Ухвала суду № 63718888, 21.12.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2016
Номер справи
818/476/16
Номер документу
63718888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2016 р.Справа № 818/476/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2016р. по справі № 818/476/16

за позовом ОСОБА_2

до Приватного нотаріуса ОСОБА_3 , Державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_4 треті особи ОСОБА_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927"

про визнання дій протиправними та скасування реєстраційних записів,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог (т.1, а.с.44-45) , просить:

- визнати протиправними дії приватного нотаріуса ОСОБА_3 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60%;

- скасувати реєстраційний запис №16326670023005809 від 18.04.2016р. про внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів суб'єкта, який вчинено у відношенні ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957) в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60%;

- визнати протиправними дії державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сумське АТП-15927» з ОСОБА_2 на ОСОБА_1;

- скасувати реєстраційний запис №16321070024005808 від 22.04.2016р. про внесення таких змін до відомостей про юридичну особу щодо керівника та складу підписантів.

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувані дії приватного нотаріуса та внесені ним до Єдиного державного реєстру записи є протиправними, оскільки для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу третьою особою ОСОБА_1 не було подано ані примірнику оригіналу (нотаріальної засвідченої копії) рішення уповноваженого органу управління ТОВ «Сумське АТП-15927» про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, ані Статуту в новій редакції. Стверджує, що позивачем як учасником товариства не підписувалось жодних документів, відповідно до яких проводиться перерозподіл часток його учасників. Постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.2012р. у справі №5021/2515/2011р., яка подавалася на реєстрацію, не направлялася приватному нотаріусу від суду або державної виконавчої служби, та не є судовим рішенням, що тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі. Наведена постанова не визначає, що розмір частки учасника ТОВ «Сумське АТП-15927» ОСОБА_1 становить 60% статутного капіталу, а розмір частки учасника ОСОБА_2 40%, та не містить прямої вказівки на необхідність внесення таких змін до реєстру. Отже, на думку ОСОБА_2, крім рішення суду про переведення прав та обовязків покупця, мають бути подані документи, зазначені в п.2 та п.8 ч.4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Щодо дій державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області та внесеного ним до Єдиного державного реєстру запису вказує, що вони є протиправними внаслідок того, що були вчинені під час дії заборони, накладеної ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 21.04.2016р. про забезпечення адміністративного позову, а також у звязку з їх здійсненням на підставі реєстраційного запису про зміну частки ОСОБА_1 у статутному капіталі з 50% на 60%, законність якого оскаржується у даній справі.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2016 року позовні вимоги було задоволено.

Визнано протиправними дії приватного нотаріуса ОСОБА_3 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60%.

Скасовано реєстраційний запис №16326670023005809 від 18.04.2016р. про внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів субєкта, який вчинено у відношенні ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957) в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60%.

Визнано протиправними дії державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що не повязані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сумське АТП-15927» з ОСОБА_2 на ОСОБА_1.

Скасовано реєстраційний запис №16321070024005808 від 22.04.2016р. про внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що не повязані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сумське АТП-15927» з ОСОБА_2 на ОСОБА_1.

ОСОБА_1 не погодився із таким рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Представники третьої особи в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримали та просили суд її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив відмовити в її задоволенні.

Відповідно до статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що постановою Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.2012р. у справі №5021/2515/2011 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення господарського суду Сумської області від 13.12.2011р. у вказаній справі скасовано та прийнято нове рішення, яким первісний позов задоволено.

Зокрема, переведено на ОСОБА_1 (40010, м. Суми, вул. Одеська, 5/1, ід. код НОМЕР_1) права та обовязки покупця частки в розмірі 10% у статутному капіталі ТОВ «Сумське АТП-15927»за договором купівлі-продажу (відступлення) частки в статутному капіталі ТОВ «Сумське АТП-15927»від 11.01.2011 р., який укладено між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 на умовах передбачених цим договором (т.1, а.с.235-238).

18.04.2016 р. приватним нотаріусом ОСОБА_3 на підставі зазначеного судового рішення внесено зміни до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60% (т.1, а.с.29, зворотній бік, а.с.234-241).

В подальшому, 22.04.2016р. державним реєстратором Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_4 на підставі заяви ОСОБА_1 та протоколу зборів учасників ТОВ «Сумське АТП-15927» від 21.04.2016р. були вчинені дії щодо внесення змін до відомостей про дану юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сумське АТП-15927» з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 (т.1, а.с.48-51,200-210).

Позивач не погодився із такими діями та рішеннями відповідачів та оскаржив їх до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з їх обгрунтованості та доведеності.

У доводах апеляційної скарги третя особа зазначає, що дії відповідачів є правомірними, оскільки між учасниками товариства проводились чисельні судові провадження, за результатами яких був встановлений такий розподіл часток: ОСОБА_2 - 40% статутного (складеного) капіталу в розмірі 400000,00 грн., ОСОБА_1 - 60% статутного (складеного) капіталу в розмірі 600000,00 грн.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.

Так, вносячи зміни до відомостей про юридичну особу в частині розподілу часток учасників товариства, приватний нотаріус керувався п.2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", згідно з якою державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського обєднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи (ч.2 цієї ж статті).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.27 вказаного Закону однією з підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі, а однією з підстав для відмови у державній реєстрації є не усунення підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку (п.4 ч.1 ст.28).

Процедура проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців врегульована в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженому Наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 року № 359/5, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 09.02.2016р. за №200/28330.

Так, розділом II Порядку визначені загальні засади проведення державної реєстрації, які передбачають таке:

- документи, які подаються для державної реєстрації повинні відповідати вимогам, встановленим Законом;

- уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації приймає заяву та документи в паперовій формі з описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру;

- з поданих для державної реєстрації документів уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, виготовляє електронні копії таких документів шляхом їх сканування, які долучаються до заяви, зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі;

- державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та в разі їх наявності вносить до Єдиного державного реєстру виключний перелік таких підстав, передбачених законом;

- документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру;

- у разі подання заявником документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації, нотаріус, приймають їх у порядку, передбаченому для заяв про державну реєстрацію. Якщо документи, необхідні для усунення підстав для зупинення розгляду документів, подані протягом установленого строку, розгляд документів поновлюється, про що державним реєстратором вносяться відомості до Єдиного державного реєстру.

Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації. Державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб'єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

Як передбачено в п.4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноважного органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, суд рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення з пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що враховуючи вимоги ст.17 Закону №755-IV, ОСОБА_1 для проведення реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: зміна відомостей про розподіл часток учасників товариства, повинен був подати до відповідача 1 такі документи:

1. заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2. примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;

3. установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі (у даному випадку Статут);

4. примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, яким може бути, в тому числі і рішення суду про переведення прав та обовязків покупця;

5. документ про сплату адміністративного збору.

З переліку документів, передбачених ст. 17 Закону, до приватного нотаріуса були надані лише судове рішення та нотаріальна засвідчена копія довіреності на представника засновника.

Як зазначено в п.1, п.6 ч.1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі.

Розгляд документів відповідно до ч.3 ст.27 Закону №755-IV зупиняється на строк, що становить 15 календарних днів з дати їх подання, а у разі не усунення підстав для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації.

Таким чином, колегія суддів погоджується, що дії відповідача 1 по внесенню змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927 до Єдиного державного реєстру в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60% є протиправними, оскільки приватний нотаріус мав би надіслати ОСОБА_1 повідомлення про необхідність подання додаткових документів та у випадку не усунення підстави для зупинення розгляду вже поданих документів відмовити в проведенні реєстраційних дій, у звязку з чим вчинений запис №16326670023005809 від 18.04.2016р. про внесення судового рішення, яке потребує змін атрибутів суб'єкта, підлягає скасуванню.

Колегія суддів відхиляє посилання третіх осіб на п.2 ч.1 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", відповідно до якої відповідач 1 повинен був провести реєстраційну дію, оскільки вказана норма Закону передбачає проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, що в даному випадку є необґрунтованим, оскільки рішення суду про переведення прав та обовязків покупця частки у статутному капіталі юридичної особи не тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.

Згідно з положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4-5 ГПК України встановлено, що господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов. Рішення і постанови господарських судів приймаються іменем України. Невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.

Водночас, відповідно до положень статті 124 Конституції України юрисдикція судів розповсюджується на всі правовідносини, що виникають в державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання - на всій території України.

Крім того, пунктом 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV передбачена можливість внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про особу на підставі рішення суду, що набрало законної сили.

При цьому, судового рішення, яким відповідача 1 було б безпосередньо зобов'язано внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства, на даний час немає.

Колегія суддів зазначає, що зі змісту Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" виходить, що до судових рішень, які тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, належать:

- рішення суду про анулювання реєстрації або заборону діяльності політичної партії;

- про припинення юридичної особи та фізичної особи-підприємця;

- про проведення реєстраційних дій;

- про арешт корпоративних прав;

- судові рішення про заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;

- про визнання анулювання документа дозвільного характеру безпідставним;

- про визнання фізичної особи безвісно відсутньою;

- судові рішення про скасування (визнання недійсною) державної реєстрації юридичної особи у випадках, передбачених законом, якщо таке рішення прийнято судом до 1 липня 2004 року,

- про визнання юридичної особи банкрутом;

- про виправлення помилок у відомостях Єдиного державного реєстру.

Частиною 1 ст.143 Цивільного кодексу України встановлено, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут. Статут товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.

Відповідно до ст.145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. У товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Компетенція виконавчого органу товариства з обмеженою відповідальністю, порядок ухвалення ним рішень і порядок вчинення дій від імені товариства встановлюються цим Кодексом, іншим законом і статутом товариства.

Так, до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: 1) визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; 3) створення та відкликання виконавчого органу товариства; 4) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; 5) затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, розподіл прибутку та збитків товариства; 6) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 7) виключення учасника із товариства; 8) прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань.

Відповідно до статуту ТОВ «Сумське АТП-15927 (в редакції, чинній на момент проведення реєстраційної дії) вирішення таких питань віднесено до виключної компетенції загальних зборів товариства (т.1, а.с.11).

Загальні збори учасників оформлюються у вигляді протоколу (п.7.3 Статуту).

Отже, в даному ж випадку третя особа ОСОБА_1 повинен був подати до приватного нотаріуса для вчинення останнім реєстраційних дій та запису №16326670023005809 від 18.04.2016р. не тільки рішення суду про переведення прав та обовязків покупця, а й примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління ТОВ «Сумське АТП-15927» про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, а також Статут в новій редакції, оскільки постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.2012р. у справі №5021/2515/2011р., яка подавалася на реєстрацію, не є судовим рішенням, що тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій.

Щодо посилань представників третіх осіб на копію супровідного листа Господарського суду Сумської області від 25.07.2013р., підписаного суддею Луговою Н.П., як на доказ надходження судового рішення в електронній формі від суду, необхідно зазначити, що цим листом Державному реєстратору відділу реєстраційних процедур Сумської міської ради направлялася не копія постанови Харківського апеляційного господарського суду від 13.02.2012р. у справі №5021/2515/2011р., на підставі якої приватним нотаріусом вчинено оскаржувані дії, а копія рішення Господарського суду Сумської області від 27.04.2011р. у справі №5021/247/2011 (т.2, а.с.108).

Також колегія суддів вважає необґрунтованими посилання третіх осіб на копії вимог учасника ТОВ «Сумське АТП-15927» ОСОБА_1 про скликання загальних зборів, фіскальних чеків про відправлення оголошень та протоколів загальних зборів учаснику товариства ОСОБА_2 та рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень (т.2, а.с.66-64), оскільки подання перелічених документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, не передбачено п.4 ст.17 Закону №755-IV.

Крім того, законодавством, яке регулює відносини що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, не надано повноважень субєктам державної реєстрації самостійно визначати розмір часток учасників (засновників) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи та вносити відомості про це до Єдиного державного реєстру.

На підставі наведеного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача є належно обґрунтованими та відповідають дійсним обставинам, а дії приватного нотаріуса ОСОБА_3 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині розподілу часток учасників товариства ОСОБА_2 з 50% статутного капіталу до 40% та іншого учасника ОСОБА_1 з 50% статутного капіталу до 60%, є протиправними.

Разом з тим є обґрунтованими і вимоги позивача про визнання протиправними дій державного реєстратора Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_4 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - ТОВ «Сумське АТП-15927» (40000, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16, код 35171957), що не пов'язані зі змінами в установчих документах, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника та складу підписантів ТОВ «Сумське АТП-15927» з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 та скасування реєстраційного запису №16321070024005808 від 22.04.2016р. про внесення таких змін, оскільки вони були вчинені з урахуванням відомостей про розподіл часток учасників товариства як Кощій 40% та ОСОБА_1 60%, дії по внесенню яких до Єдиного державного реєстру визнані судом протиправними.

Згідно з ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 30.06.2016р. по справі № 818/476/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_6Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8 Повний текст ухвали виготовлений 26.12.2016 р.