Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2009 р.Справа № 2-а-3729/08/2070 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі: Головуючого судді Шевцової Н.В.
Суддів Мягкого Є.В., Макаренко Я.М.
за участю секретаря Шимової С.О.
представників позивача: Мануйло С.М., Смолянінова А.П.
представника відповідача: Журкова В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.12.2008р. по справі№2-а-3729/08/2070
за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Перше Травня"
до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
про визнання рішення про застосування штрафних санкцій нечинним,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне сільськогосподарське підприємство "Перше Травня" (надалі по тексту, позивач), звернувся до суду з позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд: визнати недійсним рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 про застосування до Приватного сільськогосподарського підприємства "Перше Травня" штрафу у розмірі 70050 гривень, згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.12.2008 року задоволено позов у повному обсязі. Визнано рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області від 29 серпня 2007 року № 0000182300/0 про застосування штрафу в розмірі 70050 грн. нечинним.
Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 1, п.п. 1, 12 ст. 9, п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Приватне сільськогосподарське підприємство «Перше Травня»зареєстроване Сахновщинською районною державною адміністрацією Харківської області 11.01.2000 року, реєстраційний № 33.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру № 480306 від 17.10. 2007 року видами діяльності ПСП «Перше Травня» є: вирощування зернових та технічних культур, розведення овець, кіз, коней, діяльність автомобільного вантажного транспорту, розведення великої рогатої худоби, оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин.
На підставі плану перевірки та направлення від 27.07.2007 року № 286 співробітниками Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області проведено виїзну планову перевірку приватного сільськогосподарського підприємства «Перше травня»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року. За результатами перевірки складено акт № 809/ 23-00706266 від 14.08.2007 року, з яким був ознайомлений позивач.
Відповідно до висновку акту № 809/ 23-00706266 від 14 08 2007 року встановлені порушення, а саме: порушено п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- продаж продукції не власного виробництва через касу без застосування РРО.
ПСП «Перше травня»протягом перевіряємого періоду здійснював продаж соняшника за готівку з оприбуткуванням коштів до каси підприємства без проведення розрахунків через реєстратор розрахункових операцій, а саме: оприбутковано в касу ПСП «Перше Травня»від АПК «Надія»за соняшник, згідно прибуткового касового ордеру № 138 від 24.03.2006 року, грошові кошти в сумі 4010 грн. та згідно прибуткового касового ордеру № 135 від 23.03.2006 року - в сумі 10000 грн.
На підставі акту перевірки Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області прийнято рішення про застосування до ПСП «Перше Травня»штрафних (фінансових) санкцій від 29.08.2007 р. № 0000182300/0 на суму 70050 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено факт реалізації позивачем соняшника не власного виробництва. Крім того, суд зазначив, що відповідачем 29.08.2007 р. застосовано до ПСП « Перше Травня»штрафні(фінансові) санкції за порушення п.1 ст.З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за березень 2006 року, тобто після сплину одного року, встановленого ст.. 250 Господарського Кодексу України для застосування адміністративно-господарських санкцій до субєкта господарювання, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для їх застосування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2 ст, 11 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. № 509-ХП органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Порядок здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) передбачений ст. 15 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", якою встановлено, що такий контроль здійснюється податковими органами шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Відповідно приписів ст.. 1 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку;
Згідно п.7 ст.9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності, які придбали спеціальний торговий патент відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив).
Згідно п.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як вбачається з матеріалів справи Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області проведено виїзну планову перевірку приватного сільськогосподарського підприємства «Перше травня»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період з 01.06.2005 року по 31.05.2007 року.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру № 480306 від 17.10. 2007 року видами діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства «Перше Травня» є: вирощування зернових та технічних культур, розведення овець, кіз, коней, діяльність автомобільного вантажного транспорту, розведення великої рогатої худоби, оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин.
Протягом перевіряємого періоду приватне сільськогосподарське підприємство «Перше Травня» здійснювало продаж соняшника за готівку з оприбуткуванням коштів в касу ПСП «Перше Травня»від АПК «Надія», згідно прибуткового касового ордеру № 138 від 24.03.2006 року, в сумі 4010 грн. та згідно прибуткового касового ордеру № 135 від 23.03.2006 року - в сумі 10000 грн.
За результатами перевірки складено акт № 809/ 23-00706266 від 14.08.2007 року. Відповідно до висновку вищезазначеного акту встановлені порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: продаж продукції не власного виробництва через касу без застосування реєстратора розрахункових операцій. На підставі акту № 809/ 23-00706266 від 14.08.2007 року Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області прийнято рішення про застосування до ПСП «Перше Травня»штрафних (фінансових) санкцій від 29.08.2007 р. № 0000182300/0 на суму 70050 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправшсть рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем ні в судовому засіданні суду першої ні апеляційної інстанції не надано доказів, які б підтверджували факт надходження в касу приватного сільськогосподарського підприємства «Перше травня» готівкових коштів за реалізований товар не власного виробництва.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо не доведеності факту реалізації позивачем продукції не власного виробництва.
Відповідно до приписів ст..ст. 238, 239 Господарського кодексу України, штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за своєю суттю є адміністративно-господарськими санкціями, з огляду на що, такі санкції можуть застосовуватися лише протягом строків, встановлених ст.250 цього Кодексу.
Згідно ст.. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами, правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З акту № 809/23-00706266 від 14.08.2007 року та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.08.2007 р. № 0000182300/0 вбачається, що до ПСП «Перше Травня»застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення п.1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за березень 2006 року, тобто після сплину одного року, встановленого для застосування адміністративно-господарських санкцій до субєкта господарювання, з дня порушення цим субєктом правил здійснення господарської діяльності.
Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 195, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області - залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.12.2008р. по справі№2-а-3729/08/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий (підпис)Н.В. Шевцова
Судді:(підпис) Я.М.Макаренко
(підпис) Є.В.Мягкий
З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:
Суддя
Харківського апеляційного
адміністративного судуН.В. Шевцова
Повний текст виготовлено 07.07.2009 року.