Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/185/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2016 року м. Олевськ
Суддя , Олевського районногосуду Житомирської області , ОСОБА_1 розглянувши , у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом громадянина ОСОБА_2 , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Міністерства внутрішніх справ України , вул. Академіка Богомольця , 10 м. Київ ; третьої особи Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , м. Житомир вул. Ольжича , 7 , про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити дії ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України , вул. Академіка Богомольця , 10 м. Київ ( далі МВС ) ; третьої особи Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , м. Житомир вул. Ольжича , 7 ( далі ГУПФ ) , про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити дії .
Позивач в судове засідання не зявився , але звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд у відсутності позивача та підтримання позовних вимог у повному обсязі .
Відповідач в судове засідання не зявився хоча був повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи , не повідомив суд про поважні причини неявки в судове засідання , але звернувся до суду з письмовим запереченням на позов , вважаючи його безпідставним .
Крім того відповідач звернувся до суду з письмовим клопотанням про залучення в якості третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог Пенсійний фонд України , для врахування думки з приводу заявлених вимог .
Розглянувши таке клопотання прихожу до висновку , що в його задоволенні слід відмовити , оскільки в судовому засіданні представляє інтереси Пенсійного фонд у України , якості третьої особи - Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області .
Третя особа в судове засідання не зявилася хоча була повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи , не повідомила суд про поважні причини неявки в судове засідання , але звернулася до суду з письмовим запереченням на позов , вважаючи його безпідставним і необґрунтованим .
Зважаючи на викладене прихожу до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні за наявністю відповідних доказів та Законів України у сфері пенсійного забезпечення громадян .
В позовній заяві зазначено , що позивач є пенсіонером МВС у званні майора міліції , що стверджується пенсійне посвідчення №85/8543 від 11.01.2001 року. Проходив службу в органах УМВС України в Житомирській області на посадах середнього і старшого начальницького складу. Звільнився на пенсію за вислугою років у відповідності з па ст 12 Закону України « Про пенсійне забезпечення осю, звільнених з військової служби та деяких інших осіб » від 09.04.1992 р. за №2262- XII ( із послідуючими змінами та доповненнями) шляхом подання рапорта про звільнення з органів ОВС за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугою років і наказом №2 о\с від 03.01.2001 року я був звільнений з органів ОВС по ст. 64 пункт ж. Вислуга років в органах внутрішніх справ на дату звільнення складала: календарна 16 років 04 місяці 27 днів; у пільговому - 20 років 02 місяці 14 днів.
З часу звільнення позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років, яка була призначена у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 р. за №2262-12 ( із послідуючими змінами та доповненнями).
Просить суд : позов задовольнити ; визнати протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , для здійснення перерахунку пенсії позивачу у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій , призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"( 2262- 12 ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 ; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії позивачу у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12 ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 .
Дані правовідносини врегульовані наступними нормативно правовими актами , а саме :
Так , відповідно до ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб N 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 змінено грошове забезпечення поліцейських і така зміна надає позивачу право на перерахунок пенсії .
Як убачається в матеріалах справи 20.09.2016 року позивач звертався до МВС України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення та довідку про розмір грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 року , але відповіді не отримав , що суперечить ст. 20 Закону України « Про звернення громадян» від 02.10. 1996 року № 393/96-ВР, що зумовило позивача звернутися до суду з адміністративним позовом на протиправну бездіяльність відповідача із зобовязанням вчинити певні дії , що передбачені вище зазначеними нормативними актами.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до положень ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В даному випадку посилання в запереченнях відповідача та третьої особи на безпідставність та необґрунтованість позову є надуманими та такими , що не відповідають дійсності і чинному законодавству .
Так , у звязку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року N 900- VIII (надалі - Закон N 900-УІІІ), яким ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року за №2262- XII (надалі - Закон N 2262 -XII), доповнено новою частиною , яка передбачає , що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч.З ст.51 Закону № 2262- XII перерахунок пенсій у зв язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Частиною 2 ст.51 Закону №2262- XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії .
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-ХІІпенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.112015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 року N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , тобто законодавець регулює зазначеним законом пенсійне забезпечення , як бувших міліціонерів так ї поліцейських .
Отже, в розумінні зазначених у позові вимог позивач , як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 .11.2015 року N 988.
На день набрання чинності Законом N900- VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року N 988 діяла і є чинною на час розгляду справи в суді , оскільки не вичерпала свою дію.
Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 ) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив , що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
У відповідності до приписів зазначених у п.2. Порядку N 45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало МВС повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій зазначеній категорії військовослужбовців.
Враховуючи існування в Україні єдиної державної системи пенсійного забезпечення, перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, який, на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України мав би скласти відповідні списки та передати їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які готують відповідні довідки (абз.З п.2, абз 1 п.З постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року).
В п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інішіх осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Враховуючи викладене, прихожу до висновку , що позов підлягає до задоволення у повному обсязі , оскільки встановлена наявність грубого порушення права позивача на перерахунок пенсії , а тому та вважав би за можливе захистити права позивача шляхом визнання протиправною бездіяльність МВС , щодо неподання належним чином інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , для здійснення перерахунку пенсії та зобов'язавши надіслати таку інформацію про зміни у грошовому утриманні.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В даному випадку відповідач не надав суду доказів своєї правомірної поведінки стосовно своєчасного перерахунку пенсії позивачу .
На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262- XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, Постановою Кабінету Міністрів України N988 від 11.11.2015 року та керуючись: ст.ст. 19 , 64 Конституції України ; ст.ст.10,11,17,70, ч. 2 ст.71, ст.ст.79,86,122,158-163,167,186,254 КАС України , суддя
П О С Т А Н О В И В :
Позов громадянина ОСОБА_2 , мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Міністерства внутрішніх справ України , вул. Академіка Богомольця , 10 , м. Київ ; третьої особи Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , м. Житомир вул. Ольжича , 7 , про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити дії - задовольнити .
Визнати протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , для здійснення перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_2 у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій , призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"( 2262- 12 ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 .
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку пенсії позивачу - ОСОБА_2 у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12 ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Міністерства внутрішніх справ України , вул. Академіка Богомольця , 10 , м. Київ ; на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області , протягом десяти днів з дня проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя: О.В. СТРАТОВИЧ