах від 7 березня 2013 року №Я-563 та №Я-564.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29 січня 2014 року залишено без змін.
В обґрунтування касаційної скарги, відповідач посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про його скасування та прийняття нового - про відмову у задоволені позову.
У свою чергу, позивачі подали заперечення на касаційну скаргу, просять її вимоги залишити без задоволення, оскаржуване рішення без змін.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами відповідно до розпорядження голови Харківської ОДА від 21 серпня 2012 року №514 "Про структуру обласної державної адміністрації" Головне управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації було перейменовано в Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації.
Згідно Положенню про Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 29 січня 2013 року №23 Департамент є правонаступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації та управління фармації і фармацевтичної промисловості Харківської обласної державної адміністрації.
7 березня 2013 pоку позивачі подали до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА інформаційні запити за вх. №№Я-563 та 564, в яких просили надати інформацію про те, скільки надійшло до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА за період 2006-2012 pоки письмових звернень громадян з інформацією про будь-які порушення медичними працівниками чинного законодавства; усних звернень громадян з інформацією про будь-які порушення медичними працівниками чинного законодавства; скільки з цих звернень були задоволені повністю; скільки з цих звернень були задоволені частково; скільки з цих звернень отримали відмову у задоволенні (запит №Я-563).
Надати інформацію про те, скільки надійшло до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА за період 2006-2012 pоки письмових звернень громадян з інформацією про ненадання їм письмових відповідей на їх письмові та усні звернення до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА; письмових звернень громадян з інформацією про несвоєчасне надання їм письмових відповідей на їх письмові та усні звернення до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА; письмових звернень громадян з інформацією про надання їм неповних письмових відповідей на їх письмові і усні звернення до ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА; письмових звернень громадян з інформацією про надання їм письмових відповідей від ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА, в яких неправдиво викладені факти;повторних письмових звернень громадян у зв'язку з їх незадоволенням прийнятим ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА рішенням за їх письмовими і усними зверненнями (запит №Я-564).
На вище зазначені інформаційні запити позивачі отримали відповіді від 13 березня 2013 року за вих. №Я-563-07 та за вих. №Я-564-07 за підписами начальника ГУ охорони здоров'я Харківської ОДА Галацана О.В., якими було відмовлено у наданні запитуваної інформації з посиланням на її відсутність у статистичних звітах, які затверджені чинними наказами Міністерства охорони здоров'я України.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що відмова у наданні запитуваної позивачами інформації, надана із порушенням вимог підпунктів 1, 4 частини 4 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Колегія суддів погоджується з такими висновками та зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.
Положеннями статті 1 Закону України 13.01.2011, № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон України №2939-VI) зазначено, що публічна інформація - відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону України 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Згідно статті 22 зазначеного Закону розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено:
1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;
2) дату відмови;
3) мотивовану підставу відмови;
4) порядок оскарження відмови;
5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, у відповідях відповідача від 13 березня 2013 року №Я-563-07, №Я-564-07 на інформаційні запити позивачів не було зазначено порядок оскарження відмови в задоволенні запиту, не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації, що є порушення вимог статті 22 Закону України 2939-VI.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен реєструвати звернення громадян під час виконання своїх обов'язків, створюючи базу даних, тому, відповідно до статті 1 Закону України № 2939-VI, є розпорядником інформації, в обов'язки якого входить розгляд звернень громадян та їх реєстрація із зазначенням дати надходження звернень, змісту порушених питань, прийнятих рішень.
Крім того, як вірно зазначено судами, серед зазначених підстав - як відмова у наданні запитуваної інформації у зв'язку з її відсутністю у статистичних звітах, не передбачена.
Керуючись статтями 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу департаменту охорони здоров'я Харківського обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді: В.В.Швець
С.С.Пасічник
О.П.Стародуб