печерський районний суд міста києва
Справа № 757/63850/16-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2016 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М.,
при секретарі Каранда С.Г.,
за участю прокурора Юр'євої Н.В.,
захисника ОСОБА_1
та підозрюваної ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України ОСОБА_3, про застосування щодо підозрюваної ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту,-
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий в особливо важливих справах другого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України юрист Рубчук С. Г. за погодженням з прокурором відділу ГПУ Юрєвою Н.В. звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва із наведеним вище клопотанням.
В обґрунтування клопотання сторона обвинувачення посилається на те, що Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015000000000783 від 24.04.2015, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 368,ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 212 КК України.
Проведеним розслідуванням встановлено, ОСОБА_2 наказом від 15.11.2013 № 1068-о у зв'язку з переведенням призначено на посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів. У свою чергу, наказом начальника Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 27.03.2013 № 1310-о ОСОБА_2 присвоєно спеціальне звання - радник податкової та митної справи ІІІ рангу.
Відповідно до посадової інструкції державного інспектора митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, затвердженої начальником Київської митниці Міндоходів ОСОБА_5 у 2013 році, з якою 06.12.2013 ознайомлено ОСОБА_2, вона виконує обов'язки та наділена такими повноваженнями:
п. 2.1. Контролює застосування передбачених законом заходів митно-тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
п. 2.2. Виявляє способи незаконного переміщення вантажів, транспортних засобів, товарів та інших предметів через митний кордон України. Вживає заходи щодо виявлення та припинення контрабанди та порушення митних правил, а також причин, умов та діянь, що спричиняють їх або сприяють контрабанді. Складає протоколи про порушення митних правил.
п. 2.3. Забезпечує контроль за переміщенням через митний кордон України товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності.
п. 2.4. Вживає заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України;
п. 2.5. Здійснює контроль за проведенням операцій з товарами на митних складах та складах тимчасового зберігання.
п. 2.6. Виконує заходи та дії передбачені законодавством України з питань державної митної справи, з метою забезпечення дотримання порядку переміщення через митний кордон України товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
п. 2.7. За визначенням начальника відділу:
- забезпечує проведення заходів щодо контролю за доставкою товарів і транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, у митні органи призначення.
- підтверджує відомості про експорт товарів за межі митної території України, які були оформлені у зоні діяльності митного поста;
п. 2.9. Здійснює митний контроль та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі на підставі електронних документів.
п. 2.10. Під час проведення митного контролю визначає форми митного контролю (у тому числі митного огляду) достатніх для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.
п. 2.11. Здійснює митне оформлення товарів та транспортних засобів комерційного призначення за митною декларацією у всіх митних режимах та в межах визначеному законодавством України з питань державної митної справи.
п. 2.12. Здійснює митні формальності одноосібно за відповідною митною декларацією.
п. 2.13. Вносить результати виконання митних формальностей за митною декларацією у встановленому порядку до АСМО.
п. 2.15. Проводить митний огляд товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, в передбачених законодавством випадках.
п. 2.16. Здійснює контроль за ваговими та кількісними показниками товарів, при здійсненні їх митного оформлення.
п. 2.19. Здійснює контроль правильності визначення митної вартості та правильності заповнення декларації митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України.
п. 2.20. Вживає заходи, направлені на недопущення заниження бази оподаткування.
п. 2.21. Приймає у випадках, визначених законодавством, рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, відповідно до повноважень, наданих наказами Київської міжрегіональної митниці.
п. 2.22. Забезпечує правильність застосування валютного курсу, повноту та своєчасність справляння митних та інших платежів.
п. 2.23. Забезпечує правильність застосування пільг в оподаткуванні;
п. 2.24. Складає аркуші коригування до митної декларації у випадках, визначених законодавством.
п. 2.25. Здійснює перевірку правильності визначення країни походження товарів.
п. 2.27. Здійснює контроль за дотриманням Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
п. 2.28. В разі надання відповідних повноважень наказом по митниці готує та приймає попередні рішення про класифікацію товару згідно УКТЗЕД (у тому числі на комплектні об'єкти), рішення про визначення коду товарів.
п. 2.29. Здійснює взяття проб (зразків) товарів відповідно до законодавства з питань державної митної справи.
п. 2.30. У випадках, передбачених законодавством України з питань державної митної справи, у разі виникнення складного випадку класифікації товару, а також на вимогу спеціалізованого підрозділу готує обґрунтований запит щодо класифікації товару у паперовому або електронному вигляді.
п. 2.48. Здійснює адміністрування, налагодження, поновлення та супроводження АСМО «Державний інспектор - 2006».
Крім того, згідно наведеною посадовою інструкцією має право:
п. 5.1. Вимагати від юридичних і фізичних осіб при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів подання дозволів державних органів.
п. 5.2. Зупиняти та повертати в зону митного контролю транспортні засоби, а також товари та транспортні засоби, що переміщуються ними за межі зони митного контролю без дозволу митниці.
п. 5.4. Готувати запити та одержувати в установленому законом порядку від підрозділів митниці, інших державних органів, суб'єктів підприємницької діяльності та громадян інформацію й матеріали, потрібні для виконання завдань, покладених на відділ.
п. 5.5. У разі виникнення складних та спірних питань правильності визначення митної вартості товарів направляє запит до спеціалізованого підрозділу митниці
п. 5.7. Вимагає пояснення від осіб, які вчинили порушення митних правил.
п. 5.8. Надає роз'яснення з питань митного оформлення вантажів заінтересованим особам за їх зверненням.
Тобто ОСОБА_2, будучи відповідно до Примітки 1 до ст. 364 Кримінального кодексу України є службовою особою, яка постійно здійснює функцію представника влади, обіймаючи посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, і відповідно до ст. 6 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 40, ст. 404 з редакціями та доповненнями) не має права використовувати службові повноваження та пов'язані з цим можливості, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, діючи умисно з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, вчинила передбачений Розділом XVII Кримінальним кодексом України продовжуваний корупційний злочин, який складається з тотожних діянь, об'єднаних єдиним злочинним наміром.
Так, у невстановленому досудовим розслідуванням місці і час ОСОБА_2 досягла домовленості з невстановленими представниками ПП «Агарта» (ЄДРПОУ 37250705) щодо її бездіяльності під час здійснення нею повноважень з визначення ввізного мита щодо товарів - «котли опалювальні, газові», яка полягала у підтвердженні нею заявлених у митних деклараціях наданих уповноваженою особою ПП «Агарта», завідомо неправдивих кодів товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (Закон України від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про Митний тариф України», зі змінами та доповненнями, (далі - УКТЗЕД), а саме - 8403101000 (ставка мита 0%), та у подальшому прийнятті рішень про завершення митного оформлення товарів, наданих вказаним суб'єктом підприємницької діяльності, а також випуску товару у вільний обіг відповідно до заявленого митного режиму. В результаті вказаної бездіяльності державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 (особиста номерна печатка 238) ПП «Агарта» отримало можливість упродовж 2014 року занизити податкові зобов'язання зі сплати ввізного мита, оскільки код вказаного товару згідно з УКТЗЕД повинен розглядатись у товарних підкатегоріях 8403109010, 8403109020, 8403109090 залежно від потужності (ставка мита 8%).
Так, 26.09.2014 близько 13 години особою, уповноваженою для роботи з митними органами ПП «Агарта» - ОСОБА_7 до митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів подано електрону митну декларацію № 100250001/2014/020436 згідно якої відправником товару є Erre 3 services Srl Autoporto Fernetti Monrupino (Trieste) 34016, Italia, одержувачем є ПП «Агарта» (ЄДРПОУ 37250705).
Відповідно до графи 31 електронної митної декларації ОСОБА_7 вказано товар № 1 - «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки "ARISTON"», моделі: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.) - 320 шт., MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.) - 50 шт., Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.) - 95 шт., Clas EVO 24 FF СF (0,2 кВт.) - 5 шт., PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 10 шт., PIGMA GREEN EVO 30 FF NG (0,2 кВт.) - 40 шт., PIGMA GREEN EVO 35 FF NG (0,2 кВт.) - 10 шт., PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 10 шт., PIGMA EVO 25 СF NG (0,2 кВт.) - 60 шт. (далі - товар №1). Всього 600 штук. Виробник: «ARISTON Thermo S.p.A.» Італія. Країна виробництва: Італія. Торгівельна марка: "ARISTON". Маркування: назва, модель, виробник». Вага брутто зазначеного товару - 18 748 кілограмів, вага нетто - 16 871 кілограм. Митна вартість, визначена декларантом, складала 371 431,47 гривень.
Вказаний товар відповідно до графи 33 митної декларації декларантом умисно, з метою заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита задекларовано з недостовірними відомостями неправильного коду товару УКТЗЕД 8403101000 (ставка мита 0%), у той час як вищевказані «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки "ARISTON"» оснащені тільки мідними, алюмінієвими, із нержавіючої сталі теплообмінниками (ставка мита 8%).
Згідно з графою 44 разом з електронною митною декларацію №100250001/2014/020436 декларантом подано картку обліку особи, яка здійснює операції з товаром, № 100/2012/0008123 від 28.07.2014, Міжнародну автомобільну накладну (CMR) № 78 від 24.09.2014, книжку МДП (Carnet TIR) № ХК.75025877 від 24.09.2014, рахунок - фактуру (інвойс) № AN248 від 24.09.2014, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі - продажу товару, подання до митного оформлення на супроводження № МА - 02/12 від 05.05.2012 року, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракт) доп. № 6 від 16.06.2014, декларацію про відповідність № UA.007.D.00254-13 від 24.10.2013, декларацію про відповідність № UA.007.D.00256-13 від 24.10.2013, декларацію про походження товару № AN248 від 24.09.2014, яких відповідно до обставин, встановлених досудовим розслідуванням, було недостатньо для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД.
Відповідно до пункту 3.7 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 631 від 30.05.2012 (далі - Порядку) посадовою особою митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, яка згідно з функціональними обов'язками здійснює розподіл митних декларацій, 26.09.2014 о 13 год. 50 хв. призначено державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 (ОНП 238) для виконання митних формальностей за вказаною митною декларацією, оскільки технічна характеристика товару є невід'ємною частиною визначення коду товару згідно з УКТЗЕД.
На підставі пункту 4.5 зазначеного Порядку державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 26.09.2014 близько 14.00 год. почала процедуру митного оформлення товарів відповідно до митної декларації
№ 100250001/2014/020436 з виконанням митних формальностей.
Так, ОСОБА_2, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи - ПП «Агарта» у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита, використовуючи службове становище, діючи всупереч інтересам служби, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: вул. Київська, 13, м. Вишневе, Києво-Святошинський район, Київської області, 26.09.2014 о 14 год. 02 хв., у порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України, виконуючи умови раніше зазначеної досягнутої домовленості з уповноваженими представниками вказаного підприємства, достовірно знаючи, що ч. 4 ст. 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI із змінами та доповненнями закріплено право органу доходів і зборів самостійно класифікувати товари у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів, умисно не здійснила контроль за правильністю класифікації товарів, поданих для митного оформлення, згідно з УКТЗЕД та не витребувала від декларанта всіх відомостей, необхідних для підтвердження заявлених ним кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразків таких товарів та/або техніко-технологічної документації на них. Відповідно до пункту 4.5.5 вказаного Порядку вона, не здійснила перевірку правильності класифікації товару № 1, поданого до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД, не витребувала ілюстровані документи (інструкції, проспекти, листи з каталогів, фотографії), які містять опис котлів, їх призначення та основні характеристики, не ініціювала проведення митного огляду товару № 1 з метою ідентифікації основних характеристик теплообмінника та не здійснила заходів щодо направлення запиту до спеціалізованого підрозділу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з метою визначення правильного коду товару згідно з УКТЗЕД.
ОСОБА_2 було достовірно відомо, що класифікація товарів при митному оформленні здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про Митний тариф України» (зі змінами та доповненнями), з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД (далі - Правила), відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації. А саме те, що котли центрального опалення, крім котлів товарної позиці 8402, згідно з вимогами УКТЗЕД розглядаються в товарній позиції 8403 відповідно до правила 6 Правил для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється за їх назвами, а також примітками, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень Правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. ОСОБА_2 достовірно знала, що у товарній позиції 8403 котли деталізовано з урахуванням матеріалу виробництва, а саме до товарної підкатегорії 8403 10 10 00 належать котли з ливарного чавуну, а до товарної категорії 8403 10 90 - інші.
Котли, в яких теплообмінник виготовлено з інших матеріалів (сталь, мідь тощо), крім чавуну, розглядаються у товарних підкатегоріях 8403 10 90 10, 8403 10 90 20, 8403 10 90 90 залежно від потужності.
Крім того, ОСОБА_2 була обізнана, що «котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником, призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові» належать до переліку товарів «групи ризику» та «групи прикриття» у 10 митницях ДФС України (Закарпатська, Чернівецька, Київська, Рівненська, Полтавська, Миколаївська, Житомирська, Одеська, Хмельницька та Кіровоградська митниці ДФС (Міндоходів), наказами яких зобов'язано посилити контроль за правильністю класифікації товарів, що переміщується через митний кордон України, шляхом застосування спеціальних заходів митного контролю до вказаної категорії товару, а саме: залучення працівників відділу контролю митної вартості та класифікації товарів, отримання зразків таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них, в разі необхідності проведення митного огляду товарів, тощо.
Разом з тим ОСОБА_2 було достовірно відомо, що упродовж 2014 року митне оформлення аналогічного товару, серед яких у тому числі котли опалювальні: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.), MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 FF СF (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 30 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 35 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 СF NG (0,2 кВт.) за кодом товару УКТЗЕД 84031090 зі ставкою мита 8% здійснювалось Київською міжрегіональною митницею Міндоходів, митний пост «Східний», з 17.03.2014 по 16.07.2014 для офіційного представника ARISTON THERMO GROUP в України - ТОВ «Арістон Термо Україна» (ЄДРПОУ 32918130).
Незважаючи на викладене, ОСОБА_2 26.09.2014 о 14 год. 52 хв., діючи умисно, підтвердила заявлений у митній декларації № 100250001/2014/020436 від 26.09.2014 код товару № 1 згідно з УКТЗЕД 8403101000 (ставка мита 0%) та прийняла рішення про завершення митного оформлення товару згідно з митною декларацією, а також випуску товару у вільний обіг відповідно до заявленого митного режиму, чим надала можливість ПП «Агарта» отримати неправомірну вигоду у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита на суму 29 714,52 гривень.
Крім того, 07.10.2014 особою, уповноваженою для роботи з митними органами ПП «Агарта», - ОСОБА_7 до митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів подано електронну митну декларацію
№ 100250001/2014/021306, відповідно до якої відправником товару є Slov-Ukra Trans s.r.o., Stanicna 435, 07651 Pribenik, Slovak Republik, одержувачем - ПП «Агарта» (ЄДРПОУ 37250705).
Згідно з графою 31 електронної митної декларації зазначений товар № 1 - «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки «ARISTON», нові, моделі: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.) - 310 шт., MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.) - 50 шт., Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.) - 95 шт., Clas EVO 24 CF (0,2 кВт.) - 5 шт., PIGMA EVO 25 CF NG (0,2 кВт.) - 20 шт., PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 50 шт., PIGMA EVO 30 CF NG (0,2 кВт.) - 10 шт., PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 20 шт., PIGMA GREEN EVO 30 FF NG (0,2 кВт.) - 20шт., PIGMA GREEN EVO 35 FF NG (0,2 кВт.) - 20 шт. (далі - товар №1). Всього: 600 шт. Виробник: «ARISTON Thermo S.p.A.» Італія. Країна виробництва: Італія. Торговельна марка: «ARISTON» Маркування: назва, модель, виробник». Вага брутто зазначеного товару - 18 692 кілограм, вага нетто - 16 820 кілограмів. Митна вартість, визначена декларантом, складає 370 265,11 гривень.
Цей товар відповідно до графи 33 митної декларації декларантом умисно, з метою заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита задекларовано з недостовірними відомостями у вигляді неправильного коду товару, УКТЗЕД - 8403101000 (ставка мита 0%), у той час як вищевказані «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником, призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки "ARISTON"» оснащені тільки мідними, алюмінієвими, з нержавіючої сталі теплообмінниками (ставка мита 8%).
Відповідно до графи 44 разом з електронною митною декларацію,
№ 100250001/2014/021306 декларантом подано картку обліку особи, яка здійснює операції з товаром № 100/2012/0008123 від 28.07.2014, міжнародну автомобільну накладну (CMR) № 541137 від 06.10.2014, книжку МДП (Carnet TIR) № ХN.75025878 від 06.10.2014, рахунок - фактуру (інвойс) № AN139 від 03.10.2014, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі - продажу товару, подання до митного оформлення на супроводження № МА - 02/12 від 05.05.2012 року, доповнення до зовнішньо економічного договору (контракт) доп. № 6 від 16.06.2014, декларацію про відповідність № UA.007.D.00254-13 від 24.10.2013, декларацію про відповідність № UA.007.D.00256-13 від 24.10.2013, декларацію про походження товару № AN139 від 03.10.2014.
Відповідно до пункту 3.7 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 631 від 30.05.2012 (далі - Порядку) посадовою особою митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, яка згідно з функціональними обов'язками здійснює розподіл митних декларацій, 07.10.2014 о 16 год. 31 хв. призначено державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 (ОНП 238) для виконання митних формальностей за вказаною митною декларацією, оскільки технічна характеристика товару є невід'ємною частиною визначення коду товару згідно УКТЗЕД.
Керуючись пунктом 4.5 зазначеного Порядку державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 почала процедуру митного оформлення товарів відповідно до митної декларації № 100250001/2014/021306 з виконанням митних формальностей.
Так, ОСОБА_2, продовжуючи свою злочинну діяльність, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи - ПП «Агарта» у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита, використовуючи службове становище, діючи всупереч інтересам служби, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: вул. Київська, 13, м. Вишневе, Києво-Святошинський район Київської області, 07.10.2014 о 16 год. 51 хв., у порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України, виконуючи умови раніше зазначеної, досягнутої домовленості з уповноваженими представниками вказаного підприємства, достовірно знаючи, що ч. 4 ст. 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI, із змінами та доповненнями, закріплено право органу доходів і зборів самостійно класифікувати товари у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів, умисно не здійснила контроль за правильністю класифікації товарів, поданих для митного оформлення, згідно з УКТЗЕД, та не витребувала від декларанта усіх відомостей, необхідних для підтвердження заявлених ним кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразків таких товарів та/або техніко-технологічної документації на них. Відповідно до п. 4.5.5 Порядку вона не здійснила перевірку правильності класифікації товару № 1, поданого до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД, не витребувала ілюстровані документи (інструкції, проспекти, листи з каталогів, фотографії), які містять опис котлів, їх призначення та основні характеристики, не ініціювала проведення митного огляду товару № 1 з метою ідентифікації основних характеристик теплообмінника та не здійснила заходи щодо направлення запиту до спеціалізованого підрозділу Київської міської митниці ДФС з метою визначення правильного коду товару згідно з УКТЗЕД.
ОСОБА_2 було достовірно відомо, що класифікація товарів при митному оформленні здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про Митний тариф України» (зі змінами та доповненнями), з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД (далі - Правила), відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій, та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації. А саме, те, що котли центрального опалення, крім котлів товарної позиці 8402, згідно з вимогами УКТЗЕД розглядаються в товарній позиції 8403 та відповідно до правила 6 Правил для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється за їх назвами, а також примітками, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень Правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. ОСОБА_2 достовірно знала, що у товарній позиції 8403 котли деталізовано з урахуванням матеріалу виробництва, а саме до товарної підкатегорії 8403 10 10 00 належать котли з ливарного чавуну, а до товарної категорії 8403 10 90 - інші.
Котли, в яких теплообмінник виготовлено з інших матеріалів (сталь, мідь тощо), крім чавуну, розглядаються у товарних підкатегоріях 8403 10 90 10, 8403 10 90 20, 8403 10 90 90 залежно від потужності.
Крім того, ОСОБА_2, була обізнана про те, що «котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником, призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові» належать до переліку товарів «групи ризику» та «групи прикриття» у 10 митницях ДФС України (Закарпатська, Чернівецька, Київська, Рівненська, Полтавська, Миколаївська, Житомирська, Одеська, Хмельницька та Кіровоградська митниці ДФС), наказами яких зобов'язано посилити контроль за правильністю класифікації товарів, що переміщується через митний кордон України, шляхом застосування спеціальних заходів митного контролю до вказаної категорії товару: залучення працівників відділу контролю митної вартості та класифікації товарів, отримання зразків таких товарів та/або техніко-технологічної документації на них, у разі необхідності проведення митного огляду товарів тощо.
Разом з тим ОСОБА_2 було достовірно відомо, що упродовж 2014 року митне оформлення аналогічного товару, а саме котлів опалювальних серед яких у тому числі: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.), MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 CF (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 CF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 30 CF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 30 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 35 FF NG (0,2 кВт.), за кодом товару УКТЗЕД 84031090 зі ставкою мита 8% здійснювалось Київською міжрегіональною митницею Міндоходів, пост «Східний», з 17.03.2014 та упродовж року, для офіційного представника ARISTON THERMO GROUP в України - ТОВ «Арістон Термо Україна» (ЄДРПОУ 32918130).
Незважаючи на це, ОСОБА_2, 07.10.2014 о 17 год. 22 хв. діючи умисно, підтвердила заявлений у митній декларації № 100250001/2014/021306 від 07.10.2014 код товару № 1 згідно з УКТЗЕД 8403101000 (ставка мита 0%) та прийняла рішення про завершення митного оформлення товару відповідною митною декларацією, а також випуск товару у вільний обіг згідно з заявленого митного режиму, чим надала можливість ПП «Агарта» отримати неправомірну вигоду у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита на суму 250 842,32 гривні.
Також 03.11.2014 особою, уповноваженою для роботи з митними органами ПП «Агарта» - ОСОБА_7 до митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів подано електронну митну декларацію № 100250001/2014/023138 відповідно до якої відправником товару є Slov-Ukra Trans s.r.o., Stanicna 435, 07651 Pribenik, Slovak Republik, одержувачем є ПП «Агарта» (ЄДРПОУ 37250705).
Згідно з графою 31 електронної митної декларації ОСОБА_7 зазначений товар № 1 - «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником, призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки «ARISTON»», нові, моделі: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.) - 325 шт., Clas EVO 24 CF (0,2 кВт.) - 15 шт., MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.) - 50 шт., PIGMA EVO 25 CF NG (0,2 кВт.) - 5шт., PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 60шт., Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.) - 135 шт., PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) - 10 шт. (далі - товар №1). Всього: 600 шт. Виробник: «ARISTON Thermo S.p.A.» Італія. Країна виробництва: Італія. Торговельна марка: «ARISTON»». Маркування: назва, модель, виробник.» Вага брутто зазначеного товару - 18 337,5 кілограмів, вага нетто - 16 503 кілограм. Митна вартість, визначена декларантом, складає 363 332,73 гривні.
Цей товар відповідно до графи 33 митної декларації декларантом умисно, з метою заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита задекларовано з недостовірними відомостями у вигляді неправильного коду товару УКТЗЕД 8403101000 (ставка мита 0%), у той час як вищевказані «Котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові, торгової марки "ARISTON"» оснащені тільки мідними, алюмінієвими, з нержавіючої сталі теплообмінниками (ставка мита 8%).
Згідно з графою 44 разом з електронною митною декларацію № 100250001/2014/023138 декларантом подано картку обліку особи, яка здійснює операції з товаром, № 100/2012/0008123 від 28.07.2014, міжнародну автомобільну накладну (CMR) № 088031 від 30.10.2014, книжку МДП (Carnet TIR) № ХН.75410252 від 30.10.2014, рахунок - фактуру (інвойс) № AN1028 від 30.10.2014, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі - продажу товару, подання до митного оформлення на супроводження № МА - 02/12 від 05.05.2012, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракт) доп. № 6 від 16.06.2014, декларацію про відповідність № UA.089.D.00149 - 14 від 13.10.2014, декларацію про відповідність № UA.089.D.00152 - 14 від 13.10.2014, декларацію про походження товару № AN1028 від 30.10.2014.
Відповідно до пункту 3.7 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 631 від 30.05.2012 (далі - Порядку) посадовою особою митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, яка згідно з функціональними обов'язками здійснює розподіл митних декларацій, 03.11.2014 о 14 год. 34 хв. призначено державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 (ОНП 238) для виконання митних формальностей за вказаною митною декларацією, оскільки технічна характеристика товару є невід'ємною частиною визначення коду товару згідно УКТЗЕД.
На підставі пункту 4.5 зазначеного Порядку державний інспектор відділу митного оформлення № 1 митного поста «Західний» Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ОСОБА_2 03.11.2014 о 14 год. 34 хв. почала процедуру митного оформлення товарів відповідно до митної декларації
№ 100250001/2014/023138 з виконанням митних формальностей.
ОСОБА_2, не зупиняючись на досягнутому, продовжуючи реалізацію свого злочинного наміру, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи - ПП «Агарта» у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита, використовуючи службове становище, діючи всупереч інтересам служби, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: вул. Київська, 13, м. Вишневе, Києво-Святошинського району Київської області, 03.11.2014 о 14 год. 55 хв., у порушення вимог ст. 69 Митного кодексу України, виконуючи умови раніше зазначеної досягнутої домовленості з уповноваженими представниками вказаного підприємства, достовірно знаючи, що ч. 4 ст. 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI із змінами та доповненнями закріплено право органу доходів і зборів самостійно класифікувати товари у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів, умисно не здійснила контроль за правильністю класифікації товарів, поданих для митного оформлення, згідно УКТЗЕД та не витребувала від декларанта всіх відомостей, необхідних для підтвердження заявлених ним кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразків таких товарів та/або техніко-технологічної документації на них. Відповідно до пункту 4.5.5 Порядку не здійснила перевірку правильності класифікації товару № 1, поданого до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД, не витребувала ілюстровані документи (інструкції, проспекти, листи з каталогів, фотографії), які містять опис котлів, їх призначення та основні характеристики, не ініціювала проведення митного огляду товару № 1, з метою ідентифікації основних характеристик теплообмінника та не здійснила заходи щодо направлення запиту до спеціалізованого підрозділу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з метою визначення правильного коду товару згідно з УКТЗЕД.
ОСОБА_2 було достовірно відомо, що класифікація товарів при митному оформленні здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про Митний тариф України» (зі змінами та доповненнями), з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТЗЕД (далі - Правила), відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій, і тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації. А саме, те, що котли центрального опалення, крім котлів товарної позиці 8402, згідно з вимогами УКТЗЕД розглядаються в товарній позиції 8403 відповідно до правила 6 Правил для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється за їх назвами, а також примітками, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень Правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. ОСОБА_2 достовірно знала, що у товарній позиції 8403 котли деталізовано з урахуванням матеріалу виробництва, а саме до товарної підкатегорії 8403 10 10 00 належать котли з ливарного чавуну та до товарної категорії 8403 10 90 - інші.
Котли, в яких теплообмінник виготовлено з інших матеріалів (сталь, мідь тощо), крім чавуну, розглядаються у товарних підкатегоріях 8403 10 90 10, 8403 10 90 20, 8403 10 90 90 залежно від потужності.
Крім того, ОСОБА_2 була обізнана, що «котли опалювальні, газові, з чавунним теплообмінником призначені для опалення та гарячого водопостачання житлових будівель, побутові, нові» належать до переліку товарів «групи ризику» та «групи прикриття» у 10 митницях ДФС України (Закарпатська, Чернівецька, Київська, Рівненська, Полтавська, Миколаївська, Житомирська, Одеська, Хмельницька та Кіровоградська митниці ДФС), наказами яких зобов'язано посилити контроль за правильністю класифікації товарів, що переміщується через митний кордон України, шляхом застосування спеціальних заходів митного контролю до вказаної категорії товару, а саме: залучення працівників відділу контролю митної вартості та класифікації товарів, отримання зразків таких товарів та/або техніко-технологічної документації на них, у разі необхідності проведення митного огляду товарів, тощо.
Разом з тим ОСОБА_2 було достовірно відомо, що упродовж 2014 року митне оформлення аналогічного товару, а саме котлів опалювальних серед яких: MATIS 24 FF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 CF (0,2 кВт.), MATIS 24 CF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 CF NG (0,2 кВт.), PIGMA EVO 25 FF NG (0,2 кВт.), Clas EVO 24 FF NG (0,2 кВт.), PIGMA GREEN EVO 25 FF NG (0,2 кВт.) за кодом товару УКТЗЕД 84031090 зі ставкою мита 8% здійснювалось Київською міжрегіональною митницею Міндходів, митний пост «Східний» з 17.03.2014 по 16.07.2014 для офіційного представника ARISTON THERMO GROUP в України - ТОВ «Арістон Термо Україна» (ЄДРПОУ 32918130).
Незважаючи на викладене, ОСОБА_2 03.11.2014 о 16 год. 14 хв. підтвердила заявлений у митній декларації № 100250001/2014/023138 від 03.11.2014 код товару № 1 згідно з УКТЗЕД 8403101000 (ставка мита 0%) та прийняла рішення про завершення митного оформлення товару згідно з митною декларацією, а також випуск товару у вільний обіг відповідно до заявленого митного режиму, чим надала можливість ПП «Агарта» отримати неправомірну вигоду у вигляді заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита на суму 233 290,04 гривень.
У сукупності вищеописані злочинні дії ОСОБА_2 призвели до заниження податкових зобов'язань ПП «Агарта» зі сплати ввізного мита на суму 513 846,88 грн., що в 250 та більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, який діяв у 2014 році.
Вищевказані обставини щодо заниження податкових зобов'язань зі сплати ввізного мита ПП «Агарта» встановлено актом № 602/26-15-14-06-05/37250705 документальної невиїзної перевірки дотримання ПП «Агарта» (ЄДРПОУ 37250705) законодавства України з питань державної митної справи за митними деклараціями від 12.05.2014 № 100250001/2014/12067, від 12.05.2014 № 100250001/2014/12092, від 21.05.2014 № 100250001/2014/12696, від 22.05.2014 № 100250001/2014/12701, від 23.05.2014 № 100250001/2014/12703, від 04.06.2014 № 100250001/2014/13535, від 01.07.2014 № 100250001/2014/14920, від 29.07.2014 № 100250001/2014/16646, від 05.08.2014 № 100250001/2014/17092, від 06.08.2014 № 100250001/2014/17152, від 18.08.2014 №100250001/2014/17897, від 15.09.2014 № 100250001/2014/19562, від 22.09.2014 № 100250001/2014/20099, від 26.09.2014 № 100250001/2014/20436, від 06.10.2014 № 100250001/2014/21178, від 07.10.2014 № 100250001/2014/21306, від 24.10.2014 № 100250001/2014/22502, від 24.10.2014 № 100250001/2014/22504, від 03.11.2014 № 100250001/2014/23138, від 14.11.2014 № 100250001/2014/23993, від 05.12.2014 № 100250003/2014/323347, від 17.12.2014 № 100250003/2014/323847, від 17.12.2014 № 100250003/2014/323853, від 17.12.2014 № 100250003/2014/323855, від 19.12.2014 № 100250003/2014/323909, від 09.02.2015 №125130013/2015/400905, від 05.03.2015 № 125130013/2015/401822, від 08.04.2015 № 125130013/2015/403019 та підтверджено висновком експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз за результатами проведення судово-економічної експертизи № 14601/17815-17818/16-45 від 14.11.2016.
22.12.2016 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці м. Києва, громадянці України, з вищою освітою, заміжній, яка має на утриманні малолітню дитину 2008 р.н., працюючій старшим державним інспектором відділу митного оформлення № 2 митного поста «Західний» Київської міської митниці ДФС України, зі спеціальним званням - радник податкової служби та митної справи ІІІ рангу, раніше не судимій, зареєстрованій та проживаючій за адресою:АДРЕСА_1, за вищевказаним фактом повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, який згідно ч. 5 ст. 12 КК України є тяжким і за який передбачено покарання до шести років позбавлення волі.
У судовому засіданні прокурор внесене клопотання підтримав з викладених у ньому підстав, та попросив його задовольнити.
Підозрювана та її захисник проти задоволення клопотання заперечували.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши пояснення підозрюваного, думку прокурора слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
22.12.2016 року ОСОБА_2, повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Слідчим у клопотанні та доданих документів доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_2 вищевказаного кримінального правопорушення.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту слідчий судя враховує характер та ступень тяжкості кримінального провапорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_2 та приходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, що мають значення для даного кримінального провадження та може впливати на свідків, що являються працівниками одного органу державного контролю.
Таким чином, оцінивши в сукупності ступень тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_2 згідно вищевказаної норми КК України, обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу підозрюваного, слідчий суддя дійшов висновку про те, що для запобігання ризиків, які зазначені у клопотанні та наведені в судовому засіданні слідчий суддя вважає достатнім застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в період часу з 23.00 год. до 06.00 год. наступної доби за адресою: АДРЕСА_1.
Окрім цього, обираючи відносно підозрюваного ОСОБА_2 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 23.00 год. до 06.00 год. наступної доби, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно КПК України покласти на нього такі обов'язки:
- не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого який здійснює досудове розслідування у даному кримінальному провадженні;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свої паспорти для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 196, 202, 205, 532, 534, 309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити частково.
Застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Києва, громадянку України, з вищою освітою, заміжньої, яка має на утриманні малолітню дитину 2008 р.н., працюючої старшим державним інспектором відділу митного оформлення № 2 митного поста «Західний» Київської міської митниці ДФС України, зі спеціальним званням - радник податкової служби та митної справи ІІІ рангу, раніше не судимої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту заборонивши їй у період доби з 23-00 год. до 06-00 год. наступної доби не залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1, за виключенням випадків необхідності отримання медичної допомоги.
Зобов'язати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно прибути до місця свого проживання, а саме за адресою: АДРЕСА_1.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_2, що відповідно до ст. 181 КПК України працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за її поведінкою мають право з'являтися в житло, під арештом в якому вона перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконання покладених на неї обов'язків.
Покласти на ОСОБА_2 наступні передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України обов'язки:
- не відлучатися з населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого який здійснює досудове розслідування у даному кримінальному провадженні;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свої паспорти для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд в Україну.
Копію ухвали для виконання передати до органу внутрішніх справ за місцем проживання підозрюваної.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Строк дії ухвали визначити до 23.02.2017 року.
Повний текст ухвали буде проголошено 27.12.2016 року о 11.40 год.
Слідчий суддя: В.М.Карабань