ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2016 р. м. Чернівці cправа № 824/820/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Козак В.Ю.
сторін:
представника позивача ОСОБА_1
відповідач - не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області
до Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"
про стягнення коштів.
В С Т А Н О В И В :
Чернівецька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулась до суду із вказаним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просила стягнути кошти з Дочірнього підприємства "Чернівецькій облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (далі - відповідач), яке має податковий борг, з рахунків платника податків у банках на загальну суму податкового боргу 4527997,43 грн. до Державного бюджету України.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 4527997,43 грн. Оскільки, борг в добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити позов.
В судове засідання призначене на 23.12.2016 р. відповідач не з'явився, явку представників не забезпечив, про причини неприбуття не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується повісткою про виклик до суду від 20.12.2016 р.
Враховуючи приписи ст. 128 КАС України, суд вважає, що неприбуття без поважних причин відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи на підставі наявних у праві матеріалів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Дочірнє підприємство "Чернівецькій облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (вул. Головна, буд.205, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 31963989) зареєстроване як юридична особа та взяте на облік як платник податків.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1, 49.3 ст. 49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як слідує з матеріалів справи, відповідачем подано до Чернівецької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області наступні декларації:
- звітну нову податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2015 р. № НОМЕР_1, в якій самостійно визначено до сплати суму у розмірі 61815,00 грн. та нараховано штраф у розмірі 3349,00 грн., всього на загальну суму 65164,00 грн. (а.с. 31-32);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за 2015 р. № НОМЕР_2, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 1706122,00 грн. (а.с. 41);
- уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за 2015 р. № НОМЕР_3, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 73356,00 грн. та нараховано штраф у розмірі 2201,00 грн., всього на загальну суму 75557,00 грн. (а.с. 42);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за 4 місяць 2016 р. № НОМЕР_4, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 575999,00 грн. (а.с. 43);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за 5 місяць 2016 р. № НОМЕР_5, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 975637,00 грн. (а.с. 46);
- уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за 8 місяць 2015 р. № НОМЕР_6, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 3184,00 грн. та нараховано штраф у розмірі 96,00 грн., всього на загальну суму 3280,00 грн. (а.с. 47);
- податкову декларацію з податку на додану вартість за 6 місяць 2016 р. № НОМЕР_7, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 668308,00 грн. (а.с. 48);
- уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за 7 місяць 2016 р. № НОМЕР_8, в якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до державного бюджету у розмірі 50600,00 грн. та нараховано штраф у розмірі 1518,00 грн., всього на загальну суму 52118,00 грн. (а.с. 68)
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем частково сплачено податкове зобовязання самостійно визначене в податкових деклараціях з податку на прибуток у розмірі 15021,67 грн. та податку на додану вартість у розмірі 442698,23 грн.
Таким чином, з урахуванням часткової сплати податкового зобовязання самостійно визначених в податкових деклараціях, за відповідачем обліковується податковий борг з податку на прибуток у розмірі 50142,33 грн. та податку на додану вартість у розмірі 3614322,77 грн.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п.56.2 ст.56 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, Чернівецькою ОДПІ винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- № НОМЕР_9 від 28.03.2016 р., яким застосовано до відповідача штраф у сумі 125845,01 грн. за платежем податок на прибуток (а.с. 33);
- №0000741202 від 28.03.2016 р., яким застосовано до відповідача штраф у сумі 25515,00 грн. за платежем податок на прибуток (а.с. 35);
- №0003221202 від 06.05.2016 р., яким відповідачу збільшено суму грошового зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 134276,00 грн. (а.с. 37);
- №0004771201 від 26.05.2016 р., яким застосовано до відповідача штраф у сумі 240000,00 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с. 45);
- № НОМЕР_10 від 27.07.2016 р., яким застосовано до відповідача штраф у сумі 22700,00 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с. 50);
- №0011181201 від 18.08.2016 р., яким застосовано до відповідача штраф у сумі 70000,00 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с. 53).
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З матеріалів справи вбачається, що зазначені вище податкові повідомлення рішення отримані відповідачем та підтверджується матеріалами справи.
Доказів оскарження вказаних податкових повідомлень - рішень сторонами до суду не надано.
Таким чином, сума грошового зобов'язання, яка визначена контролюючим органом та підлягає сплаті відповідачем з податку на додану вартість становить 332700,00 грн. (24000,00 грн. + 22700,00 грн. + 70000,00 грн.), а з податку на прибуток - 285636,01 грн. (125845,01 грн. + 25215,00 грн. + 134276,00 грн.).
Відповідно до пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Стаття 129 ПК України передбачає, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено та підтверджується інтегрованими картками платника, що у звязку із порушенням відповідачем строків погашення грошового зобовязання, позивачем нараховано пеню за період з 08.02.2016 р. по 09.03.2016 р. у розмірі 18489,74 грн. з податку на прибуток та за період з 08.05.2016 р. по 22.09.2016 р. у розмірі 226706,58 грн. з податку на додану вартість.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 4527997,43 грн., який складається із податкового боргу з податку на додану вартість на суму 4173729,35 грн. (3614322,77 грн. + 332700,00 грн. + 226706,58 грн.) та з податку на прибуток на суму 354268,08 грн. (50142,33 грн. + 285636,01 грн. + 18489,74 грн.). Вказана обставина також підтверджується інтегрованими картками відповідача.
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як підтверджується матеріалами справи, позивачем сформовано та направлено листом на адресу відповідача корінець податкової вимоги № 2417-25 від 02.07.2014 р. на суму 185490,26 грн. Вказана вимога одержана відповідачем, що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення 25.07.2014 р. (а.с. 54).
Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Оскільки після вручення податкових вимог сума податкового боргу у відповідача змінилася, але податковий борг не був погашений відповідачем в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.2, п. 95.3, п.95.4 ст.95 ПК України).
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач не надав належні та допустимі докази відсутності або погашення ним в добровільному порядку податкового боргу в сумі 4527997,43 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог податкового законодавства щодо сплати грошових зобовязань, що є підставою для стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують платника (відповідача) з погашення податкового боргу та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись, ст. ст. 71, 86, 158, 160 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути кошти з Дочірнього підприємства "Чернівецький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", яке має податковий борг, з рахунків платника податків у банках на загальну суму податкового боргу 4527997,43 грн. до Державного бюджету України.
У відповідності до ст. ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.К. Левицький
Постанова в повному обсязі складена 28 грудня 2016 р.