Постанова № 63717389, 27.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2016
Номер справи
815/6704/16
Номер документу
63717389
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6704/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Полімер-Граніт до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №226 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 536500,00 грн., скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №227 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.8 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 65250,00 грн., скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №228 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.7 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 52200,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю Полімер-Граніт до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №226 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 536500,00 грн., скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №227 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.8 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 65250,00 грн., скасування постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №228 від 26.09.2016 року про накладення на ТОВ Полімер-Граніт (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.7 ч.2 ст.2 Закону України Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності у сумі 52200,00 грн.

В судовому засіданні 26.12.2016 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження (а.с.63), а тому, на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення розглянути цю справу в порядку письмового провадження 27.12.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідачі - Департамент державної архітектурно-будівельного інспекції України в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва обєктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Зазначені спірні правовідносини врегульовані Законом України від 17.02.2011 року №3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон України №3038-VІ), Законом України від 14.10.1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівельної діяльності» (далі Закон України № 208/94-ВР), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМ України №553 від 23.05.2011 року (далі Порядок №553), Порядком накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою КМ України №244 від 06.04.1995 року (далі Порядок №244).

Згідно ст.41 Закону України №3038-VІ державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Відповідно до п.6 Положення Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.

Згідно п.3, п.5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами інспекцій відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Пунктом 7 Порядку №553 встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки

ТОВ «Полімер-Граніт» є замовником будівництва групи будинків 4 поверхових будинків, за адресою: Овідіопольський р-н, смт. Авангард ж.м. «Добрий» (ж/м 7 Небо).

ТОВ «Полімер-Граніт» здійснює будівельні роботи на обєкті ІІІ категорії, що підтверджуєтеся належним чином, отриманою декларацією про початок будівельних робіт ОД№08312184202 від 08.10.2012 року зареєстрованою Державною архітектурно будівельною інспекцією в Одеській області.

За результатами позапланової перевірки ТОВ «Полімер-Граніт», проведеної 15.09.2016 року Відповідачем були складені постанови №226 від 26.09.2016 року, №227 від 26.09.2016 року, №228 від 26.09.2016 року.

Так, постановою №226 від 26.09.2016 року, на ТОВ «Полімер -Граніт» накладено штраф за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах IV категорії складності - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат - 536500,00 грн..

Постановою №227 від 26.09.2016 року на ТОВ «Полімер -Граніт» накладено штраф за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.8 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» - незабезпечення замовником здійснення технічного нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат - 65250,00 грн.

Постановою №228 від 26.09.2016 року, на ТОВ «Полімер-Граніт» накладено штраф за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.7 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат - 52200,00 грн.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб'єкт господарювання під час здійснення держаного нагляду (контролю) має право: вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення і одержувати копії посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду контролю), якщо: - посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.

За даними ТОВ «Полімер -Граніт» на його адресу не надходило запитів від Департаменту ДАБІ в Одеській щодо надання документів щодо будівництва та проведення перевірки, також департаментом ДАБІ в Одеській області не були надані документи, які стали підставою для проведення перевірки.

Департаментом ДАБІ в Одеській області всупереч зареєстрованої ТОВ «Полімер -Граніт» декларації про початок будівельних робіт ОД№08312184202 від 08.10.2012 року ІІІ категорії, накладає штраф на будівництво по IV категорії будівництва.

Крім того, будинки будівництво яких здійснює на ТОВ «Полімер -Граніт» за вказаною адресою введено в експлуатацію, що підтверджуєтеся декларацією про готовність обєкту до експлуатації, які належить до І-ІІІ категорії складності №ОД 143163061707 від 01.11.2016 року №ОД 143163061662 від 01.11.2016 року, які зареєстровані департаментом ДАБІ в Одеській області.

Таким чином, постанова №226 від 26.09.2016 року, про накладення штрафу на ТОВ «Полімер-Граніт» за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах IV категорії складності - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат - 536500,00 грн. є противоправною та підлягає скасуванню.

В декларації про початок будівельних робіт ОД№08312184202 від 08.10.2012 року, зареєстрованою ДАБІ в Одеській області, зазначено особу яка здійснює технічний нагляд на обєкті - ОСОБА_1 та авторській нагляд - ОСОБА_2.

Таким чином, постанова №227 від 26.09.2016 року, про накладення штрафу на ТОВ «Полімер-Граніт» за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.8 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» - незабезпечення замовником здійснення технічного нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі тридцяти шести мінімальних заробітних плат - 65250,00 грн. та постанова №228 від 26.09.2016 року, п.7 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» незабезпечення замовником здійснення авторського нагляду у випадках, коли такий нагляд є обов'язковим згідно із законодавством, - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат - 52200,00 грн. є противоправними та підлягають скасуванню.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

Враховуючи, що оскаржені акти субєкту владних повноважень не відповідають фактичним обставинам та закону, суд згідно до положень ч.3 ст.2 КАС України повинен визнати їх протиправними та скасувати на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України задовольнити позовні вимоги, скасувавши оскаржені акти субєкту владних повноважень.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Скасувати постанову Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №226 від 26.09.2016 року, про накладення на Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Полімер-Граніт» (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.5 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» у сумі 536500,00 грн.

3.Скасувати постанову Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №227 від 26.09.2016 року, про накладення на Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Полімер-Граніт» (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.8 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» у сумі 65250,00 грн.

4.Скасувати постанову Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №228 від 26.09.2016 року, про накладення на Товариство з Обмеженою Відповідальністю «Полімер-Граніт» (код 34872486) штрафу за порушення у сфері містобудування, передбаченого п.7 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» у сумі 52200,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.