Справа № 815/3984/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2016 року м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Харченко Ю.В.
Суддів Андрухів В.В.
ОСОБА_1
При секретарі Рудченко О.І.
Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 Фарока Шамера до Державної міграційної служби України, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби у м.Києві про визнання неправомірною бездіяльності щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815; зобовязання продовжити термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815; визнання неправомірними дій щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 Фарок Шамер звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати неправомірною бездіяльність Державної міграційної служби України щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815; зобовязати Державну міграційну службу України продовжити термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815; визнати неправомірними дії ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_2 Фарок Шамер виконав вимоги чинного законодавства, та вчасно звернувся до міграційного органу з заявою про продовження терміну дії посвідчення біженця у встановленому законом порядку. Однак, Державною міграційною службою України, в порушення вимог Порядку оформлення, видачі та продовження терміну дії посвідчення біженця, затвердженого Наказом Державного комітету України у справах національностей та міграції від 9 вересня 2005р. №69, дію посвідчення продовжено не було. ОСОБА_4 того, міграційним органом навіть не повідомлено ОСОБА_2 Фарока Шамера чи прийнято за результатами розгляду його заяви будь-яке рішення.
Відповідачі Державна міграційна служба України, та Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області з позовними вимогами не погоджуються, та вважають їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 11.11.2016р. вхід.№29996/16), наголошуючи, зокрема, що Наказом ГУ ДМС України в м.Києві від 29.12.2012р. №740 «Про зняття з обліку особової справи гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер», у зв'язку із зміною тимчасового місця проживання та переїздом з міста Києва до Одеської області, особову справу №11.25.0130-01 громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера знято з обліку, та направлено до ГУ ДМС України в Одеській області. Однак, до ГУ ДМС України в Одеській області, окрім погоджувального листа щодо переведення особової справи з ОСОБА_6 у справах біженців та іноземців ДМС України №8/1-3219 від 18.12.2012року, жодних матеріалів стосовно гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, не надходило. Також, відповідачі зазначають, що протягом 2013 - 2015років позивач до ГУ ДМС України в м.Києві із заявами про продовження терміну дії паспортних документів біженця, не звертався. Крім того, починаючи з 20.04.2016р., з метою доведення інформації про поновлення особової справи, позивач неодноразово викликався до Управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції.
Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби у м.Києві у судове засідання не зявився, надіслав до суду клопотання (вхід.№33645/16 від 13.12.2016р.) про розгляд справи без участі представника Управління.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, з урахуванням того, що від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби у м.Києві до суду надійшли клопотання (вхід.№33645/16 від 13.12.2016р.) про розгляд справи без участі представника Управління, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, 31.10.2011р. Державним комітетом України у справах національностей та релігії, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", за результатами розгляду особової справи №11.25.0130-01 ОСОБА_2 Фарока Шамера, громадянина ОСОБА_5, прийнято Рішення про визнання біженцем №687-11, яким підтримано висновок Управління міграційної служби у м.Києві, та визнано біженцем ОСОБА_2 Фарока Шамера, громадянина ОСОБА_5.
У звязку з тим, що Рішенням Державного комітету України у справах національностей та релігії позивача - ОСОБА_2 Фарока Шамера визнано біженцем, його також документовано посвідченням біженця №ПБ 002815, строком дії до 31.10.2012року, термін дії якого продовжено до 30.10.2013року.
Судом зясовано, що у звязку зі зміною тимчасового місця проживання та переїздом з м.Києва до Одеської області, на підставі ОСОБА_6 у справах біженців та іноземців ДМС України від 18.12.2012р. №8/1-3219, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві винесено Наказ «Про зняття з обліку особової справи гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер» №740 від 29.12.2012р., згідно якого знято з обліку у ОСОБА_3 управлінні Державної міграційної служби України в місті Києві особову справу №11.25.0130-01 визнаного біженця, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, та направлено особову справу №11.25.0130-01 визнаного біженця, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області.
Судом встановлено, що 15.01.2013р. ОСОБА_3 управлінням Державної міграційної служби України в місті Києві на ім»я начальника ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області ОСОБА_7 надіслано особову справу громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера №11.25.0130-01, про що свідчить наявний у матеріалах справи ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві №1/40 від 15.01.2013р.
Судом зясовано, що 15.10.2015р. гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер звернувся до заступника начальника управління у справах іноземців та осіб без громадянства начальника відділу по роботі з біженцями Державної міграційної служби України в Одеській області ОСОБА_8 із заявою, у якій зазначив, що 31.10.2011р. ОСОБА_3 управлінням Державної міграційної служби України в місті Києві йому надано статус біженця, а тому ОСОБА_2 Фарока Шамера документовано посвідченням біженця №ПБ 002815. У звязку зі зміною тимчасового місця проживання, та переїздом з м.Києва до Одеської області він звернувся до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві із заявою щодо переведення його особової справи до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області. Однак, особова справа гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області не надходила. З урахуванням чого, заявником викладено прохання з»ясувати місцезнаходження його особової справи, та продовжити термін дії посвідчення біженця.
04.11.2015р. начальник ОСОБА_3 управління ДМС в Одеській області ОСОБА_9 звернувся до Директора ОСОБА_6 у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України ОСОБА_10 з ОСОБА_6 №5/1-16718, щодо сприяння у вирішенні питання встановлення факту місцезнаходження особової справи гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, оскільки 15.10.2015року до відділу по роботі з біженцями управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в Одеській області звернувся громадян ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер, 09.10.1982року народження, з клопотанням про з'ясування обставин щодо не переведення його особової справи до ГУ ДМС України в Одеській області. Згідно копії посвідчення біженця вбачається, що особа отримала статус біженця в 2011році, згідно рішення ДКНР України від 31.10.2011року №687-11, та перебуває на обліку в ГУ ДМС у м.Києві. За словами іноземця в 2012році він звернувся до ГУ ДМС у м.Києві з письмовим клопотанням щодо переведення його особової справи до ГУ ДМС в Одеській області. При цьому, до ГУ ДМС України в Одеській області окрім погоджувального листа щодо переведення особової справи з ОСОБА_6 у справах біженців та іноземців ДМС України №8/1-3219 від 18.12.2012р., жодних матеріалів стосовно гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера не надходило.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду скарги ОСОБА_2 Фарок Шамер від 13.10.2015р. щодо продовження строку дії посвідчення біженця, Державною міграційною службою України на адресу ОСОБА_2 Фарока Шамера надіслано ОСОБА_6 «Про розгляд скарги» від 14.01.2016р. №Б-2808/8/80-16, у якому зазначено, що Державною міграційною службою проводиться перевірка щодо встановлення місцезнаходження особової справи, та після завершення вказаних заходів ОСОБА_2 Фарок Шамер буде повідомлено щодо вирішення, порушених у скарзі питань.
З матеріалів справи також вбачається, що з метою опрацювання матеріалів службової перевірки, та вжиття заходів щодо перевірки фактів можливих правопорушень в діях посадових осіб ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві стосовно не направлення особової справи громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області, а також з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин можливих порушень, виявлення причин та умов, що сприяли їх вчиненню, встановлення наявності (відсутності) вини, а також запобігання в подальшому неправомірних дій та порушень вимог чинного законодавства України, та на виконання вимог Наказу ГУ ДМС України в місті Києві від 04.12.2015р. №1071 «Про створення робочої групи для проведення службової перевірки», робочою групою у складі: ОСОБА_11, головного спеціаліста відділу юридичного забезпечення ГУ ДМС України в м.Києві - голови робочої групи, ОСОБА_12, начальника відділу соціальної інтеграції Управління у справах біженців ГУ ДМС України в м.Києві члена робочої групи, ОСОБА_13, головного спеціаліста відділу кадрового забезпечення та антикорупційного моніторингу ГУ ДМС України в м.Києві - члена робочої групи, проведено службову перевірку, за результатами якої складено Висновок службової перевірки щодо не отримання особової справи громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, котрий 16.12.2015р. затверджено начальником ГУ ДМС України в м.Києві ОСОБА_4, та у якому встановлено, що Наказом ГУ ДМС України в м.Києві від 29.12.2012р. №740 «Про заняття з обліку особової справи гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер» у звязку із зміною тимчасового місця проживання, та переїздом з міста Києва до Одеської області, особову справу №11.25.0130-01 гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера знято з обліку та направлено до ГК ДМС України в Одеській області. Наказ ГУ ДМС України в м.Києві від 29.12.2012р. №740 зареєстровано порядковим №740 в Журналі обліку наказів (внутрішні). Листом ГУ ДМС України в м.Києві від 15.01.2013р. №1/40 особову справу №11.25.0130-01 громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера направлено до ГУ ДМС України в Одеській області, про що міститься відповідна відмітка за порядковим обліковим №40 в журналі обліку вихідних документів, та підтверджується поштовою відміткою про відправлення від 18.01.2013р., яка міститься на бланку опису вкладення поштового відправлення за №3123350. У звязку з чим, робоча група ГУ ДМС України в м.Києві дійшла висновку щодо закінчення службової перевірки відносно не отримання особової справи громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер від ГУ ДМС України в м.Києві.
14.01.2016р. за наслідками розгляду скарги ОСОБА_2 Фарок Шамер від 13.10.2016р. щодо продовження строку дії посвідчення біженця, Державною міграційною службою України на адресу ОСОБА_2 Фарока Шамера надіслано ОСОБА_3 «Про розгляд скарги» від 14.01.2016р. №Б-2808/8/80-16, за підписом голови ОСОБА_14, у якому зазначено, що наразі ДМС проводиться перевірка щодо встановлення місцезнаходження особової справи ОСОБА_2 Фарока Шамера, у звязку з чим, після завершення вказаних заходів ОСОБА_2 Фарока Шамера буде повідомлено щодо вирішення, порушених у скарзі питань.
Судом зясовано, що за результатами розгляду запиту Державної міграційної служби України від 14.01.2016р. №8-200/1 щодо надання інформації про надходження, доставку та вручення листа з оголошеною цінністю з рекомендованим повідомленням №0303803123350 від 18.01.2013р., Південним поштамтом Київської міської дирекції Українського державного підприємства звязку «Укрпошта» на ім»я голови Державної міграційної служби України ОСОБА_14 надіслано ОСОБА_3 від 27.01.2016р. №38-10-Ю-127, за підписом начальника поштамту ОСОБА_15, яким адресата повідомлено, що інформація про поштові відправлення надається протягом шести місяців з дня прийняття оператором поштового зв'язку поштового відправлення, згідно з п.п.121, 122 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №270, у звязку з чим документи на вихідну, вхідну та вручену поштову кореспонденцію в період з січня 2013р. по грудень 2014р. знищені за збігом терміну зберігання.
08.04.2016р. ОСОБА_6 у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України на адреси ГУДМС в Одеській області, та ГУДМС у місті Києві надіслано ОСОБА_6 №8.5/2278-16, за підписом директора ОСОБА_6 ОСОБА_10, у якому зазначено, що ГУДМС в Одеській області необхідно вжити заходів щодо належного оформлення дублікату особової справи №11.25.0130-01 визнаного біженця громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, згідно з вимогами формування особових справ відповідно до Додатку 11 Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, затверджених Наказом МВС від 07.09.2011р. №649, а ГУДМС у місті Києві забезпечити надання ГУДМС в Одеській області наявних матеріалів, які необхідні для належного відновлення окремих компонентів вказаної особової справи.
Судом встановлено, що за наслідками розгляду скарги ОСОБА_2 Фарок Шамер від 26.02.2016р. щодо продовження строку дії посвідчення біженця, Державною міграційною службою України на адресу ОСОБА_2 Фарока Шамера надіслано ОСОБА_6 «Про розгляд скарги» від 14.04.2016р. №Б-787/8/1018-16, за підписом голови ОСОБА_14, та повідомлено, що ДМС проведено перевірку щодо встановлення місцезнаходження особової справи ОСОБА_2 Фарока Шамера, за результатами проведення якої встановити факт надходження, та доставку особової справи ОСОБА_2 Фарок Шамер в УДППЗ «Укрпошта» не вдалося, оскільки відповідно до п.п.121-122 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №270, інформація про поштові відправлення надається протягом шести місяців з дня прийняття оператором поштового зв'язку поштового відправлення та документи на вихідну, вхідну та вручену поштову кореспонденцію в період з січня 2013року по грудень 2014року знищено за збігом терміну зберігання. Разом з тим, ГУДМС в Одеській області доручено вжити заходи щодо належного відновлення особової справи ОСОБА_2 Фарока Шамера згідно з вимогами формування особових справ відповідно до Додатку 11 Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, затверджених Наказом МВС від 07.09.2011р. №649. У звязку з чим, адресата повідомлено, що з метою вирішення порушених у скарзі питань, ОСОБА_2 Фароку Шамеру необхідно особисто звернутися до підрозділу по роботі з шукачами захисту ГУДМС в Одеській області (м.Одеса, вул.Зої Космодем'янської,7).
З матеріалів справи вбачається, що 30.05.2016р. ОСОБА_3 управлінням ДМС в Одеській області на ім»я громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера надіслано ОСОБА_3 «Про виклик до управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУДМС в Одеській області» №5/1-827/1, за підписом заступника начальника Управління ОСОБА_8, у якому зазначено, що на виконання вказівки ДМС від 08.04.2016р. №8.5/2278-16, з метою належного формування дублікату особової справи, ОСОБА_2 Фароку Шамеру найближчим часом необхідно звернутись до відділу по роботі з шукачами захисту управління з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУДМС в Одеській області за адресою: м.Одеса, вул.Зої Космодем'янської,7 (каб.10).
Не вирішення Державною міграційною службою України питання щодо продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815 послугувало підставою для звернення позивача - ОСОБА_2 Фарок Шамер до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_2 Фарока Шамера про визнання неправомірною бездіяльності Державної міграційної служби України щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815; зобовязання Державної міграційної служби України продовжити термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815; визнання неправомірними дій ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пунктів 1,2 Положення про біженця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012р. №202 (зі змінами та доповненнями) посвідчення біженця є паспортним документом, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні і є дійсним для реалізації прав та виконання обов'язків, передбачених Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" та іншими законами України.
Посвідчення видається іноземцю або особі без громадянства, які досягли шістнадцятирічного віку, територіальним органом ДМС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі на підставі рішення ДМС про визнання іноземця або особи без громадянства біженцем в Україні.
Посвідчення реєструється в спеціальному журналі. Номер посвідчення та дата його видачі вносяться також у довідково-інформаційний банк даних централізованої інформаційної системи ДМС.
Згідно з п.п.3,4 Положення про біженця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012р. №202 бланки посвідчення виготовляються відповідно до вимог законодавства на замовлення ДМС. Зразок бланка посвідчення затверджується МВС.
Бланк посвідчення має вигляд зшитої нитками обрізної книжечки розміром 88 х 125 міліметрів. Книжечка складається з обкладинки і 16 сторінок. Посвідчення скріплюється замкненим швом, виконаним нитками із захисними властивостями.
Усі сторінки бланка посвідчення мають захисні елементи, виконані спеціальними фарбами відповідно до розробленої в установленому порядку схеми захисту.
Сторінки посвідчення нумеруються.
На першій - шістнадцятій сторінках та на правому боці обкладинки способом перфорації проставляється серія, позначена двома літерами, та шестизначний номер посвідчення.
Обкладинка посвідчення виготовляється із зносостійкого палітурного матеріалу сірого кольору.
На лицьовому боці обкладинки виконано напис "УКРАЇНА", нижче - зображення малого Державного Герба України, під ним - напис "ПОСВІДЧЕННЯ БІЖЕНЦЯ".
На внутрішньому лівому боці обкладинки надруковано такий текст: "Цей документ посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні".
Унизу правого форзаца зазначено найменування підприємства, яке виготовило бланк посвідчення, рік виготовлення бланка.
До посвідчення вносяться такі відомості: прізвище, ім'я (імена, по батькові); громадянство (підданство); дата народження; стать; сімейний стан; країна постійного проживання; номер посвідчення; дата видачі посвідчення; дата закінчення (продовження) строку дії посвідчення; місце проживання; найменування органу, що прийняв рішення про визнання іноземця або особи без громадянства в Україні біженцем; дата прийняття рішення про визнання іноземця або особи без громадянства в Україні біженцем та його номер; відомості про дітей.
У посвідчення вклеюється фотокартка біженця. Посвідчення підписується зазначеною особою.
Достовірність записів у посвідченні засвідчується підписом посадової особи, скріпленим мастиковою печаткою.
Відповідно до пунктів 6, 7 Положення про біженця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012р. №202 порядок заповнення посвідчення визначається МВС за погодженням з МЗС та Адміністрацією Держприкордонслужби.
Вносити до посвідчення записи, не передбачені цим Положенням, забороняється.
Посвідчення видається територіальним органом протягом семи робочих днів з дня отримання рішення ДМС про визнання іноземця або особи без громадянства в Україні біженцем строком на п'ять років.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, на підставі Рішення Державного комітету України у справах національностей та релігії від 31.10.2011р. №687-11 про визнання біженцем, позивача - ОСОБА_2 Фарок Шамер документовано Посвідченням біженця №ПБ 002815, строком дії до 31.10.2012року, термін дії якого продовжено до 30.10.2013року.
Судом встановлено, що у звязку зі зміною тимчасового місця проживання та переїздом з м.Києва до Одеської області, на підставі ОСОБА_6 у справах біженців та іноземців ДМС України від 18.12.2012р. №8/1-3219, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві винесено Наказ «Про зняття з обліку особової справи гр.ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарок Шамер» №740 від 29.12.2012р., яким наказано зняти з обліку в ОСОБА_3 управлінні Державної міграційної служби України в місті Києві особову справу №11.25.0130-01 визнаного біженця, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера, та направити особову справу №11.25.0130-01 визнаного біженця, громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області.
У звязку з чим, 15.01.2013р. ОСОБА_3 управлінням Державної міграційної служби України в місті Києві на ім»я начальника ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області ОСОБА_7 надіслано особову справу громадянина ОСОБА_5 ОСОБА_2 Фарока Шамера №11.25.0130-01, про що свідчить наявний у матеріалах справи ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в місті Києві №1/40 від 15.01.2013р.
Пунктом 8 Положення про біженця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2012р. №202 передбачено, що строк дії посвідчення продовжується під час перереєстрації біженця територіальним органом за місцем його проживання.
Відповідно до розділу 6 Порядку оформлення, видачі та продовження терміну дії посвідчення біженця, затвердженого наказом Державного комітету України у справах національностей та міграції від 9 вересня 2005р. №69, зареєстрованого
в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2005р. за №1319/11599 (зі змінами та доповненнями) термін дії Посвідчення продовжується під час перереєстрації біженця органом міграційної служби за місцем його проживання.
Для продовження терміну дії Посвідчення подаються: заява біженця про продовження терміну дії Посвідчення біженця (додаток 3), підписана заявником;
Посвідчення, термін дії якого продовжується, з відміткою органу внутрішніх справ про реєстрацію біженця за місцем його проживання.
У разі, якщо заява подається через законного представника, його повноваження підтверджуються у встановленому законодавством порядку.
Заява та додані до неї копії документів реєструються в журналі реєстрації видачі посвідчень біженця.
Заява про продовження терміну дії Посвідчення біженця розглядається органом міграційної служби протягом семи робочих днів з моменту подання.
За результатами розгляду заяви приймається рішення органу міграційної служби.
Підставою для продовження терміну дії Посвідчення є відповідне рішення про продовження терміну дії Посвідчення, про що у відведеному в заяві місці робиться відмітка.
Орган міграційної служби продовжує термін дії Посвідчення шляхом проставлення у ньому штампа щодо продовження терміну дії Посвідчення (додаток 4), проставляє печатку і видає біженцю продовжене Посвідчення.
Штамп щодо продовження терміну дії Посвідчення проставляється на 7 - 8 сторінках Посвідчення.
З матеріалів справи вбачається, що позивач - ОСОБА_2 Фарок Шамер неодноразово звертався як до ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби в Одеській області, та і до Державної міграційної служби України з вимогою щодо продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815, про що свідчать наявні у матеріалах справи відповідні Заява ОСОБА_2 Фарок Шамер від 15.10.2015р., та ОСОБА_3 Державної міграційної служби України від 14.01.2016р. №Б-2808/8/80-16, від 14.04.2016р. №Б-787/8/1018-16.
Отже, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що позивачем - ОСОБА_2 Фарок Шамер дотримано вимоги Порядку оформлення, видачі та продовження терміну дії посвідчення біженця, затвердженого наказом Державного комітету України у справах національностей та міграції від 9 вересня 2005р. №69, та неодноразово надавалися до органів міграції заяви щодо продовження терміну дії Посвідчення біженця №ПБ 002815, однак відповідачами у порушення вищеокреслених приписів чинного законодавства питання щодо продовження терміну дії посвідчення розглянуто не було.
До того ж, суд вважає за доцільне наголосити, що у ситуації, яка склалася, відповідачами не вжито усіх необхідних дій щодо виконання ними вимог приписів чинного законодавства України по відношенню до особи, яка за відсутності продовження строку дії посвідчення біженця позбавлена законних підстав для перебування на території України.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для визнання неправомірною бездіяльності Державної міграційної служби України щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815, та зобовязання Державної міграційної служби України розглянути питання щодо продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815.
При цьому, позовна вимога ОСОБА_2 Фарок Шамер про визнання неправомірними дій ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, задоволенню не підлягає, оскільки жодних належних доказів на підтвердження вчинення відповідачем будь-яких дій спрямованих на зобовязання позивача ОСОБА_2 Фарок Шамер звернутися у загальному порядку з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, суду не надано.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 Фарока Шамера до Державної міграційної служби України, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби у м.Києві про визнання неправомірною бездіяльності щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815; зобовязання продовжити термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815; визнання неправомірними дій щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.
У звязку з тим, що позовні вимоги задоволено частково, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до положень ч.3 ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_2 Фарока Шамера до Державної міграційної служби України, ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Державної міграційної служби у м.Києві про визнання неправомірною бездіяльності щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815; зобовязання продовжити термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815; визнання неправомірними дій щодо вимог звернення ОСОБА_2 Фарока Шамера з новою заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, задовольнити частково.
2. Визнати неправомірною бездіяльність Державної міграційної служби України щодо не продовження терміну дії посвідчення біженця №ПБ 002815.
3. Зобовязати Державну міграційну службу України розглянути питання щодо продовження термін дії посвідчення біженця №ПБ 002815.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 Фарока Шамера (65080, АДРЕСА_1) судовий збір у сумі 1102(одна тисяча сто дві)грн. 43коп.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.
Головуючий суддя Харченко Ю.В.
Судді Андрухів В.В.
ОСОБА_1